Více času na podstatné

Zelené školy vysbíraly více než 2 tuny vysloužilých elektrozařízení a baterií, nejlepšími sběrači byli Jihočeši

25.06.2015 16:15

Více než dva tisíce kilogramů vysloužilých elektrozařízení a baterií. Tolik se podařilo během měsíce vysbírat všem zapojeným školám v soutěži „Zelená škola – nejlepší sběrač“, která již třetím rokem motivuje žáky mateřských, základních a středních škol k ekologickému chování. Vítězem soutěže se stala Základní škola a Mateřská škola Dobrá Voda u Českých Budějovic, jejíž žáci vysbírali téměř 850 kilogramů vysloužilých elektrozařízení a baterií.

Cílem zúčastněných škol v soutěži „Zelená škola – nejlepší sběrač“ bylo v termínu od konce dubna do konce května vysbírat co nejvíce vysloužilých elektrozařízení a baterií. „Na prvním místě se umístila Základní škola a Mateřská škola Dobrá Voda u Českých Budějovic, jejíž žáci za 26 dní vysbírali téměř 850 kilogramů vysloužilého elektra. Druhé místo pak obsadila Základní škola speciální Diakonie ČCE Ostrava a třetí Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Sušici,“ uvedl za hlavní pořadatele David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a baterií.

V rámci soutěže se všem zapojeným školám podařilo celkem vysbírat více než dvě tuny vysloužilých elektrozařízení a baterií. Kromě toho žáci zapojených škol odevzdali přes tři sta starých mobilních telefonů. Pro tři nejlepší školy organizátoři připravili věcné ceny a vouchery v hodnotě 5 000 a 3 000 korun na nákup elektroniky. „Škola, která zvítězila, obdržela 10 tabletů, které věnovala do soutěže společnost Vodafone Czech Republic a.s.,“ upřesnil David Vandrovec.

Ekologická soutěž je realizována v rámci projektu Zelená škola, do kterého je v současné době zapojeno přes 350 škol z celé České republiky, a jejich počet každoročně stoupá. „Školy se zapojily kvůli tomu, že měly se soutěží dobré zkušenosti z předešlých let. Spousta jich využila soutěž ve sběru také proto, aby před koncem roku svou školu vyčistila. Například počítačové učebny či půdy bývají plné starých nepotřebných zařízení. Mateřské školy zase oslovily rodiče svých žáků, kteří mohli nepotřebné elektro přivést na školkou vyhrazené místo a tím se ho nejen zbavili, ale i pomohli k výhře,“ dodává David Vandrovec ze skupiny REMA, která projekt Zelená škola realizuje.

Nejvíce poboček zelených škol lze aktuálně nalézt v Praze a v Moravskoslezském kraji. Zatímco v hlavním městě je do projektu zapojeno 20 % škol, v Moravskoslezském kraji skoro 19 %. Kromě soutěže ve sběru vysloužilého elektra a baterií navíc projekt participujícím školám umožňuje sběr během celého školního roku. Ve školách jsou tak celoročně umístěny sběrné boxy na drobné elektro a baterie. Jejich pravidelný svoz a následné předání k ekologickému zpracování je v rámci projektu poskytováno zdarma.