Více času na podstatné
Třídění a recyklace odpadů v obcích trvale roste. Výtěžnost se zvýšila o 12,3 %.
Třídění, sběr a recyklace využitelných komunálních odpadů se neustále rozvíjí a zlepšuje. Tento způsob nakládání s komunálními odpady je jedním ze základních pilířů budoucích regionálních systémů, ve kterých budou obce společně hospodařit se svými odpady.
Údaje za poslední roky potvrzují, že oddělený sběr využitelných komunálních odpadů (plast, papír, sklo, nápojový karton, kov) se stal trvalou a důležitou součástí odpadového hospodářství všech obcí ČR a je občany nejen velmi dobře přijímán, ale i vyžadován. Systém třídění odpadů se ukázal i v nepříznivé době hospodářské krize v minulých letech jako mimořádně stabilní a spolehlivý zejména díky tomu, že je zajišťován dlouhodobě právě obcemi.
Výsledky tříděného sběru odpadů za rok 2011 výše uvedené jednoznačně prokazují. Výtěžnost tříděného sběru, tj. množství využitelných odpadů papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů sesbírané v obcích průměrným občanem ČR, činila v roce 2011 celkem 58,8 kg/obyvatel/rok. Ve srovnání s rokem 2010 se celková výtěžnost zvýšila o 12,3 %. Největší nárůst byl zaznamenán u plastů, čirého skla, ale také nápojových kartonů a kovů.
Výtěžnost tříděného sběru činila v roce 2011 celkem 58,8 kg/obyvatel/rok. Ve srovnání s rokem 2010 se celková výtěžnost zvýšila o 12,3 %. Největší nárůst byl zaznamenán u plastů, čirého skla, ale také nápojových kartonů a kovů. Pokud bychom porovnali jednotlivé kraje, tak nejlepší jsou obce Plzeňského kraje.
Zajištění maximálního využití odpadů je cílem připravovaných regionálních systémů obcí a krajů. Recyklace vytříděných komunálních odpadů rok od roku neustále roste. Bohužel směsné komunální odpady, které zbývají po vytřídění využitelných složek (plast, papír, sklo aj.), jsou z velké míry skládkovány. Přitom je možné s pomocí moderních a životnímu prostředí šetrných spalovacích technologií využít jejich energetický potenciál, který se pohybuje na úrovni hnědého uhlí, a vyrobit z nich teplo a elektrickou energii. Tím také dojde k částečné náhradě uhlí, které je neobnovitelným zdrojem energie.
SMO ČR a jeho partneři podporují rozvoj zařízení na energetické využití odpadů v ČR. Tato zařízení, spolupracující s komunálními systémy, jsou podmínkou pro zajištění dostatečného využití zbytkových směsných komunálních odpadů v obcích a městech ČR.
Zdroj: tisková zpráva SMO ČR (částečně upraveno a kráceno)
Poznámka: Údaje o výsledcích tříděného sběru využitelných odpadů poskytla Svazu měst a obcí ČR autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s.