Více času na podstatné
SMS ČR: MŽP zvýší poplatky za vodu a odpad až o 6000 Kč ročně
Chystané zvýšení poplatků za vodu a odvoz odpadu bude podle Sdružení místních samospráv stát domácnosti až 6000 korun ročně navíc. Je to na hranici sociální únosnosti, řekl dnes novinářům předseda sdružení a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ale podle své mluvčí Petry Roubíčkové s těmito výpočty nesouhlasí.
Návrhy podle Polčáka směřují nad rámec evropských směrnic a zvýšení poplatku za skládkování odpadu pak "nepokrytě nahrává" velkým spalovnám a nevyrovnává se s alternativními způsoby nakládání s odpady.
"Takto zásadní zvýšení cen, které se například u odběru podzemních vod pohybuje na hranici 3400 Kč a u poplatku (za odpad) pro čtyřčlennou průměrnou domácnost jde o zvýšení asi o 2400 Kč ročně v horizontu několika málo let, je razantní skokové zvýšení," uvedl Polčák. Částky podle něj vyplývají z podkladů, které vypracovala Česká asociace odpadového hospodářství, a z kalkulací provedených sdružením.
Skládkovací poplatek se má podle návrhu ministerstva životního prostředí (MŽP) zvýšit do roku 2024 z 500 korun na 1850 korun za tunu, v řádu stokorun se mají zvýšit i poplatky za zbytkový odpad a za technické zabezpečení skládky. Zvýšení bude téměř trojnásobné, uvedl Polčák s tím, že unijní předpisy počítají se zvyšováním až do roku 2030. Starosta Kněžic na Nymbursku Milan Kazda řekl, že poplatek zatíží především obyvatele. I podle Svazu měst a obcí se totiž může zvýšit poplatek za popelnici, i když podle MŽP tomu tak být nemusí.
Poplatky za čerpání podzemních vod a vypouštění nečištěných vod se podle sdružení mají během sedmi let zvýšit až o 20 procent, tedy na deset až 20 korun za metr krychlový. MŽP uvedlo, že se zvýší poplatek za odběry podzemní vody na čtyřnásobek. V současnosti činí poplatek dvě koruny za metr krychlový vody na pití a tři koruny za kubík na jiné použití.
Starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann uvedl, že obce budou mít kvůli zvýšení poplatků problém s jejich vymahatelností, což bude pro ně znamenat další náklady. Podle něj je otázkou, zda nové zákonné povinnosti odpovídají reálným možnostem.
Podle Polčáka v materiálech ministerstva chybí analýzy, zda takovéto zvýšení bude pro obyvatelstvo únosné. Ministerstvo ale tvrdí, že dopady zvýšení poplatků za odpad sociálně únosné jsou a pohybují se ročně do 50 korun na občana.
Sdružení kvůli tomu vyzvalo ministerstvo, aby své záměry přehodnotilo. Opak by podle něj znamenal růst chudoby zejména ve venkovských oblastech. Výhrady má i Svaz měst a obcí. Jeho místopředseda Pavel Drahovzal již dříve ČTK řekl, že budou masově vznikat černé skládky.
Zdroj: ČTK