Více času na podstatné

V Bruselu proběhlo jednání ministrů EU pro energetiku, jednání se zaměřilo na OZE a dokončení vnitřního energetického trhu

04.12.2012 08:16

V pondělí 3. Prosince se Bruselu sešli ministři členských zemi pro energetiku, naposledy pod taktovkou kyperskeho předsednictví v radě EU. Hlavními diskutovanými oblastmi byly opět obnovitelné zdroje energie a vnitřní energetický trh, který by měl být dokončen do roku 2014.

Ministři schválili stanovisko k další strategii obnovitelných zdrojů EU. Do něj se České republice podařilo prosadit mnoho ze svých pohledů a racionalizovat tak všeobecný postoj zemí EU k rozvoji obnovitelných zdrojů energie. "Považuji za úspěch, že se podařilo diskuzi o další evropské strategii pro obnovitelné zdroje doplnit o kritičtější vnímání České republiky, potažmo zemí V4," zhodnotil vývoj jednání ministr Kuba. Stanovisko ministrů EU tak proto nezmiňuje nové evropské cíle pro obnovitelné zdroje po roce 2020, jak se je snaží prosazovat komisař pro energetiku G. Oettinger.

Ministři dále hovořili o dokončení vnitřního energetického trhu, které by mělo být na základě rozhodnutí Evropské rady realizováno do roku 2014. Vzhledem k tomu, že se tento cíl zřejmě nepodaří plně v termínu naplnit, vydala Evropská komise dokument, v němž analyzuje přetrvávající překážky na vnitřním energetickém trhu. Jednou z nejdůležitějších z nich je nedostatečná a opožděná implementace příslušné unijní legislativy (tzv. třetí liberalizační balíček) v řadě členských zemí EU. "Česká republika patří k těm několika málo členským zemím, které veškeré legislativní akty třetího liberalizačního balíčku převedly do národní legislativy řádně a včas a nečelíme tak řízení před Evropským soudním dvorem," uvedl v Bruselu ministr Kuba.

Česká republika považuje za jednu z největších bariér dokončení vnitřního trhu s energiemi problém neplánovaných toků elektřiny, který je důsledkem rozsáhlé instalace obnovitelných zdrojů a nedostatečné infrastruktury v Německu. Jejich četnost a intenzita již nabyla takového rozměru, že zásadním způsobem ohrožují bezpečný provoz sítí s reálným rizikem blackoutu nejen v České republice, ale i v dalších zemích střední Evropy. Tento problém ovšem nebyl Evropskou komisí v identifikaci přetrvávajících překážek adekvátně reflektován. "Ačkoliv Evropská komise problém kruhových toků ve svém dokumentu zmiňuje jen okrajově, musím náležitě ocenit stanovisko komisaře Oettingera, který v této souvislosti uvedl, že další rozvoj obnovitelných zdrojů v sousedním Německu musí být podmíněn nalezením odpovídajících mechanismů eliminujících tyto neplánované toky elektřiny," uzavřel jednání ministr Kuba.