Více času na podstatné
TAČR: Trendy evropské energetiky v Praze
Čtvrtý ročník mezinárodní konference TRENDY EVROPSKÉ ENERGETIKY se uskutečnil v Praze v Clam-Gallasově paláci 21. 10. 2013. Setkání proběhlo za účasti významných českých i zahraničních hostů a letošní dvoudenní program navštívili účastníci z 11 států Evropy. Program konference byl rozdělen do tří bloků - Nové trendy v energetice EU, Nové trendy v energetickém výzkumu EU a Zdroje energie a energetický mix ČR a EU. Prezentace ke stažení jsou uvedeny na konci přehledu přednášek.
1. Blok: Nové trendy v energetice EU
S předsedajícím Janem Rafajem, viceprezidentem SP ČR pro žp., energetiku a oblast evropských regulací.
Jan Rafaj otevřel první blok s prezentací nazvanou Trendy evropské energetiky v kontextu udržení globální konkurenceschopnosti. Navázala prezentace náměstka primátora hl.m. Prahy Jiřího Nouzy s názvem Zásady aktualizace Územní energetické koncepce hl. m. Prahy. Postřehy a pohled z perspektivy „Bruselu“ přinesla prezentace Davida Schreiba, attaché pro energetiku ze Stálého zastoupení ČR při EU, nazvaná Energetická politika Unie: aktuální vývoj diskuse v institucích EU. Náměstek ředitele Rakouské energetické agentury Herbert Lechner velmi podrobně představil Energetickou politiku Rakouska a následující řečník Piotr Swiatek z Projektträger Jülich k tomuto zahraničnímu exkurzu přidal Zásady německé energetické koncepce. Vladimir Kubeček, vedoucí sekce statistiky uhlí, elektřiny, tepla a obnovitelných zdrojů z Centra pro energetická data Mezinárodní energetické Agentury, prezentoval vybrané kapitoly ze zprávy World Energy Outlook 2012. Blok uzavřel Miroslav Řehoř, vedoucí odboru správy povolenek a certifikátů společnosti OTE a.s., ohlédnutím za historií fungování Rejstříku obchodování s povolenkami.
2. Blok: Nové trendy v energetickém výzkumu EU
S moderujícím Jaroslavem Hrdličkou, děkanem Fakulty strojní ČVUT v Praze.
První přednášející 2. bloku Rut Bízková, předsedkyně Technologické agentury ČR, vystoupila s prezentací nazvanou Instituce – infrastruktura – inovace. Ve svém druhém vystoupení této konference představil Piotr Swiatek náplň činnosti své domovské instituce - PTJ - partner pro řízení výzkumu a inovací. Aleš Laciok, předseda výkonného výboru technologické platformy Udržitelná energetika a koordinátor pro výzkum a vývoj ze společnosti ČEZ, a.s., prezentoval Výzkum v energetice. Blok uzavřel vedoucí Katedry TZB z Fakulty Stavební ČVUT v Praze Karel Kabele přednáškou nazvanou Snižování energetické náročnosti budov.
3. blok: Zdroje energie a energetický mix ČR a EU
Sekce řízená Tomášem Hünerem, předsedou dozorčí rady OTE, a.s. a ČEPS, a.s.
Na úvod 3. bloku zhodnotil ředitel divize strategie společnosti ČEZ a.s. Pavel Cyrani, Reformu energetického trhu v EU a dopady pro ČR. Jan Zaplatílek, ředitel odboru plynárenství a kapalných paliv z MPO ČR, vystoupil s prezentací nazvanou Nová role plynu v energetickém mixu ČR a EU. Oldřich Petržilka, zvláštní zmocněnec ČPS, navázal s tématem Nové výzvy pro zemní plyn na domácím i evropském trhu. Závěr konference patřil Václavu Dostálovi z Ústavu energetiky Fakulty strojní ČVUT v Praze, který přiblížil stav Jaderné energetiky mimo EU se zaměřením na Turecko a Ruskou federaci.
Přednášky - prezentace ke stažení:
Zdroj: TA ČR, TOP EXPO CZ s.r.o.