Více času na podstatné
Za vícero porušení vodního zákona uložili inspektoři ČIŽP firmě pokutu 110 tisíc korun
Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Českých Budějovic uložili pokutu 110 tisíc korun společnosti TOMEGAS s. r. o. Firma v červenci 2019 překročila emisní limity obsažené v předčištěných odpadních vodách, které vypouštěla z čistírny odpadních vod (ČOV) do Milevského potoka. Dále zacházela se závadnými látkami na čerpací stanici pohonných hmot bez havarijního plánu. Inspektoři také zjistili, že firma bez povolení k nakládání s vodami vypouštěla odpadní vody ze šachty na pozemku v Okrouhlé u Branic do vod podzemních. Společnost se proti rozhodnutí o pokutě neodvolala, sankce 3. prosince 2019 nabyla právní moci.
Vzhledem k úhynu ryb v rybníku Tovaryš v obci Sepekov a v říčce Smutná v důsledku kontaminace amoniakálním dusíkem, provedli inspektoři ČIŽP a zástupci dalších orgánů v červenci 2019 kontrolu vypouštění znečištěných vod z ČOV společnosti TOMEGAS.
„Laboratoř prokázala překročení maximálních povolených limitů, které byly příčinou vzniku amoniakálního dusíku a úhynu ryb. Zjistili jsme, že ČOV řádně nefunguje, provzdušňovací elementy nebyly v provozu a obsah čistírny byl zahnilý, o čemž svědčil i typický zápach v jejím okolí a barva,“ řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích. Dodal, že kvalita povrchové vody Milevského potoka je velmi znepokojující, ve vodním toku je silně znečištěná voda a v minimálním objemu vodního prostředí nelze očekávat samočistící proces. Takže každé, byť sebemenší znečištění způsobuje další znehodnocení povrchové vody. „Sice jsme neprokázali poškození životního prostředí, ale došlo k jeho ohrožení,“ dodal.
V k. ú. Okrouhlá u Branic obviněný provozuje „Úložiště propan-butanu a plnírna lahví Branice u Milevska“. V areálu se kromě jiného nacházejí také mobilní buňky a velín obsluhy se sociálním zázemím. Splaškové vody ze sociálního zařízení jsou odváděny do jímky, odsud odtékají do skružové šachty s nezpevněným (propustným) dnem. Obviněný sice zneškodnil část vyprodukovaných splaškových vod (necelé 1 %) zákonným způsobem, ale zbývajících 99 % bylo nekontrolovatelně vypouštěno do terénu. „V důsledku toho došlo k přímému ohrožení podzemních vod kontaminovanými splaškovými vodami a tím k ohrožování životního prostředí. Navíc rozhodnutí o povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních nebylo obviněným předloženo,“ uvedl Jiráček.
Inspektoři sepsali protokol o kontrole, ve kterém shrnuli všechna zjištění, která vyhodnotili jako přestupky vodního zákona. ČIŽP posoudila závažnost obou sbíhajících se přestupků a uložila úhrnnou sankci (pokutu) za přestupek, který vyhodnotila jako závažnější[1], tzn. za nakládání s povrchovými vodami v rozporu s povolením k nakládání s vodami.