Více času na podstatné

Zpráva o klimatu ukazuje největší roční pokles emisí skleníkových plynů v EU za poslední desetiletí

06.11.2024 15:07

Podle nejnovější zprávy Evropské komise o pokroku v oblasti klimatu klesly emise skleníkových plynů v EU v roce 2023 o 8,3 % ve srovnání s rokem 2022. Zpráva uvádí, že čisté emise skleníkových plynů jsou nyní o 37 % nižší než v roce 1990. Ve stejném období vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) EU o 68 %. To poukazuje na skutečnost, že snižování emisí a hospodářský růst jsou slučitelné. Potvrzuje rovněž, že EU je i nadále na dobré cestě k dosažení svého cíle snížit do roku 2030 emise alespoň o 55 %.

Mezi zjištění zprávy patří:

  • rekordní snížení emisí z energetických a průmyslových zařízení, která jsou uvedena v systému EU pro obchodování s emisemi, o  16,5 % v roce 2023.
  • snížení emisí z výroby a vytápění elektřiny o 24 % v rámci systému EU pro obchodování s emisemi v  důsledku růstu obnovitelných zdrojů energie, zejména větrné a solární energie.
  • systém EU pro obchodování s emisemi  vytvořil v roce 2023 příjmy ve výši 43,6 miliardy EUR na investice do opatření v oblasti klimatu.
  • přibližně  2 % snížení celkových emisí z budov, zemědělství, vnitrostátní dopravy, drobného průmyslu a odpadu v roce 2023. 
  • zvýšení přirozené absorpce uhlíku v EU v roce 2023 o   8,5 %, čímž se zvrátí nedávný klesající trend v odvětví využívání půdy a lesnictví.


Na druhé straně emise z letecké dopravy vzrostly o 9,5 % a pokračovaly ve svém trendu po pandemii COVID-19.  

Navzdory převážně povzbudivým zjištěním zprávy zdůrazňují nedávné extrémní povětrnostní jevy v Evropě skutečnost, že je třeba  pokračovat v činnosti.  

V posledních pěti letech stála EU v čele boje proti změně klimatu a zhoršování životního prostředí v rámci Zelené  dohody pro Evropu. Přijala soubor návrhů, aby politiky EU v oblasti klimatu, energetiky, dopravy a zdanění byly vhodné pro snížení čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. Rovněž usiluje o dosažení cíle nulových čistých emisí skleníkových plynů do roku 2050. Práce v této oblasti bude  i nadále prioritou v rámci nového mandátu Komise.

EU bude rovněž  pokračovat ve své mezinárodní angažovanosti, počínaje zasedáním COP29 ve dnech 11.–22. listopadu 2024, s cílem zajistit, aby i naši mezinárodní partneři přijali nezbytná opatření.

 

Další informace: