Více času na podstatné
Tématem dubnového Odpadového Fóra jsou radioaktivní odpady
Duben se redakce Odpadového fóra rozhodla vyhlásit za radioaktivní měsíc. Ale nenechte se nachytat názvem: žádné nebezpečí Vám nehrozí. Ba naopak. Toto číslo jsme věnovali vyhledávání lokalit a zabezpečení trvalých hlubinných úložišť radioaktivních odpadů. O tom, jak se nakládá s radioaktivními odpady v České republice, se dočtete v článku Ivany Škvorové ze Správy úložišť radioaktivních odpadů SÚRAO. O volbě geologických kritérií výběru lokality pro úložiště pojednává text od Matěje Machka. Sociální dimenzi tj. účasti veřejnosti v rozhodování o realizaci hlubinného úložiště vysokoaktivních odpadů se ve svém článku věnuje předseda Pracovní skupiny Dialog Karel Zrůbek. Pro skalní skeptiky tu máme úvahu o současnosti a budoucnosti radioaktivních odpadů od Edvarda Sequense ze Sdružení pro záchranu prostředí.
Třešničkou na našem radioaktivním dortu je dubnová reportáž. Podívali jsme se do posledního uranového dolu ve Střední Evropě. Takovou možnost pravděpodobně už mít nebudeme: důl Dolní Rožná se zavře koncem roku 2017, a o to je ta reportáž cennější.
Březnové číslo jsme zpestřili i zahraničními osobnostmi. Pohovořili jsme se zakladatelkou německého sdružení Bauteilnetz Deutschland, které se zaměřuje na záchranu stavebních dílů před demolicí. V rozhovoru nám Ute Dechantsreiterová prozradí, které z vnitřností budov stojí za záchranu a proč má nejraději budovy z předminulého století.
S otázkou starých a nových staveb úzce souvisí i dubnová polemika. Otázka do polemiky se týká změn novely EIA a jejích následků v procesech povolování. K tomuto tématu se vyjádří řada znalců z oblasti stavebnictví, průmyslu a životního prostředí.
Změna ročních období zanechává na časopise hlubokou stopu. Jaro je bezpodmínečně tu a na zimu dalších několik měsíců ani nepomyslíme. Proto jsme pro Vás připravili článek plný jarního optimismu a zeleně s názvem „Rozkvetlé skládky“. Nicméně špatná zimní rozhodnutí nás mohou pronásledovat i v létě. Aspoň toto tvrdí někteří z účastníků minipolemiky o vlivu umělého zasněžování na životní prostředí.
Dubnové číslo má zkrátka co nabídnout. Příště uděláme radost všem milovníkům a odpůrcům aut: v rámci květnového tématu Automoto se dozvíte, jaký vliv mají Vaši miláčci na životní prostředí a jakou roli hrají v oběhovém hospodářství.