Více času na podstatné

Zpětný sběr baterií loni mírně vzrostl, na splnění přísnějších požadavků EU to však stačit nebude

26.02.2015 17:48

Podle aktuálně zpracovaných údajů neziskové společnosti ECOBAT se v roce 2014 podařilo v České republice opakovaně zpětně odebrat přes 1 000 tun použitých baterií a akumulátorů. Nejvíce baterií se již tradičně vytřídilo v Praze. Celkové množství 1 097 tun přestavuje 32 % všech baterií dodaných na trh. Již od 1. ledna 2016 však zvyšuje směrnice Evropské unie toto množství na minimálně 45 %. Tento limit v současné době splňuje podle výsledků sběru v roce 2013 pouze Švýcarsko (71 %), Švédsko (64 %), Lucembursko (61 %), Belgie (54 %) a Rakousko (53 %).

Rok 2014 byl v oblasti zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů z pohledu výsledků předchozích let úspěšný. „Baterie se u nás třídí již 12 let a loni Češi opět překonali hranici 1 000 tun. Těší nás, že se do třídění baterií zapojuje rok od roku více občanů i firem. Od příštího roku však nebude ani toto množství baterií dostačující a čeká nás všechny ještě hodně práce, abychom splnili limity požadované Evropskou unií. Z jiných evropských zemí, jako je Švýcarsko či Švédsko, však víme, že tento cíl je dosažitelný. Velký potenciál je jak u samotných občanů, tak ve firmách i obcích,“ komentuje výsledky sběru Petr Kratochvíl, jednatel společnost ECOBAT. Průměrně v roce 2014 odevzdal každý Čech 104 g vybitých baterií, což odpovídá přibližně 4,5 tužkovým bateriím typu AA.

Každoročně objem zpětně odebraných baterií v ČR vzrůstá. ECOBAT průběžně rozšiřuje sběrnou síť a v současnosti u nás spravuje již více než 19 000 míst zpětného odběru. „Všechny prodejny, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, jsou povinny je bezplatně přijmout, a to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství. Prostřednictvím těchto prodejen Češi odevzdali loni 9,4 % všech použitých baterií,“ říká Kratochvíl.

Každoročně se nezanedbatelné množství vybitých baterií nasbírá v mateřských, středních i vysokých školách, přičemž v loňském roce se vzdělávací instituce podílely na celkovém zpětně odebraném množství 12,5 %. „Češi si také postupně zvykají třídit baterie do červených kontejnerů na drobný elektro odpad. Množství vybitých baterií odevzdaných v loňském roce do těchto kontejnerů představuje téměř 8 % z celkového zpětně odebraného množství. Do sběrných dvorů, kam lidé nejčastěji odnášejí větší spotřebiče, odevzdali v roce 2014 Češi téměř 7 % baterií,“ doplňuje Kratochvíl.

Přibližně polovinu ze sebraných baterií tvoří přenosné baterie od firem specializovaných na služby nebo obchod, kde významnou roli hrají baterie. Konkrétně se jedná o servis a repase přenosných akumulátorů, instalace a servis EZS (elektronické zabezpečovací systémy) a UPS, servis EEZ (elektrozařízení). 10 % pak představují baterie vytříděné prostřednictvím prodejních sítí a dalších 10 % se dostane k recyklaci spolu s elektrospotřebiči (zahrnuje také červené kontejnery).

Stejně jako v předchozích letech se největší množství baterií odevzdalo v Praze, následované krajem Jihomoravským a Středočeským. Jednotlivé kraje se liší nejen celkovým množstvím zpětně odebraných baterií, ale také jejich zdrojem. Přestože je Praha vítězem co do celkového množství vytříděných baterií, v žebříčku podle aktivity škol skončila na místě posledním – na celkovém množství baterií odevzdaných v pražském kraji se školy podílely pouhými 3,3 %. Nejvíce aktivní pak byly školy v kraji Moravskoslezském (25,8 %), Ústeckém (25,7 %), Olomouckém a Libereckém (23,9 %).

 

Čtěte také:

Nárůst sběru baterií musí být rychlejší (25.2.2015)