Více času na podstatné

Vláda se seznámila se Zprávou o životním prostředí ČR v roce 2010

11.01.2012 19:30

Zpráva konstatuje, že kvalita ovzduší se na území ČR v roce 2010 meziročně zhoršila. Kromě nárůstu průmyslového znečištění se na tom ve značné míře podílely meteorologické a klimatické podmínky v roce 2010, které byly charakteristické chladnější topnou sezónou a častým výskytem nepříznivých rozptylových podmínek pro znečišťující látky v ovzduší. Nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde je zejména způsobena průmyslovou zátěží celé Ostravsko-katovické pánve, tedy včetně přeshraničních vlivů z Polska.

Dále ze Zprávy vyplývá, že domácnosti ve větší míře využívají ekologicky šetrnější způsoby vytápění (např. zemní plyn, biomasu nebo centrální zdroj tepla). Také stoupá počet domů vytápěných solárními kolektory. I přes to ale stále patří vytápění domácností mezi nejvýznamnější zdroje znečišťování ovzduší.

Zpráva také konstatuje, že v Praze, Brně a Ostravě žije v lokalitách, kde jsou přesahovány hygienické limity pro hluk, přibližně 10 % všech obyvatel. V některých obcích je nadměrným hlukem, který pochází hlavně ze silniční dopravy, zatížena i víc než čtvrtina lidí, což ovlivňuje kvalitu života v těchto obcích a komplikuje jejich další rozvoj. V okolí hlavních silnic, kde je nadměrný hluk, žije v ČR v průměru cca 600 lidí na 1 km komunikace, což je zhruba dvojnásobná hodnota, než je průměr zemí Evropské unie.

Zásadním způsobem klesá energetická náročnost hospodářství - v období 2000–2010 zaznamenala celkový pokles o 22,8 %. Tento vývoj znamená, že v době ekonomického růstu bude konečná spotřeba energie (a tím i zátěže životního prostředí z energetiky) stoupat méně, než jaké bude tempo ekonomického růstu.

Prodlužuje se délka kanalizační sítě a dochází ke zvyšování podílu obyvatel připojených na kanalizaci zakončenou čistírnou odpadních vod. Oproti roku 2000 se kanalizační síť prodloužila o 89 % a počet čistíren odpadních vod se zdvojnásobil (zdroj: ČSÚ).

Ministerstvo se intenzivně zaměřuje na ochranu přírody a krajiny. Správu chráněných území zlepšuje tak, aby jednotlivé národní parky a chráněné krajinné oblasti sloužily lidem a zároveň byla plně respektována ochrana přírody. Do diskusí ke konkrétním projektům zapojuje široké spektrum zainteresovaných skupin v dané oblasti. Příkladem je příprava zákona o Národním parku Šumava.

Další oblasti, na které je nutné zaměřit pozornost, jsou protipovodňová opatření, nakládání s odpady, ochrana půdy a zvyšování energetické účinnosti, a to jak na straně výroby, tak i spotřeby energie.

Všechny tyto úkoly budou řešeny nejen legislativně, ale i prakticky prostřednictvím projektů realizovaných v rámci Operačního programu Životní prostředí.

 

Dokumenty ke stažení: Zprava o ZP CR 2010 (PDF, 8 MB )

 

Zdroj: TZ MŽP (kráceno)