Více času na podstatné
Vláda schválila aktualizaci plánu pro obnovitelné zdroje, surovinová politika odložena
VÝSLEDKY Vláda dnes schválila aktualizaci plánu pro obnovitelné zdroje a také 1. dílčí zprávu o implementaci Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR. K rozvoji jaderné energetiky v Česku ministr MPO Jan Mládek na tiskové konferenci dále uvedl, že vznikne pracovní skupina a že bude vyhlášeno výběrové řízení na pozici vládního zmocněnce pro jadernou energetiku. Projednávání surovinové politiky vláda odložila. Na žádost premiéra Bohuslava Sobotky se má materiálem příští pondělí zabývat tripartita. Z předkládací zprávy návrhu vyplývá, že ministři by v této fázi dokument tak jako tak schvalovat neměli. Pravděpodobně pouze zadají posouzení vlivu koncepce na životní prostředí. Dále vláda přerušila jednání ohledně rozšíření národního seznamu evropsky významných lokalit.
Ministři na dnešním jednání schválili bod, který mění cíl spotřeby zelené energie v roce 2020 na 15,3 procenta. S navýšením počítá Národní akční plán ČR pro energii z obnovitelných zdrojů (OZE), který byl znovu na programu jednání vlády. Současný plán schválený vládou v roce 2012 počítal s podílem 14 procent.
"Navržený Národní akční plán je sestaven v souladu se Státní energetickou koncepcí tak, aby naplnil a překročil požadované cíle směrnice pro Českou republiku v oblasti využívání energie z obnovitelných zdrojů v roce 2020," stojí v materiálu. MPO v předkládací zprávě připomíná, že Evropská komise stanovila pro ČR pro rok 2020 podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie ve výši 13 procent. České plány tak tento závazek překonávají o více než dvě procenta.
Ministerstvo v předkládací zprávě dále uvádí, že plán i nadále počítá s provozní podporou malých vodních elektráren a výroben tepla využívající obnovitelné zdroje. Umožní také zavést novou podporu pro teplo z výroben s instalovaným elektrickým výkonem do 500 kW, které využívají bioplyn vznikající například z hnojiv.
Materiál naopak počítá se snížením plánovaného podílu energie z OZE na hrubé konečné spotřebě v dopravě. Ten má na konci desetiletí činit deset procent. V současnosti platný plán počítal s podílem o 0,8 procenta vyšším. Důvodem jsou podle MPO legislativní nejistoty ohledně daňového zvýhodnění biopaliv.
Do připomínkového řízení ministerstvo původně vložilo dokument, podle kterého měl podíl energie OZE na hrubé spotřebě energie v ČR v roce 2020 činit dokonce 15,9 procenta a podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě v dopravě měl zůstat ve výši 10,8 procenta. Na základě připomínek byl ale dokument upraven.
Podle dat Energetického regulačního úřadu činila v roce 2014 v Česku hrubá spotřeba elektřiny, která počítá i s elektřinou spotřebovanou při výrobě a se ztrátami v sítích a přečerpávacích vodních elektrárnách, asi 70 terawatthodin. Podíl OZE činil 13,17 procenta.
Národní seznam evropsky významných lokalit
Do konce ledna musí stát doplnit národní seznam chráněných území, která jsou s ptačími oblastmi součástí evropské soustavy Natura 2000. Pokud by se tak nestalo, hrozily by Česku sankce a možná i zastavení evropských dotací. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chtělo seznam rozšířit o padesátku nových lokalit, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny. Na sedmi z nich Evropská komise trvá dlouhodobě, jsou však u nich kvůli různým veřejným zájmům spory s obcemi a dalšími resorty. Seznam bude v pondělí projednávat vláda.
MŽP stále vypořádává rozpory a zatím není jasné, zda se všech sedm požadovaných lokalit do seznamu dostane. "Finální verze půjde až na vládu, kde bude aktuální stav vypořádání rozporů, které se v současnosti diskutují s příslušnými resorty," řekla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
Sedm lokalit požadoval Brusel už několikrát, ale předchozí vlády je nikdy neschválily. Jde o Labské údolí v Ústeckém kraji, Slavíkovy ostrovy a Labišťata u Přelouče nad Labem, Ždánický les a Meandry Jihlavy v Jihomoravském kraji, Dobřany v Plzeňském kraji a Vidnavu v Jeseníkách.
