Více času na podstatné
Start-up reKáva ve spolupráci s PwC spouští pilotní projekt sběru a recyklace kávové sedliny
Výroba kosmetiky, domácí pěstování hlívy nebo třeba pečení kávových sušenek. To je výčet jenom několika českých projektů, které šikovně využívají kávovou sedlinu a dokážou z ní vyrobit zcela nové produkty. Šetří nejen vlastní vstupní náklady, ale také přírodu a pomáhají předejít vzniku odpadu. Kávová sedlina je zkrátka skvělou surovinou s obrovským, a dosud zanedbaným, potenciálem pro další využití. Jen v České republice ji ročně vyprodukujeme okolo 80 tisíc tun. Výzvou pro další využití kávové sedliny je získat ji efektivně, v dostatečné kvalitě a ve velkém množství. Technologii a systém reagující na tuto výzvu přináší v pilotním projektu start-up reKáva ve spolupráci s PwC Česká republika.
Kávovou sedlinu začne od 1. října tohoto roku reKáva spolu s PwC sbírat do takzvaných Chytrých košů, které umístí do zapojených kaváren, firem a dalších organizací. Navazují tak na testovací provoz, který již několik měsíců probíhá v kancelářích PwC. V rámci sběru se sedlina z kávovarů vysype do speciální nádoby s integrovaným čipem, který automaticky monitoruje její množství a umožňuje vzdálenou správu Chytrého koše. Vizí reKávy do budoucna je rozšířit atributy, které čip monitoruje. Prostřednictvím signálu v propojené aplikaci následně tým reKávy pozná, kdy je správný čas sedlinu svézt, koš vyprázdní a sedlinu na elektrickém cargo kole přepraví do bio-kompostovacích zařízení (např. komunitní zahrady), kde poslouží dalším účelům.
Data, které z Chytrých košů sbírají speciální čipy, budou následně vyhodnocována a poslouží k reportingu benefitů svezení kávové sedliny, například množství vyprodukovaných emisí, a jejího dalšího využití. Sedlinu využívají například komunitní zahrady, nebo i přímo jeden z dalších projektů startupu reKáva na pěstování hlívy ústřičné na kávové sedlině.
O zapojení do projektu reKáva je ze strany kaváren, firem a institucí velký zájem. V současnosti reKáva sbírá sedlinu od patnácti klientů, mezi nimiž jsou Magistrát hlavního města Prahy, Kavárna Zrno Zrnko, Podnikatelské a inovační centrum hl. m. Prahy, nebo Komerční banka. Zájem o spolupráci momentálně reKáva registrujeme v pokročilé fázi od dalších šedesáti institucí. K jejich zapojení je ale nejprve potřeba dostatečně ověřit a odladit stávající koncept a rozšířit kapacity.
„Kávovou sedlinou a jejím potenciálem jsem se začala zaobírat na studiích v Nizozemsku. Existují zde zajímavé výzkumné projekty, které sedlinu využívají v zemědělství. V Česku zatím se sedlinou v takovém rozsahu nepracujeme a to i přesto, že průměrný Čech ročně zkonzumuje přibližně 2,2 kg kávy a vytvoří až 3,5 kg kávové sedliny. V Česku ale v drtivé většině případů zůstane sedlina nevyužita a zbytečně končí ve směsném odpadu. Každý, s kým jsem o sedlině mluvila, uvádí jako velkou bariéru pro její funkční využití obtížnost sběru. Řekla jsem si, že se to musí podařit vyřešit a začala v Česku hledat partnery pro projekt reKáva,” říká zakladatelka a CEO start-upu reKáva, Jana Šrámková.
Jedním ze zmiňovaných partnerů je například pražská městská společnost Operátor ICT (OICT), která pořádá ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy v rámci Pražského inovačního maratonu soutěž #NakopniPrahu a zajišťuje inovativním projektům několikaměsíční podporu s projektovým řízením od zkušených mentorů. „Překvapilo nás, že průměrná pražská kavárna vyprodukuje ročně až 1500 kg sedliny, která teď obvykle končí na skládce, kde vytváří skleníkové plyny. Dávalo nám proto smysl zapojit se do hledání lepšího řešení a vyzkoušet ho v praxi. Projekt reKáva navazuje na „Klimatický plán hlavního města Prahy do roku 2030“ a současně naplňuje pražské cíle v oblasti udržitelné mobility a cirkulární ekonomiky,” říká o zapojení do projektu Jaromír Beránek, předseda Výboru pro IT a Smart City a zastupitel hl. m. Prahy.
Potenciál snižování uhlíkové stopy i pozitivní dopad na lokální ekonomiku zaujal i konzultanty z PwC, kteří se startupem od začátku pro bono spolupracovali v akceleračním programu Social Impact Awards a poskytovali mu mentoring. „Skvělý nápad zakladatelky reKávy jsme pomohli zhmotnit do hardwarového i softwarového systému propojujícího chytré koše, aplikaci dispečinku a kurýra na elektrokole, tak aby logistika fungovala co nejefektivněji a zároveň pokud možno bezemisně. Máme radost z toho, že díky nám ušetří český gastro segment několik tun ekvivalentu oxidu uhličitého. Věřím také, že mnoho českých firem budou zajímat data z čipů o tom, kolik emisí se jim podařilo ušetřit nebo co z jejich sedliny vzniklo,” dodává Vašek Karban, manažer v oddělení Technology Consulting z PwC.
Projekt podpořili také Rohlík.cz zapůjčením cargo kola a sdílením parkovacího depa, Podnikatelské a inovační centrum hl. m. Prahy poskytnutím prostor pro tiskovou konferenci. Senzorický systém na sledování zaplněnosti Chytrých košů je poskytnut z projektu monitoringkontejneru.cz z nově vznikajícího spin-offu společnosti Odpadová technologická s.r.o.
Více o start-up reKáva: https://www.rekava.cz/o-rekave
O reKávě - ReKáva je mladý start-up, který založila milovnice kávy a přírody Jana. Uvědomila si, že pití kávy za sebou zanechává velkou ekologickou stopu a začala proto hledat cesty, jak vlastní stopu po vypití kávy snížit. Vznikl tak projekt reKáva, který se stará o lokální recyklaci kávové sedliny a hledá pro ni další využití. Misí reKávy je skrze inovativní projekty shromažďovat a dále využívat kávovou sedlinu, která v současnosti zcela zbytečně končí spolu se směsným odpadem v odpadkových koších a následně s ním je také likvidována.