Více času na podstatné

Zvýšení bezpečnosti pitné vody díky novým hygienickým normám platným v celé EU pro materiály a výrobky, které jsou v kontaktu s vodou

24.01.2024 13:35

Komise dnes přijala nové minimální hygienické normy pro materiály a výrobky, které přicházejí do styku s pitnou vodou. Použijí se ode dne 31. prosince 2026 na materiály a výrobky používané v nových zařízeních nebo v případě renovace nebo opravy starších zařízení. Tyto normy zabrání růstu mikroorganismů a sníží riziko vyplavování škodlivých látek do pitné vody.

Nové normy se budou vztahovat na materiály a výrobky určené k použití v nových zařízeních pro odběr, úpravu, skladování nebo rozvod vody nebo pro opravy, jako jsou například napájecí potrubí, ventily, čerpadla, vodoměry, armatury a kohouty. Tím se zvýší bezpečnost vody při konzumaci a sníží se administrativní zátěž pro společnosti, které vyrábějí příslušné materiály a výrobky, jakož i pro vnitrostátní orgány.

Doposud se v celé EU nedaří harmonizovat a výrobci byli nuceni žádat o různá schválení v každém členském státě, v němž chtěli prodávat své výrobky. Nová pravidla rovněž zjednoduší schvalovací činnost, kterou dříve vykonaly jednotlivé vnitrostátní orgány.

Materiály a výrobky, které splňují nové normy EU, obdrží EU prohlášení o shodě a zvláštní označení EU. Výrobek proto může být prodáván v celé EU bez jakýchkoli omezení souvisejících s možnými obavami o veřejné zdraví nebo životní prostředí.

Pozadí

Směrnice o pitné vodě byla v roce 2020 revidována a v lednu 2021 vstoupila v platnost v celé EU nová pravidla. Revidovaná směrnice zaručuje bezpečnější přístup k vodě pro všechny Evropany a zajišťuje nejvyšší normy pro pitnou vodu na světě v souladu s cílem nulového znečištění oznámeným v Zelené dohodě pro Evropu. Nová pravidla rovněž reagují na vůbec první úspěšnou evropskou občanskou iniciativu „Právo na vodu“, která shromáždila 1,6 milionu podpisů na podporu lepšího přístupu k nezávadné pitné vodě pro všechny Evropany.

Cílem směrnice je chránit zdraví občanů EU stanovením přísných norem kvality. Členské státy měly tuto směrnici provést ve vnitrostátním právu do 12. ledna 2023. Avšak k dnešnímu dni tak dosud neučinilo šest členských států. Komise s těmito členskými státy úzce spolupracuje, aby zajistila, že pravidla budou správně zohledněna ve vnitrostátních právních předpisech.

Další kroky

Poté, co Komise tyto tři akty v přenesené pravomoci přijala, mají nyní Evropský parlament a Rada dva měsíce na to, aby vznesly případné námitky. Pokud tomu tak není, akt v přenesené pravomoci vstoupí v platnost. Očekává se, že všech šest aktů bude po uplynutí těchto dvou měsíců zveřejněno v Úředním věstníku.

Probíhají práce na dalších metodikách a pokynech požadovaných směrnicí o pitné vodě, včetně toho, jak měřit mikroplasty a per- a polyfluoralkylové látky (PFAS) v pitné vodě.

 

Pro více informací

Prováděcí akty a akty v přenesené pravomoci

Směrnice o pitné vodě (2020/2184/EU)

Internetové stránky o směrnici o pitné vodě