Více času na podstatné
Strategie docílení environmentálních a ekonomických efektů ve výrobě piva s využitím metodiky čistší produkce
Inovační politika posledních 40 let zanechala střední a menší pivovary ve značně zaostalém stavu. Jejich technická úroveň ve většině případů odpovídá stavu pivovarů západní Evropy v letech 1955 – 1960. Stav se vyznačuje nízkou produktivitou práce, především ale nízkou energetickou účinností .
Hospodaření podniku vychází především ze zvyšování rentability vlastního majetku. Hlavními nástroji ovlivňujícími cenovou politiku je realizace opatření směřujících k nákladové racionalizaci výroby a kontrola vývoje cenové hladiny u konkurenčních subjektů v rámci státu i v zahraničí. Odbytová politika je přizpůsobována vývoji výroby nápojů v Evropě.Zásadním trendem je odklon od kvantity ke kvalitě. Bude se opírat o postupné zvyšování konkurenceschopnosti podniku opírající se o plnění předpisů legislativy EU. Tržní strategie je založena na trvalém sledování trhu a realizaci následných opatření výroby v předstihu před požadavky zákazníků. Na tuzemském trhu počet velkoodběratelů zůstává konstantní, narůstá počet maloodběratelů. V zahraničí je zájem o produkci.
Projekt v pivovaru střední velikosti identifikuje možnosti výroby kvalitnějších nápojů s docílením environmentálních efektů.Záměrem projektu je vybudování racionálního vybavení přetlačných tanků, dále pak instalace CIP stanice / sanitace technologie / s ekonomickými, environmentálními a kvalitativními přínosy. Pořízení technologie umožní výrobu nápojů ( piva i nealkoholických nápojů ), které velké pivovary vyrábět nemohou. Řada zahraničních pivovarů obdobného typu se zaměřuje na výrobu a prodej nefiltrovaného, kvasnicového piva apod. Záměrem projektu byla nápojů na kvalitativně a charakterově vyšší úrovni s charakterem místní speciality.
Cíle opatření jsou jednoznačně orientovány dle metodiky hodnocení životního cyklu LCA / Life Cycle Assesment /pro hodnocení vlivů na životní prostředí na spotřebitele po celou dobu životnosti výrobku. .Mimo snižování dopadů na životní prostředí jednoznačně vyplývajících z použité technologie / přetlačné tanky a především uzavřený okruh CIP stanice / jsou zde především cíle vyplývající z podstatného zvýšení kvalitativní úrovně nových výrobků. Jedná se o výrobu vysoce fyziologicky vyrovnaných nápojů – obsah dextrinů, výšemolekulárních, dusíkatých a gumovitých látek zvyšuje disperzitu v zažívacím traktu lidského organizmu, což společně se silnou purfovací schopností umožňuje vysoce účinnou látkovou výměnu.
Jedním z dalších efektů promítajících se do kvality nových výrobků je obsah křemíku brzdící adsorpci nežádoucího hliníku v těle zákazníka / minimalizace rizika vzniku Alzheimerovy nemoci /. Výrobky se rovněž pozitivně projeví po zdravotní stránce i odběratelů se sklonem ke vzniku ischematickou srdeční chorobou – snížení plazmatického cholesterolu, menší rozšíření srdce atd. Nealkoholické složky nápojů budou mít rozhodující podíl při výrazných stimulačních procesech při vylučování žaludečních šťáv a uvolňování gastrinu. Výrobky nebudou obsahovat vedlejší kvasné produkty – dusičnany, tuk, cholesterol, dusitany a kofein.
Trvanlivost piva bez pasterizace 21 dnů
Trvanlivost limonád – garance 4 měsíce bez pasterizace
Efekty z tepelně úsporné technologie ročně 3 tis. GJ
Produktivita práce / přidaná hodnota / zaměstnanci / - 726 746
Koloidní trvanlivost – bez pasterizace je delší než biologická, při pasterizaci se zajišťuje stabilizačními prostředky od 3 měsíců do 1 roku
Biologická trvanlivost – při použití nastavené pasterizační jednotky je neomezená
Zaměření a cíle finanční analýzy .
Základním cílem finanční analýzy je zhodnocení celkové stability projektu a návratnost investičních prostředků. Je prováděna při respektování faktoru času. Sestává z těchto položek
· přehledu investičních nákladů a zdrojů financování
· analýzy likvidity / platební schopnosti /
· hodnocení ekonomické efektivnosti / rentability a návratnosti vložených investic /
Rizika spočívají především v nebezpečí prodlení v úpravách technologie a systému její inovace výroby. Při opožděné realizaci nezbytných opatření dojde ke ztrátě konkurenceschopnosti a tím i ke ztrátě trhu.
V rámci projektu byla postupně realizována následující opatření :
· Přestavba nevyhovující ČOV
· Energetický management
· Rekonstrukce provozu varny
· Rekuperace tepelné energie z kompresorů
· Racionalizace technologického vybavení přetlačných tanků
· Instalace etiketovacího zařízení KEG sudů
· Pořízení prohlížečky lahví dle požadavků HACCP
· Rekonstrukce podnikové kanalizace
Souhrnné vyhodnocení projektu
Hlavní odpadní tok: energetické ztráty |
Vedlejší odpadní toky : ostatní odpady |
odpadní vody |
Množství hlavního odpadního toku sníženo o: 6.993 GJ ročně |
Množství ostatních odpadů sníženo o 78,7 tun ročně |
Množství produkovaných odpadních vod sníženo o 1,32 tis. m3 ročně |
Celkové finanční úspory dosažené v projektu: 7.084 tis. Kč ročně |
|
|
Celkový potřebný objem finančních prostředků nutný k realizaci opatření: 54.410 tis. Kč |
|
|
Průměrná doba návratnosti investic pro celý projekt : 7,68 roku |
Závěr.
Záměrem projektu bylo realizovat a demonstrovat výsledky aktivit středního pivovaru v oblasti ochrany životního prostředí, kvality výroby a efekty pro zdraví spotřebitele. Úspěšnost podnikání ve výrobě piva je podmíněna poměrně širokým spektrem technologických, ekologických , sociálních a ekonomických faktorů. Jejich optimální sladění by mělo zabezpečit nikoliv co nejvyšší, ale co nejkvalitnější a ekonomicky efektivní produkci nápojů. Aplikace metodiky čistší produkce prokázala v podniku svoji nezanedbatelnou úlohu při řízení výroby a jeho dalších činnostech . Tyto budou silně ovlivňovány vývojem v EU.Stav a vývoj životního prostředí bude stále více ovlivňovat kvalitu a především hospodářské vztahy. Jedním z nástrojů působících v oblasti minimalizace dopadů na životní prostředí je praktické uplatnění požadavků Rady EU 96/61 ES o integrované prevenci a omezování znečistění spojené s uplatňováním nejlepší dostupné techniky v podnicích. Pivovar vidí svoji roli v integrované ochraně životního prostředí v posunu od zaměření se pouze na znečistění vzniklé provozem výroby k zaměření se na vstupy výroby, efektivnost jejich využívání a sledování celého životního cyklu svých produktů od jejich vývoje až po jejich využití
Josef Šlesinger
Centrum čistší produkce Brno, Masná 5
602 00 Brno
e-mail : cpcbr.@volny.cz