Více času na podstatné
Veolia Voda představila nový koncept pro efektivní využívání energie ve vodárenství
Voda všeobecně, ale především odpadní voda, představuje zajímavý zdroj energie. říká Dr. Ing. Pavel Chudoba, technický ředitel Veolia Water pro Evropu. Podle jeho slov se na úpravnách pitné vody, ale i na odtoku z čistíren odpadních vod mohou budovat vodní mikroelektrárny, které využívají pohybu a spádu vody k výrobě elektřiny. Společnost Veolia Voda provozuje řadu takových turbín v zahraničí, v České republice je to v lokalitě Hradiště, kde se vyrábí 8 200 MWh elektřiny ročně.
Energetickou surovinou se mohou stát také čistírenské kaly. Jedním z příkladů je například Ústřední čistírna odpadních vod v Praze, na které se ročně vyrobí z bioplynu více než 31 000 MWh elektrické energie. Představuje to asi 75 % její celkové roční spotřeby. Například ČOV v Plzni je již z 85 % soběstačná ve spotřebě elektřiny. Vyrábí si ji sama, a to v kogeneračním zařízení, které spotřebovává bioplyn z čistírenského kalu. Pro vytápění a chlazení budov mohou dobře sloužit tepelná čerpadla.
Pro zákazníky, kteří chtějí uspořit energii, Veolia Voda vyhodnotí energetickou účinnost jejich zařízení, zpracuje akční plán na snížení spotřeby včetně úpravy technologií a návrh obměny zařízení v rámci investičního programu.
Berlínská prodejna nábytku IKEA se vytápí a klimatizuje využitím energie z odpadních vod městské společnosti. Pokrývá se tak 70 % energie potřebné na vytápění a 100 % energie nutné ke klimatizaci.
K novému projektu Water2Energy spustila Veolia Voda také nové internetové stránky www.veoliawater2energy.com, kde jsou uvedeny příklady užití v České republice, Německu nebo Maďarsku.
zdroj: vodarenstvi.cz (celý článek ZDE)