Více času na podstatné

Zpětný odběr baterií v ČR: Dobrovolná dohoda s Ministerstvem životního prostředí ČR splněna

18.03.2014 11:45

Nezisková kolektivní organizace ECOBAT vybrala loni v České republice poprvé více než 1 000 tun použitých přenosných baterií. Tím se podařilo zcela naplnit cíle ve sběru a recyklaci, ke kterým se dříve zavázalo České sdružení výrobců a dovozců přenosných baterií v Dobrovolné dohodě s Ministerstvem životního prostředí ČR. 

Dobrovolná dohoda byla podepsána v roce 2001, kdy ČR v rámci přístupových jednání s orgány EU implementovala tehdejší Směrnici 91/157/EEC o bateriích a akumulátorech obsahujících určité nebezpečné látky. Vzhledem k nedostatku zkušeností s rozšířenou odpovědností výrobců však nebyly pro sběr a recyklaci přenosných baterií stanoveny žádné konkrétní cíle ani možnosti kolektivního plnění povinností výrobců. „Dobrovolná dohoda tak byla v období 2002 až 2008 jakýmsi překlenovacím dokumentem, o který se opíral vznik a fungování kolektivní organizace ECOBAT,“ vysvětlil smysl dohody Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT.

 

Dobrovolnou dohodu podepsali v prosinci 2001 tehdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart a za České sdružení výrobců a dovozců přenosných baterií členové představenstva Václav Bazala a Jiří Opletal. Dohoda obsahovala čtyři hlavní cíle:

 

1) Vybudování komplexního systému pro nakládání s použitými přenosnými bateriemi

Šest významných dovozců založilo v roce 2002 neziskovou společnost ECOBAT s.r.o., která od té doby zajišťuje a rozvíjí systém sběru a recyklace přenosných baterií. ECOBAT provozuje po celé ČR více než 18 000 míst zpětného odběru a plní povinnosti pro 708 výrobců a dovozců přenosných baterií, kteří představují 93 % z celého trhu.

 

2) Dosáhnout sběru ve výši 120 tun (rok 2002) a 1 000 tun (rok 2006)

„Tento cíl byl v rámci Dobrovolné dohody nastaven příliš ambiciózně, neboť v České republice zcela chyběla potřebná infrastruktura a informovanost obyvatelstva,“ vzpomíná zpětně Kratochvíl. „Sběrové cíle byly plněny postupně a pomaleji.“ Celkem se od roku 2002 v ČR sebralo 4 693 tun přenosných baterií.

 

3) Ze sebraného množství recyklovat 10 % (rok 2002) a 50 % (rok 2006)

V roce 2002 existovaly v České republice velmi omezené recyklační kapacity. Významná část sebraných baterií se proto bez následného využití pouze bezpečně odstraňovala. Od roku 2008 je však ECOBAT schopen každoročně zajistit zpracování více než 75 % ze sebraných baterií.

 

4) Připravit a realizovat propagační a vzdělávací programy

ECOBAT trvale zajišťuje osvětovou kampaň ECOCHEESE zaměřenou na sběr baterií v domácnostech prostřednictvím atraktivní sběrové krabičky, kterých distribuoval již do více než 100 tisíc domácností. Od roku 2008 navíc provozuje nejúspěšnější environmentální školní program Recyklohraní, do kterého je zapojeno 3 136 základních, mateřských i středních škol z celé České republiky.

 

 

Podařilo se nastavit systém

„Nenáleží mi podrobně komentovat dohodu, kterou podepsalo vedení ministerstva ve zcela jiném personálním složení, ale za naplnění této dohody jsem rád. Problematika zpětného odběru baterií a akumulátorů zůstává pro ministerstvo jednou z priorit," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

 

 

Zdroj: TZ ECOBAT