Více času na podstatné

Úspora se rovná váze 110 aut. Proč má recyklace teplosměnných kapalin smysl

11.03.2025 13:56

Středočeský Buštěhrad ve své okrajové čtvrti skrývá evropský unikát. Rodinná firma CLASSIC OIL zde v roce 2017 vybudovala recyklační linku, která zpracovává použité chladící a teplosměnné kapaliny a dál z nich vyrábí stejně kvalitní produkty s podílem recyklátu. Takto vyrobené kapaliny mají až o 40 % nižší uhlíkovou stopu a firma díky recyklaci šetří stovky tun cenných přírodních zdrojů ročně. Recyklované kapaliny se dál používají v systémech pro chlazení a vytápění budov, v dopravních prostředcích nebo i ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Ročně firma recyklací ušetří až 151 tun CO2 eq.

„Něco přes rok a čtvrt máme spočítanou uhlíkovou stopu našich teplonosných kapalin díky LCA Studio. Při použití 50% recyklovaného glykolu v našem produktu může uživatel objektu ušetřit na médiu sloužícímu k chlazení nebo topení až 43 % eq. CO2. Recyklace má navíc i ekonomické výhody - kapaliny, které recyklujeme jsou zařazeny do kategorie nebezpečných odpadů a za jejich likvidaci proto musí správce budovy či vozového parku platit nemalé poplatky. Pokud kapaliny odevzdá k recyklaci, ušetří i vyšší desítky procent v nákladech,” komentuje úspěchy recyklační linky Jan Skolil, technický ředitel CLASSIC OIL.

Recyklaci průmyslových kapalin a olejů se v Evropě věnuje více než 30 rafinerií. V Česku je aktuálně jedinou společností, která se recyklaci nemrznoucích směsí věnuje, právě společnost CLASSIC OIL. Jako jediná ve střední Evropě recykluje glykolové kapaliny a od roku 2023 počítá uhlíkovou stopu svých produktů a data poskytuje svým zákazníkům. Ročně zrecykluje až 460 tun materiálu a ušetří 151 tun CO2 eq. - tolik váží přibližně 110 osobních automobilů. „Loni jsme poprvé v historii zaznamenali přímé dotazy zákazníků, jakou stopu mají v jejich objektech nemrznoucí směsi. Jedním z takto přemýšlejících developerů je Penta Group, pro které jsme objekt Masaryčka naplnili 40 tisíci litry produktu CS Antifreeze G Termo a ušetřili tak cenné přírodní zdroje,” doplňuje Olga Pleyer, specialista vývoje a udržitelnosti.

V příštích letech bude role recyklace růst na důležitosti. Dle plánů Evropské unie je patrné, že priority pro další období je posílení surovinové bezpečnosti a využití surovin z odpadů přímo na území Unie. V plánu je také zjednodušení administrativy pro volný pohyb odpadů mezi státy EU. „Recyklace jednoznačně dává smysl. Není důvod, proč každoročně dovážet vyšší a vyšší objemy panenské suroviny z konfliktních území, když už hodně materiálu máme přímo u nás a pouze jej potřebujeme dál zpracovat. Věřím, že i náš příklad jako malé rodinné firmy, která se nebála inovací a postavila v Buštěhradu něco unikátního, dokáže inspirovat ostatní,” uzavírá Jan Skolil.

 

CLASSIC OIL je významným dodavatelem olejů a maziv, kde základ portfolia tvoří značky CLASSIC (automotive), OEST (industry) a CS Line (automotive + industry). V oblasti maziv firma spolupracuje pouze s prověřenými západoevropskými dodavateli a rafineriemi.

CLASSIC OIL je jeden z největších českých výrobců chladicích kapalin/antifreezů a teplosměnných kapalin. V této oblasti vlastní několik ochranných známek, např. CS Antifreeze G® nebo CS EKOTERM®. Disponuje vlastní vývojovou laboratoří a tím se výrazně liší od svých konkurentů, neboť velmi flexibilně reaguje na požadavky zákazníka, trhu, ale i na samotná specifika jednotlivých aplikací a provozů.

Ve svém sídle v Buštěhradě provozuje vlastní recyklační linku kapalin na bázi glykolu, která je jediná svého druhu ve střední Evropě.