Komise už zahájila s Českem "pilotní řízení", které předchází řízení pro porušení evropského práva. Český seznam vznikl v roce 2005 a doplňoval se dvakrát, naposledy ho Brusel přehodnocoval před čtyřmi lety.
Národní seznamy má každý evropský stát. Seznam ČR nyní čítá 1075 lokalit o celkové rozloze 7856 kilometrů čtverečních, což je zhruba deset procent území ČR. Po doplnění se rozšíří o 170 kilometrů čtverečních, ale v porovnání s jinými evropskými státy bude stále menší.
Cílem novely nařízení vlády je doplnit národní seznam evropsky významných lokalit (EVL) v souladu s požadavky Evropské komise a dokončit českou část soustavy Natura 2000 tak, aby naplňovala cíle směrnice Rady 92/43/EHS o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Zároveň jsou navrženy technické úpravy hranic stávajících EVL zohledňující dobře identifikovatelné hranice v terénu.
Návrh novely NV bude vládě předkložen s rozpory:
1) Vyhlášení nové EVL Porta Bohemica, která navazuje na stávající lokalitu Labské údolí
Návrh na rozšíření lokality Labské údolí po Litoměřice rozporuje Ministerstvo dopravy, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zemědělství, Ústecký kraj, Svaz měst a obcí ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR a Unie zaměstnavatelských svazů z důvodu potenciálního konfliktu se záměrem ke zlepšení plavebních podmínek na toku Labe v podobě výstavby Plavebního stupně Děčín. Záměr na celkové splavnění Labe je součástí Politiky územního rozvoje a je upřesněn v Zásadách územního rozvoje Ústeckého kraje. Ministerstvo průmyslu a obchodu rozporuje lokalitu z důvodu křížení s energetickými koridory.
Lokalita Labské údolí ve vymezení od státní hranice po soutok s Ohří u Litoměřic byla navržena již pro první národní seznam v roce 2005, do národního seznamu však byla zařazena pouze ve zmenšeném vymezení (státní hranice po Děčín) a s redukovaným počtem předmětů ochrany. Na potřebu rozšíření této lokality poukazuje opakovaně Evropská komise, a to zejm. z důvodu ochrany lososa obecného a bobra evropského a stanovišť vázaných na vodní tok.
Na základě připomínek v mezirezortním připomínkovém řízení byl návrh upraven do podoby navazující EVL CZ0424141 Porta Bohemica s následujícími předměty ochrany vázanými na vodní tok: losos obecný, bobr evropský a bahnité říční náplavy. Ostatními navrhovanými předměty ochrany jsou suťové lesy, sutě a skalní trávníky. Mezi předměty ochrany nebudou zařazena stanoviště stávající lokality Labské údolí - lužní lesy a vodní makrofytní vegetace a dále druhy modrásek očkovaný a modrásek bahenní a stanoviště makrofyta tekoucích vod.
Ministerstvo životního prostředí považuje upravený návrh za odborně obhajitelnou variantu, jež zajišťuje soulad se směrnicí o stanovištích. Jakákoliv další redukce není z odborného hlediska možná a způsobila by porušení směrnice o stanovištích, která připouští vymezení lokalit pouze na základě odborných kritérií bez zohlednění zájmů jiného charakteru. Ostatní zájmy ekonomické, hospodářské a další musí být zohledněny při ochraně vyhlášené lokality, a to zejména v procesu posuzování vlivů. Vyhlášením nové lokality Porta Bohemica nebude zlepšení plavebních podmínek na řece Labi v předmětném úseku znemožněno. Směrnice o stanovištích poskytuje možnost realizovat i záměry s významně negativním vlivem na lokalitu, pokud je prokázán převažující veřejný zájem na jeho realizaci, neexistuje jiné alternativní řešení a jsou zajištěna adekvátní kompenzační opatření. Takový postup je nicméně na místě až poté, co je v procesu posuzování vlivů záměru jeho významně negativní vliv prokázán; takový výsledek však v tuto chvíli nelze předjímat.
Opakované odmítnutí rozšíření lokality Labské údolí (v předkládané podobě jako EVL Porta Bohemica) do národního seznamu vyvolá s nejvyšší pravděpodobností zahájení řízení o porušení Smlouvy EU s Českou republikou z důvodu porušení směrnice o stanovištích.
2) Vyhlášení nové EVL Louky u Přelouče
Návrh na vyhlášení nové lokality Louky u Přelouče rozporuje Ministerstvo dopravy, Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Svaz měst a obcí ČR a Pardubický kraj z důvodu potenciálního konfliktu se záměrem ke zlepšení plavebních podmínek na toku Labe v podobě výstavby Plavebního stupně - Přelouč II. Záměr na celkové splavnění Labe je součástí Politiky územního rozvoje a je upřesněn v Zásadách územního rozvoje Pardubického kraje.
Lokalita Louky u Přelouče zahrnuje lokality Slavíkovy ostrovy a Labišťata, které byly na základě odborných dat navrženy na doplnění do národního seznamu již v roce 2009 v odpovědi na požadavek Evropské komise na zlepšení ochrany dvou druhů modrásků.
Ministerstvo životního prostředí navrhuje zařadit do EVL Louky u Přelouče komplex luk představující vhodné plochy pro zajištění prosperity populací obou druhů. Nová lokalita přispěje je koherenci soustavy Natura 2000. Podle názoru Ministerstva životního prostředí je realizace zamýšleného záměru plavebního stupně řešitelná v rámci existujících nástrojů ochrany evropsky významných lokalit.
Opakované odmítnutí lokalit Slavíkovy ostrovy a Labišťata (v předkládané podobě jako EVL Louky u Přelouče) do národního seznamu vyvolá s nejvyšší pravděpodobností zahájení řízení o porušení Smlouvy EU s Českou republikou z důvodu porušení směrnice o stanovištích.
3) Vyhlášení nové EVL Kladruby nad Labem
Pardubický kraj s podporou Ministerstva pro místní rozvoj požadují redukci vymezení návrhu nové EVL Kladruby nad Labem od břehové hrany Labe z důvodu potenciálního konfliktu s úpravou Labské vodní cesty.
Návrh předkládaný Ministerstvem životního prostředí pro ochranu dvou druhů silně ohrožených brouků (páchník hnědý, lesák rumělkový) vychází z návrhu předkládaného již v roce 2009 a revidované vymezení odráží výsledky monitoringu z několika posledních let. Z hlediska případného konfliktu se záměrem rozšíření Labské vodní cesty je tento střet řešitelný v rámci nástrojů ochrany evropsky významných lokalit. Z odborného hlediska je redukce lokality nepřijatelná. Ministerstvo dopravy, jakožto resort odpovědný za výstavbu vodní cesty připomínku nevzneslo a oddálení hranice EVL od břehové hrany tedy MŽP neshledává odůvodněné.
Rozpor s Ministerstvem zemědělství z důvodu územního překryvu s národní kulturní památkou - Národní Hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.o., který usiluje o zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, byl vyřešen sjednáním Dohody o obecných zásadách obnovy a dalšího rozvoje areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem mezi Ministerstvem kultury, Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životního prostředí České republiky.
4) Změna stávající EVL Libické luhy, Lžovické tůně, EVL Ohře, EVL Dolní Chrudimka a vyhlášení nové EVL Neratov
Ministerstvo dopravy rozporuje návrh na změnu 4 již vyhlášených EVL, do kterých se doplňuje předmět ochrany dle požadavků Evropské komise, a 1 novou lokalitu, a to z důvodů křížení nebo kontaktu s koridory dopravních cest (silniční, železniční i vodní). Rozpor ze stejného důvodu uplatňuje ve třech případech (EVL Neratov, EVL Dolní Chrudimka a EVL Ohře) také Ministerstvo pro místní rozvoj.
Dle názoru Ministerstva životního prostředí se jedná o konflikty řešitelné, které navíc v případě stávajících lokalit vyplývají z již existující ochrany EVL, příp. jiného typu územní nebo druhové ochrany. Požadavky z hlediska ochrany přírody tak de facto nevznikají na základě doplnění, nýbrž jsou vyvolány již platným právním stavem. V žádném z případů nedochází k doplnění předmětu ochrany v místě předpokládaného křížení s koridorem tak, že by byl předmět ochrany budoucím záměrem zásadně ovlivněn a tímto jeho realizaci znemožnil.
Nedoplnění předmětů ochrany do těchto EVL může ohrozit splnění požadavku Evropské komise na doplnění dotčených druhů a stanovišť.
5) Změna stávajících EVL Karlštejn-Koda, EVL Libické luhy, EVL Rečkov, EVL Borkovická blata, EVL Lužnice a Nežárka, EVL Berounka, EVL Kateřinský a Nivní potok, EVL Doupovské hory, EVL Ohře, EVL Želinský meandr, EVL Dolní Chrudimka, EVL Chřiby, EVL Poodří, EVL Horní Malše a vyhlášení nové EVL Porta Bohemica, Velký kopec a Stráně u Kochánek
Ministerstvo průmyslu a obchodu rozporuje návrh 13 existujících evropsky významných lokalit, do kterých se doplňuje předmět ochrany dle požadavků Evropské komise, 1 existující evropsky významnou lokalitu, u níž se pouze mění hranice, a 4 nové lokality z důvodu křížení se stávajícím vedením energetické infrastruktury nebo koridory pro plánované zdvojení této infrastruktury. Rozpor ze stejného důvodu uplatňuje ve dvou případech (EVL Velký kopec, EVL Horní Malše) podporuje také Ministerstvo pro místní rozvoj.
Dle názoru Ministerstva životního prostředí se jedná o konflikty řešitelné, neboť v případě energetické infrastruktury je v praxi ochrana druhů a stanovišť velmi dobře slučitelná. Mezi doplňovanými druhy nejsou žádné, u kterých by hrozilo riziko kolize s nadzemním elektrickým vedením. V případě stávajících lokalit se navíc jedná o konflikty vyplývající zejména z již existující ochrany EVL, příp. jiného typu územní nebo druhové ochrany. Požadavky z hlediska ochrany přírody tak de facto nevznikají na základě doplnění, nýbrž jsou vyvolány již platným právním stavem. Některé požadavky Ministerstva průmyslu a obchodu na úpravu hranic se netýkají částí EVL, kde se vyskytují doplňované předměty ochrany a rozpor tak není vyvolán navrhovaným doplňování, nýbrž stávajícím stavem, který je již součástí platného nařízení vlády o národním seznamu EVL.
Požadavky na úpravu hranice již existujících EVL nelze akceptovat, neboť tyto úpravy musí předem schválit Evropská komise (národní seznam musí evropskému seznamu). Nedoplnění předmětů ochrany do těchto EVL může ohrozit splnění požadavku Evropské komise na doplnění dotčených druhů a stanovišť.
Stávající lokalita Lužnice a Nežárka je rovněž rozporována Jihočeským krajem z důvodu obav s potenciálního střetu se záměry (mj. dálnice, železnice). V případě této EVL se jedná pouze o technickou úpravu hranic – zarovnání na stávající zvláště chráněné území (změna v řádu jednotek procent rozlohy).
Rozpor týkající se lokality Kaolínový lom založený na konfliktu s těžbou kaolinu byl vyřešen návrhem jiného vymezení pod názvem Stará Červená Voda - lesní komplex. Návrh této lokality předkládaný Ministerstvem životního prostředí pro ochranu silně ohroženého druhu žáby (kuňka žlutobřichá) vychází z návrhu předkládaného již v rámci předchozího doplnění nařízení v roce 2009 jako lokalita Vidnava – lesní komplex. Návrh lokality pro ochranu tohoto druhu není možné zcela vyřadit, neboť se jedná o jednu z Komisí konkrétně požadovaných lokalit. Vymezení lokality Stará Červená Voda - lesní komplex je výsledkem jednání následujících po mezirezortním připomínkovém řízení s MPO a ČBÚ a nebylo tedy součástí připomínkového řízení, ve kterém by se k němu mohly vyjádřit ostatní rezorty, jejichž zájmy by mohly být dotčeny.
6) Změna stávající EVL Heřmanický rybník
Krajský úřad Moravskoslezského kraje požaduje upřesnit územní vymezení EVL tak, aby bylo v souladu s územním vymezením přírodní památky Heřmanický rybník, tj. bez vyhlášeného ochranného pásma, z důvodu kolize území s rozvojovými záměry v oblasti dopravní infrastruktury (zejména s územní rezervou pro vysokorychlostní trať vymezovanou Zásadami územního rozvoje Moravskoslezského kraje).
Požadavek na významnou redukci rozlohy EVL nelze akceptovat, neboť veškeré změny podléhají schválení ze strany Evropské komise, a ta schválila úpravu zpřesnění hranice EVL, zahrnující i ochranné pásmo. Požadavek Moravskoslezského kraje byl předložen až v průběhu mezirezortního řízení, kdy je na dojednávání úprav s Evropskou komisí pozdě. Ministerstvo životního prostředí se současně obává, že by tato úprava nemusela být schválena, neboť může vyznívat účelově (redukce EVL kvůli plánovanému záměru).
Surovinová politika České republiky v oblasti nerostných surovin a jejich zdrojů
Aktualizace platné surovinové politiky je zpracovávána s ambicí vytvořit koherentní strategii pro období následujících 15 let, která vytyčí mantinely pro využívání nerostných surovin, jak z domácích, tak i zahraničních zdrojů. Do návrhu nové státní surovinové politiky jsou implementovány principy evropské integrované strategie Raw Materials Initiative, na jejíž přípravě se Česká republika aktivně podílela.
V roce 2012 byla z návrhu aktualizace státní surovinové politiky vyčleněna oblast druhotných surovin, která byla po ukončení legislativního procesu včetně hodnocení SEA schválena dne 15. září 2014. Surovinová politika v oblasti nerostných surovin a jejich zdrojů je aktualizována rovněž ve vazbě na přijetí nové Státní energetické koncepce (2015), protože musí vytvořit reálné předpoklady a surovinové zázemí pro její naplnění.
Poté, co vláda dne 19. 10. 2015 projednala materiál „Řešení dalšího postupu územně ekologických limitů (ÚEL) těžby hnědého uhlí v severních Čechách“ a usnesením č. 827 rozhodla v otázce řešení problematiky územně ekologických limitů, mohl být návrh nové státní surovinové politiky o toto rozhodnutí vlády doplněn a je nyní připravený projít standardním legislativním procesem. S ohledem na fakt, že se světový trh s nerostnými surovinami dynamicky mění, předpokládá se, že do pěti let od schválení nové státní surovinové politiky bude vyhodnoceno její plnění.
Surovinová politika je podle navrhovatele formulována tak, aby umožnila surovinovému sektoru potřebný rozvoj, což je jednak v souladu s evropskou iniciativou Raw Materials Initiative, jednak je podpora dynamiky tohoto odvětví žádoucí z důvodu rozvoje české ekonomiky. Právě dobrá kondice surovinového průmyslu, jakožto sektoru, jehož produkty představují základní vstupy pro téměř veškerý průmysl i energetiku, schopností podpořit růst ekonomiky disponuje. V nové surovinové politice je kladen velký důraz na nové moderní high tech suroviny, které jsou surovinami 21. století.
Po projednání vládou bude dokument podroben standardní proceduře SEA.
Program jednání vláda na pondělí 25.1.2016
- Aktualizace Národního akčního plánu ČR pro energii z obnovitelných zdrojů - SCHVÁLENO
- Surovinová politika České republiky v oblasti nerostných surovin a jejich zdrojů - ODLOŽENO
- Analýza fungování trhu a konkurenčního prostředí v oblasti hnědého uhlí - Staženo z jednání.
- 1. dílčí zpráva o implementaci Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR - SCHVÁLENO
- Zpráva o plnění úkolů Státní energetické koncepce - PRO INFORMACI
- Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 318/2013 Sb., o stanovení národního seznamu evropsky významných lokalit - PŘERUŠENO
- Informace o právním postavení předsedy a místopředsedů Energetického regulačního úřadu - PRO INFORMACI