Změny přináší věcný záměr zákona o výrobcích s ukončenou životností, který v polovině května schválila vláda. Předkladateli jsou ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu (MPO). Současný odpadový zákon by měly nahradit dva nové právní předpisy - zákon o výrobcích s ukončenou životností a zákon o odpadech. Paragrafové znění by mělo být vládě předloženo do konce září, podle MPO se ale tento termín asi nestihne.
Výrobcům elektrospotřebičů vadí hlavně údajně neúměrná podpora nynějších zpracovatelů odpadů. "Chystaným zákonem český stát podporuje byznys pro stávající zpracovatele a brání výrobcům, aby odpad zpracovávali sami, a to maximálně ekonomicky a efektivně," uvedl Hacaperka. Novela podle něj například také neurčuje, kdo je vlastníkem elektroodpadu.
Podle návrhu zákona by také výrobci museli nabídnout zpětně odebrané staré výrobky ke zpracování na komoditní burze. V této oblasti má výsadní postavení Českomoravská komoditní burza Kladno.
Systém komoditní burzy navrhlo do věcného návrhu zákona MPO, jak by měla fungovat, se zatím neví. Ani resort životního prostředí k tomu nemá žádné informace. "Nevíme, jak má systém fungovat," sdělila ČTK mluvčí Petra Roubíčková.
"Důvodem návrhu MPO je vytvoření transparentního a kultivovaného tržního prostředí organizovaného komoditní burzou pro kolektivní systémy a zpracovatele, který povede k podpoře oběhového hospodářství," uvedl mluvčí MPO František Kotrba. To podle něj povede i ke spravedlivějšímu přístupu zpracovatelů k materiálům, které jsou předmětem zpětného odběru. Proti zapojení komoditní burzy podle MPO nic nenamítal ani antimonopolní úřad.
Podle Hacaperky ale neexistuje v žádné evropské zemi povinnost hledat zpracovatele elektrošrotu přes komoditní burzy. Hrozí prý to, že se systém nakládání s odpady prodraží o stovky milionů korun ročně. "Tím může dojít k výraznému navýšení nákladů výrobců elektrospotřebičů, které by se zřejmě promítlo i do koncových cen výrobků na českém trhu. Tím by mohly podražit hlavně pračky, chladničky, vysavače a další elektrotechnika," upozornil.
Podle Kotrby je ale řada opatření uvedená v návrhu zákona o výrobcích s ukončenou životností podobná nebo zcela shodná s povinnostmi, které jsou uvedeny ve stávající právní úpravě. "MPO nepředpokládá zvýšení nákladů," dodal mluvčí.
Pokud by chystaný zákon vstoupil v účinnost, mohlo by to podle Hacaperky způsobit, že se nepodaří naplnit nové tvrdší unijní požadavky na sběr elektrošrotu. Do konce letošního roku platí povinnost vysbírat čtyři kilogramy na obyvatele ročně. Od roku 2016 se bude kvóta vypočítávat procentem z množství nově prodaných spotřebičů. Pro Čechy to podle údajů kolektivního systému Elektrowin znamená v roce 2021 takřka dvojnásobek na obyvatele a rok.