Více času na podstatné
Teplý rok srazil tržby. Úspory ale pomohly k vyššímu zisku
Přestože rok 2014 vešel do dějin jako nejteplejší za posledních 135 let, akciové společnosti Teplárna České Budějovice se podařilo vytvořit zisk před zdaněním 58,7 milionů Kč, o 11 milionů víc, než určoval podnikatelský plán. Přitom ceny tepla se prakticky neměnily a probíhala výstavba odsíření. Ve firmě ale zafungovala systematicky přijímaná opatření, snižující její provozní a výrobní náklady.
„Zafungovala systematicky zaváděná opatření, která snižují naše provozní a výrobní náklady. Při nižším prodeji tepla bychom bez nich tento klíčový ukazatel, jakým je právě zisk, v takové výši nevytvořili,“ říká Jaroslav Panoch, člen představenstva teplárny. To akcionářům umožní, aby na valné hromadě mohli rozhodnout o výplatě dividend v duchu dlouhodobá dividendové politiky teplárny, která předpokládá mezi vlastníky rozdělit zhruba 45 procent disponibilního zisku.
Průměrná teplota loni ve městě dosáhla 10,25 stupňů Celsia a byla nejvyšší v historii měření teplárny. Rozhodující měrou ovlivnila prodej tepla, který meziročně klesl o 13 procent na 1476 TJ. Prodej elektřiny dosáhl 89 382 MWh.
Mezi hlavní úsporná opatření patří rozšíření výběrových řízení a elektronických aukcí při nákupu komodit, materiálu i služeb, modernizace distribuční sítě a tím snižování ztrát, organizační změny a pokles počtu zaměstnanců o zhruba dvě desítky. Na hospodaření teplárny se pozitivně projevilo i úspěšné čerpání státních a evropských dotací na investice, spojené se stavbou odsíření a přestavbou parovodů na horkovody s vyšší energetickou účinností.
Celkové výnosy v roce 2014 dosáhly 866 milionů Kč a meziročně klesly o 13 procent.
Majoritním akcionářem teplárny je město České Budějovice s 99,55 procenty akcií. Během loňského roku došlo k zaknihování těchto akcií. Společnost tak mezi prvními z velkých tepláren v zemi vyhověla novele zákona č. 310/2013 Sb. o podporovaných zdrojích energie, která nabyla účinnosti od 1. července 2014.