Více času na podstatné
Výstupy Pracovní skupiny PVS k havárii pitné vody v Praze Dejvicích
Pracovní skupina sestavená Pražskou vodohospodářskou společností (PVS), jejímž úkolem bylo zjistit příčinu rozsáhlé kontaminace pitné vody v Dejvicích a navrhnout opatření a některé změny v provozních postupech vedoucí k minimalizaci rizik opakování podobné havárie, zveřejnila dnes své závěry.
Ze závěrečné zprávy shrnující výsledky šetření průběhu havárie vyplývá, že ke vniku kontaminace do řadu DN 500 došlo z největší pravděpodobností v místě nalezených prasklin přibližně v křížení ulic Střešovická a U laboratoře. Prasklina ve vodovodním řadu DN 500 mm z roku 1960, kterou vnikla kontaminovaná voda do vodovodního řadu, vznikla, popřípadě se rozšířila, v době, kdy byl vodovod odstaven za účelem opravy armatur, případně po skončení opravy, při jeho proplachování. K výskytu a progresu praskliny pravděpodobně došlo v důsledku působení kombinace vnějších vlivů, a to zejména stáří materiálu a provedenou manipulací spojenou s vypuštěním předmětného řadu. Kontaminace řadu DN 500 má původ v přilehlé síti kanalizace (netěsnosti, drobná narušení řadu).
Uložení přilehlé stokové sítě bylo provedeno v rozporu s prostorovou normou (ČSN 736005 – prostorové uspořádání sítí technického vybavení), kdy se kanalizace nachází výše než vodovodní řad DN 500 mm z roku 1960 a může tak dojít ke kontaminaci spodní vody z kanalizace.
Předseda představenstva PVS Petr Žejdlík uvedl, že „komise nedospěla k závěrům, že ze strany PVK došlo během provozní činnosti v lokalitě Dejvic k porušení povinností vyplývajících ze Smlouvy o podnájmu a podmínkách provozování vodovodů a kanalizací ve vlastnictví hlavního města Prahy uzavřené mezi PVS a PVK a ani zákona o ochraně veřejného zdraví, jelikož PVK nelze oprávněně přičítat k tíži objektivní důvody příčiny vzniku samotné havárie. Současně je ovšem nutno konstatovat, že objektivní odpovědnost PVK, coby provozovatele vodovodu pro veřejnou potřebu, zůstává na straně provozovatele nedotčena. Byla přijata účinná nápravná opatření, přičemž jejich nedodržení na straně provozovatele, bude považováno za hrubé porušení Smlouvy o podnájmu a podmínkách provozování vodovodů a kanalizací ve vlastnictví hlavního města Prahy, uzavřené mezi PVS a PVK….“
Stručné závěry Pracovní skupiny
Příčina
Pracovní skupina ve vztahu k příčinám havárie pitné vody v Dejvicích došla k těmto závěrům:
- Ke vniku kontaminace do řadu DN 500 došlo z největší pravděpodobností v místě nalezených prasklin přibližně v křížení ulic Střešovická a U laboratoře. Ke kontaminaci vodovodní sítě pásma 428 Gravitace Andělky došlo z koncové části vodovodu DN 500 (mezi hydrantem DN 80 a uzávěrem Gymnasijní/Evropská). Prasklina ve vodovodním řadu DN 500 mm z roku 1960, kterou vnikla kontaminovaná voda do vodovodního řadu vznikla, popřípadě se rozšířila, v době, kdy byl vodovod odstaven za účelem opravy armatur, případně po skončení opravy, při jeho proplachování. K výskytu a progresu praskliny pravděpodobně došlo v důsledku působení kombinace vnějších vlivů, a to zejména stáří materiálu a provedenou manipulací spojenou s vypuštěním předmětného řadu,
- Kontaminace řadu DN 500 má původ v přilehlé síti kanalizace (netěsnosti, drobná narušení řadu).
- Uložení přilehlé stokové sítě (kanalizačního řadu v ulici Střešovická) bylo provedeno v rozporu s prostorovou normou (ČSN 736005 – prostorové uspořádání sítí technického vybavení), kdy se kanalizace nachází výše než vodovodní řad DN 500 mm z roku 1960 a může tak dojít ke kontaminaci spodní vody z kanalizace.
Nápravná opatření
Po prošetření příčin vzniku havárie byla přijata celá řada nápravných opatření, z nichž za nejvýznamnější lze považovat:
- Okamžitá změna přístupu k zatříďování zásahů na vodovodních řadech do rizikových skupin s tím, že do zásahů s vysokým stupněm nebezpečí budou automaticky zatřiďovány všechny zásahy, které budou prováděny za obdobných podmínek jako v Dejvicích.
- Zavedení rychlejší metody detekce mikrobiologického znečištění i za cenu jejich menší přesnosti.
- Změny procesních a časových postupů prováděných prací, zejména pak všechny prováděné práce budou organizovány tak, aby poslední zásah na síti byl proveden v nejnižším místě řadu, pokud je známo jeho podélné uložení, nebude docházet ke zprovozňování vodovodních řadů před dny pracovního klidu.
- Provedení obnovy vodovodního řadu DN 500 a kanalizačních stok v přilehlých lokalitách Prahy 6.
- Přepracování technických standardů, které upravují provozování majetku hl. m. Prahy a na které odkazuje Provozní smlouva.
Příloha:
Zdroj: SOVAK ČR, hl.m. Praha