Více času na podstatné
Týden vědy a techniky 2012 se blíží! Mottem je "Energie vědy"
Týden vědy a techniky je největší vědecký festival v ČR. 12. ročník od 1. do 15. listopadu 2012 představí vědu v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci a na mnoha dalších místech. Organizátor připravil přednášky, výstavy, semináře, vědecké kavárny, promítání dokumentárních filmů, soutěže, dny otevřených dveří a další zajímavé akce. Motto Týdne vědy a techniky 2012: Energie vědy
V dopoledních hodinách jsou přednášky a exkurze zaměřeny především na středoškolskou mládež. Odpolední a podvečerní přednášky a doprovodné akce jsou připraveny pro širokou veřejnost. Sledujte však informace u jednotlivých akcí, protože na velkou část programu mají přístup jen registrovaní návštěvníci. Mnoho přednášek bude přenášeno on-line a jejich záznam bude uložen v archivu.
V průběhu Týdne vědy a techniky 2012 jsou také otevřena informační centra a vybrané elektrárny energetické Skupiny ČEZ. Nabízí názorný pohled na energetické výrobní zdroje různých typů, ve většině případů i s návštěvou provozu.
Dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR jsou určeny všem návštěvníkům, kteří mají zájem dozvědět se více o činnosti vědeckých pracovníků. Program většiny Dnů otevřených dveří ústavů AV ČR doplňují přednášky, výstavy či promítání dokumentárních filmů.
Výběr z programu - přednášky oblast ekologie:
Globální změna – problém lidstva či mýtus? Jak na to?
Globální změna (GZ) je chápaná jako velmi komplexní fenomén. Naneštěstí jeho společenská interpretace je velmi plochá, zúžená. Problém navíc ztěžuje jeho politizace.
Globální změny klimatu: lekce z geologické minulosti
Klimatický systém Země je jedinečnou přírodní laboratoří, která již více než 4 miliardy let experimentuje se složením atmosféry, prouděním oceánů, intenzitou slunečního záření a řadou dalších vnitřních i vnějších činitelů.
Budoucnost naší a světové energetiky očima České fyzikální společnosti
Rok 2012 je rokem udržitelné energie pro všechny. Jaká je vlastně definice udržitelné energie? Vyhovují této definici třeba i jaderné zdroje? Jaký je ve skutečnosti vztah mezi jadernými a obnovitelnými zdroji? Kdy dosáhneme dlouhodobě udržitelné výroby energie u nás?
Laguny jsou jednou z neblaze proslulých ekologických zátěží města Ostravy.
Co s oxidem uhličitým? Uložit pod zem! (?)
Zachytávání a ukládání CO2 (CCS) je jedinou technologií, která umožňuje významně redukovat emise oxidu uhličitého vznikající při spalování fosilních paliv u velkých zařízení, jako jsou elektrárny, cementárny nebo ocelárny.
Energetika stejně jako jiná průmyslová odvětví vyrostla „na ramenech obrů“ (rozuměj: vědců) a hlavně z jejich nápadů, objevů a vynálezů. Nežije ale jen ze starých vědeckých pravd, jako je např. zákon elektromagnetické indukce a termodynamické zákony, ale reaguje velmi pružně na nejnovější poznatky.
Lupa, tužka, pravítko a jaderný reaktor
Dva výzkumné reaktory a soubor experimentálních zařízení (sondy a smyčky) tvoří páteř výzkumné infrastruktury společnosti. Díky ní se může Centrum výzkumu Řež s.r.o. účastnit náročných vědecko-výzkumných projektů a participovat na vývoji nových technologií pro GEN IV a vývoji fúzního reaktoru.
V roce 2012 se naplno rozjíždí projekt SUSEN - Udržitelná energetika. Projekt sestává ze 4 výzkumných programů napojených na aktuální mezinárodní vývoj. Udržíme krok s evropskou špičkou v jaderném výzkumu? O současné pozici a plánech společnosti Centrum výzkumu Řež s.r.o. pro nejbližší období .
Nekonvenční zemní plyn - budoucnost nebo fikce na území České republiky
Po čtyřiceti letech neustálé spotřeby všech nerostných surovin jich má lidstvo k dispozici více než kdykoliv předtím.
Těžba břidlicového plynu pomocí hydraulického štěpení
Tato přednáška je určena široké veřejnosti pro otevřenou faktickou diskuzi o těžbě břidlicového plynu hydraulickým štěpením a možnými dopady na životní prostředí.
Program festivalu TVT 2012 ke stažení:
Program Dnů otevřených dveří 2012:
Další infomace získáte na www.tydenvedy.cz