Více času na podstatné
Umíte správně třídit neobvyklý odpad?
Většina z nás již dokáže běžný odpad roztřídit bez zaváhání. Do zelených kontejnerů patří sklo, modrým náleží starý papír a do žlutých odnášíme plast. Občas se však v domácnosti najdou neobvyklé odpady, které i svědomití tříditelé vyhodí někam, kam ve skutečnosti nepatří. Kam vytřídit toner, střepy ze zrcadla, obal od vajíček a další netypické odpady, vám prozradíme v následujícím článku.
1. Obaly od vajíček
Většina z nás by karton od vajíček s čistým svědomím vhodila do modrého kontejneru určeného ke sběru papíru. Pravdou však je, že papírové obaly od vajec jsou vyrobeny z těch nejméně kvalitních papírových vláken a jejich další zpracování je problematické. V tomto případě je tedy nejvhodnější netřídit a vyhodit obal do klasického směsného odpadu. Podobné je to s roličkami od toaletního papíru. Papír lze totiž recyklovat pouze sedmkrát. Poté už je jeho vlákno příliš krátké a nelze z něj papír opět vyrobit.
2. Staré tonery
Staré tonerové kazety do tiskárny nejsou samy o sobě považovány za nebezpečný odpad, teoreticky jej tak můžeme beztrestně vyhodit do směsného odpadu. Pro životní prostředí je však příznivější starou tonerovou kazetu vytřídit, a zajistit tak její recyklaci. „Staré tonery do tiskáren odebíráme společně s elektroodpadem. Odevzdat je občané mohou na našich místech zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení v obcích, firmách i školách či si je nechat odvést spolu se spotřebiči v rámci projektu Buď líný,“ říká Petr Kubernát ze společnosti REMA Systém, která realizuje zpětný odběr elektroodpadu.
3. Rozbité zrcadlo
Ačkoliv by pravděpodobně většina z nás zamířila se střepy z rozbitého zrcadla do nejbližšího zeleného kontejneru na sklo, rozhodně tam nepatří. Sklo zrcadla totiž obsahuje kovovou vrstvu, kterou ze skla nelze sejmout. Správnou cestou je tedy vyhodit střepy do směsného odpadu. Obdobně do zeleného kontejneru nepatří ani autosklo, porcelán či plexisklo, které sem občas některý z nepoučených tříditelů odpadů vyhodí.
4. Láhev od oleje
Pokud použitý obal od oleje bez rozmyslu házíme do plastů, děláme chybu. Zbytky oleje v láhvi mohou následnou recyklaci velmi zkomplikovat. Do plastů patří tento obal až po pečlivém vymytí teplou vodou a přípravkem na mytí nádobí. V opačném případě jej raději vyhodíme do směsného odpadu. Podobně je lepší před vhozením do žlutého kontejneru vymýt nebo alespoň pořádně vyškrábat i plastový kelímek od jogurtu. Drobné znečištění plastových obalů sice nevadí, ale je dobré mít na paměti, že mastnota a zbytky potravin omezují recyklaci vytříděných obalů.
5. Vyřazená CD a DVD
S pokrokem techniky se často loučíme i se starými CD nebo DVD nosiči a nastává otázka, kam s nimi. Odvézt je můžeme do sběrného dvora, třídit je ale lze i spolu s vysloužilými elektrospotřebiči. „Ačkoliv CD a DVD nejsou podle oficiální klasifikace elektroodpadem, mají k němu blízko, a proto je sbíráme spolu s vyřazenými elektrozařízeními a následně předáváme k dalšímu zpracování,“ sdělil Petr Kubernát ze společnosti Rema Systém, která kromě tonerů, DVD a CD zpětně odebírá spolu s elektroodpadem rovněž baterie nebo zářivky.
6. Papírové kapesníky
Přestože jsou kapesníčky z papíru, po jejich použití do kontejneru na papír z hygienických důvodů rozhodně nepatří. Recyklaci papíru navíc ztěžuje jeho znečištění, a proto do modrého kontejneru není vhodné vhazovat ani mastné papírové obaly. Do starého papíru nepatří ani použité papírové pleny či dámské hygienické potřeby, které navíc většinou obsahují také příměs plastu. Znečištěný papír vyhazujeme do kontejnerů černé či šedé barvy, určených na klasický směsný komunální odpad.
7. Polystyrenové termoobaly
Termoobal, do kterého nám v restauraci zabalí oběd s sebou, by kdekdo bezmyšlenkovitě vyhodil do běžného odpadu. Polystyren je přitom druhem plastu a představuje cennou surovinu. V přírodě by se navíc sám nerozložil. Správně tedy patří do žlutého kontejneru. Před jeho vyhozením však opět nezapomínejme očistit ho od zbytků jídla.
Zdroj: REMA Systém, a.s.