Více času na podstatné

„Sledujeme proces schválení směrnic, pak se jen přizpůsobujeme Bruselu“

06.03.2017 15:24

Na změny v oblasti ekologie nás nový americký prezident D. Trump nenechal dlouho čekat: před několika dny oznámil, že se hodlá výrazně snížit výdaje státního rozpočtu na ochranu životního prostředí. Jednat se bude o škrty ve výši desítek miliard dolarů v rozpočtu Agentury pro ochranu životního prostředí, které poputují na potřeby armády.

O to, jaký dopad na životní prostředí USA a světa to může mít, jsme si povídali s ekologem a bývalým ministrem životního prostředí panem profesorem Bedřichem Moldanem. Podle něj je tolik obávané americké odstoupení od Pařížské dohody málo pravděpodobné, ovšem výše zmíněné škrty mohou vážně uškodit vědeckému výzkumu v oblasti ekologie a změny klimatu. A zatímco americký kontinent se nechává strhnout virem politických vášní s epicentrem v Bílém domě, v našem rybníčku se beze spěchu a větších pokroků řeší nová podoba odpadového zákona. Důvodem dlouhodobého neúspěchu je dle profesora Moldana nedostatek odvahy ministerstva prosadit opravdu zásadní změny. Mlčky přihlížíme procesu schválení směrnic a „pak se jen přizpůsobujeme Bruselu“. Co je potřeba, aby se situace změnila, se dočtěte v březnovém rozhovoru Odpadového fóra.  

  • Smog dusil Prahu a řadu dalších měst letos o něco déle a o něco intenzivněji než tomu bylo v posledních létech. Do dějin se pravděpodobně nezapíše jako „Velký londýnský smog“, ale stejně jako jeho slavný britský předchůdce je hybnou sílou změn a opatření ve vztahu k městskému ovzduší. Jednou z nejvíce viditelných organizací bojujících za čistý vzduch ve městě je sdružení Auto*mat , jehož vyjádření k problému a navrhované způsoby řešení naleznete na stránkách březnového časopisu. Pro větší přehlednost stávající situace jsme připravili i mini-polemiku s postojem několika českých měst vůči smogové situaci.
  • Tématem čísla je Stavební odpad. Současným stavem a posledními trendy v oblasti nakládání s odpady čtenáře provede řada odborníků: Václav Kuncl ze společnosti Inisoft, Eva Čermáková z CENIA, Miroslav Škopán z Asociace pro rozvoj recyklace stavebních materiálů v ČR a člen výboru pro životní prostředí Miloš Babiš.
  • Robert Huber je hlavním architektem německého sdružení Zukunftgeraueushe GbR, jehož hlavním cílem je prosazování recyklace a dekonstrukce v oblasti architektury a stavebnictví. V portfoliu sdružení se najde celá řada úspěšných projektů založených na dekonstrukci a recyklaci stavebních odpadů. Nedůvěřivý postoj vůči novotám, typický pro českou společnost, donutil redakci nastolit skepticky laděné téma v rozhovoru s panem Huberem: těší se „oběhové“ principy stejné popularitě i u našich sousedů? Na rozdíl od české společnosti, Německo podle něj „diskusní“ etapu, kdy se principy oběhového hospodářství zpochybňují a diskutují, má za sebou. O to méně rozumí tomu, když si z něj jeho čeští kolegové v oboru dělají legraci: „Vy, Němci, jste recyklátoři, pořád něco recyklujete“.

 

 

Příjemné čtení Vám přeje Redakce Odpadového Fóra

 

www.ODPADOVEFORUM.cz

 

Přehled obsahu: