Více času na podstatné

Snižují uhlíkovou stopu až o 42 %. Řeč je o teplonosných kapalinách s podílem recyklátu z dílny CLASSIC Oil

02.11.2023 09:52

Až 8,7 tun CO2 ročně může ušetřit budova o podlahové ploše 70 000 m², pokud do svých chladicích, resp. topných systémů doplní kapaliny s 50% podílem recyklátu. Tato úspora navíc nestojí provozovatele budovy žádné snížení komfortu, dokonce může i ušetřit nemalé finanční prostředky. Úspora se dosáhne díky recyklaci glykolové kapaliny, kterou většina moderních budov používá jako náplň do HVAC (klimatizačních) systémů a pro provoz solárních panelů či tepelných čerpadel. Recyklaci těchto průmyslových kapalin se v Česku věnuje jediná firma, a to buštěhradský CLASSIC Oil s vlastní recyklační linkou, který teď obdržel výpočet uhlíkové stopy svých recyklovaných produktů od LCA Studia profesora Kočího. U kapalin, které využívají 50 % recyklované suroviny, sníží uhlíkovou stopu až o 42 %, v produktu s 25% podílem recyklátu jde o 11% snížení.

Výpočet uhlíkové stopy průmyslových kapalin může být důležitým indikátorem pro správce budovy i firmy, které v objektech sídlí nebo v nich provozují jinou komerční činnost. Často totiž jde o nadnárodní korporace, které už dlouhou dobu poptávají nájem v budovách s certifikacemi o udržitelnosti a v rámci nefinančního reportingu si budou hlídat také environmentální stopu budov, ve kterých provozují svoji činnost.

„Více než 12 % emisí v Česku pochází z provozu budov, z jejich vytápění, chlazení, či ohřevu vody v budovách. Využitím recyklovaných kapalin v technickém zařízení budov, tedy v klimatizaci, vzduchotechnice, nebo tepelných čerpadlech, dokážeme tuto stopu výrazně snížit. Recyklace je pro firmy navíc výhodná i z pohledu úspory nákladů,” popisuje výhody recyklace průmyslových kapalin Jan Skolil, technický ředitel společnosti CLASSIC Oil.

V porovnání s likvidací použitých kapalin je recyklace až o desítky procent levnější a má nesporné environmentální výhody, které vyčísluje zmíněný výpočet uhlíkové stopy. Likvidace totiž často probíhá spalováním nebo penetrací kapaliny do betonu, což jsou energeticky i finančně náročné procesy. „Glykolové kapaliny, na které se specializujeme, jde velice efektivně recyklovat a vyrábět z nich nové produkty. Recyklací ztratí minimum objemu při zachování kvality,” doplňuje Jan Skolil.

Hlavní část uhlíkové stopy glykolových kapalin, a tedy jejich největší zátěž pro životní prostředí, tvoří výroba primárních surovin. Právě jejich nahrazením v procesu recyklace a regenerace dochází k největšímu snížení uhlíkové stopy. Celková stopa finálního produktu s příměsí recyklátu pak ve velké míře závisí od kvality vstupního materiálu. „Použité kapaliny k recyklaci by měly obsahovat co nejméně nečistot, jakými jsou oleje nebo mechanické nečistoty. Proto naše partnery často upozorňujeme i na správnou průběžnou údržbu jejich systémů,” říká Jan Skolil. Uhlíkovou stopu produktů společnosti počítalo LCA Studio při Vysoké škole chemickotechnologické (VŠCHT) v Praze.

Firma CLASSIC Oil se recyklaci věnuje už od roku 2017, kdy vybudovala vlastní recyklační linku v Buštěhradu u Kladna. Ročně tato společnost dokáže recyklovat až 350 tisíc litrů glykolové kapaliny, kterou jí k recyklaci posílají klienti z řad provozovatelů velkých administrativních budov, obchodních center, sportovišť či dopravních podniků. Zkrátka podniků, které operují s budovami, které je potřeba vytápět, chladit, odvětrat nebo s vozovými parky, které u automobilů pravidelně mění nemrznoucí směsi. V těchto všech systémech totiž proudí zmíněné glykolové kapaliny.

I přes širokou škálu využití glykolových kapalin se ale firma potýkala s problémem – údaj o úsporách materiálu byl pro firmy příliš abstraktní a neuměli s ním dál pracovat a vykazovat environmentální dopady využití recyklovaných produktů.

„V naší firmě jsme se ale často setkávali s tím, že naši klienti nerozuměli environmentálnímu přínosu recyklace, když jsme ho počítali pouze na množství zrecyklovaného materiálu, který jsme vrátili zpátky do oběhu. Rozhodli jsme se proto nechat si spočítat uhlíkovou stopu našich produktů a tyto údaje budeme poskytovat i dál našim klientům, kteří si mohou environmentální přínos dál reportovat,” vysvětluje důvody výpočtu uhlíkové stopy Olga Pleyer, specialistka vývoje CLASSIC Oil.

 

O CLASSIC Oil

CLASSIC Oil je významným dodavatelem olejů a maziv, kde základ portfolia tvoří značky CLASSIC (automotive), OEST (industry) a CS Line (automotive + industry). V oblasti maziv firma spolupracuje pouze s prověřenými západoevropskými dodavateli a rafineriemi.

CLASSIC Oil je největším českým výrobcem chladicích kapalin / antifreezů a teplosměnných kapalin. V této oblasti vlastní několik ochranných známek, např. CS Antifreeze G® nebo CS EKOTERM®. Disponuje vlastní vývojovou laboratoří a tím se výrazně liší od svých konkurentů, neboť velmi flexibilně reaguje na požadavky zákazníka, požadavky trhu, ale i na samotná specifika jednotlivých aplikací a provozů.

Ve svém sídle v Buštěhradě provozuje vlastní recyklační linku kapalin na bázi glykolu, která je jediná svého druhu ve střední Evropě.