Více času na podstatné
Vodní elektrárna Kamýk vyrobí po modernizaci o 1,1 milionu kWh elektřiny za rok více
Probíhající generální oprava soustrojí TG1, jednoho z celkových čtyř vyrábějících ekologickou elektřinu na vodní elektrárně Kamýk, má za sebou výměnu lopat rozváděcího a oběžného kola a zkoušky uložení nového oběžného kola turbíny do průtokových cest. Po skončení modernizace v létě příštího roku začne opravené soustrojí ve srovnání s dneškem vyrábět o 1,1 milionu kWh elektřiny ročně více, a pokryje tak spotřebu dalších asi 300 domácností ve středních Čechách. O tisíce litrů se také sníží olejové provozní náplně a zvýší se ekologie provozu.
Od 15. dubna je v odstávce soustrojí TG1 vodní elektrárny Kamýk, které prochází generální opravou v rámci dlouhodobého projektu modernizace a ekologizace vodních elektráren ČEZ, a. s. V kolonce s pomyslným názvem „splněno“ má právě další zajímavé části celé akce – výměnu lopat rozváděcího a oběžného kola turbíny a zkoušky uložení oběžného kola do průtokových cest za účelem proměření vůlí v pracovní poloze. Průběžně také dochází k výměně magnetického obvod statoru generátoru.
„Výměna lopat oběžného a rozváděcího kola je významným bodem generální opravy strojní části. Lopaty s novým profilem, při jejichž konstrukci bylo využito nejnovějších poznatků vědy a techniky, umožní dosáhnout vyšší účinnosti při zpracování hydropotenciálu,“vypočítává Petr Velas, vedoucí oddělení provozu vodní elektrárny Kamýk.
V rámci generální opravy dochází zejména k celkové obnově synchronního alternátoru, ke změně hydraulického ovládání soustrojí a rychlozávěrů z nízkotlaké na vysokotlakou hydrauliku. Nově se počítá s provozním tlakem na turbíně 137 - 167 bar. „To bude v důsledku znamenat úsporu tisíců litrů oleje provozní náplně uvedené hydrauliky s nízkým rizikem úniků ropných látek do okolního prostředí,“ poukazuje na zásadní ekologický aspekt modernizace Petr Velas. Počátkem ledna dojde na zpětnou montáž turbínového bloku a rozváděcího ústrojí.Během jarabude následovat dokončení opravy statoru a zahájení opravy rotoru synchronního alternátoru.
Souběžně s odstávkou soustrojí TG1 tři ostatní nadále vyrábějí čistou elektřinua plní potřeby energetické soustavy. Na plný výkon najede Kamýk opět v létě 2014. Provedené inovace zajistí pro elektrárnu zvýšení průměrné účinnosti při výrobě elektrické energie o 5,5 %. Roční výroba se zvýší o 1,109 milionu kWh a bude znamenat pokrytí spotřeby dalších 300 domácností ve středních Čechách. Obdobnou proměnou na Kamýku prošlo v roce 2008 soustrojí TG3, generální opravy zbylých dvou (TG2 a TG4) se předpokládají v následujících letech.Zhotovitelé, kteří vyšli vítězně z veřejné soutěže, jsou 1. Servis Energo pro opravu synchronního alternátoru, konsorcium ČKD Blansko Engineering a ČKD Blansko Holding pro opravu strojní části turbíny a Chesterton ČR pro opravu rychlozávěru. Náklady na celou akci se pohybují kolem 170 milionů korun.
Vodní elektrárna Kamýk
Vodní elektrárna Kamýk je další součástí vltavské kaskády. Její nádrž o délce 10 km navazuje na vývar elektrárny Orlík. Objem nádrže 12,8 mil. m3 slouží především pro vyrovnání kolísavého odtoku ze špičkové elektrárny Orlík. Provoz je dálkově řízen z centrálního dispečinku vltavské kaskády ve Štěchovicích tak, aby trvale umožňoval operativní najíždění a provoz elektrárny Orlík, která se podílí na regulaci výkonu celostátní elektrizační soustavy. Vybudována byly současně s vodním dílem Orlík v letech 1957 - 62. Betonová přehrada gravitačního typu je vysoká 24,5 m a dlouhá 158 m. V pravo-břežní části navazující na plavební komoru jsou umístěny 4 přelivy 18 x 5,8 m. V pološpičkové elektrárně o rozměrech 15 x 85 m a výšce 12 m, pracující v tandemu s elektrárnou Orlík, jsou Instalována 4 soustrojí s Kaplanovými turbínami a potřebným elektrotechnickým zařízením.
Zdroj: ČEZ