Více času na podstatné
ČEZ dosáhl v roce 2013 čistého zisku 35,2 miliardy korun, poklesl však o 12,3 %
Skupina ČEZ překonala avizované výsledky pro rok 2013. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se meziročně snížil o 4,4 % na 82,1 mld. Kč, ale o 1,1 mld. Kč překročil očekávání. Čistý zisk meziročně poklesl o 12,3 % a dosáhl hodnoty 35,2 mld. Kč (0,2 mld. Kč nad očekáváním). Hlavní příčinou meziročního poklesu je výrazné snížení velkoobchodních cen elektřiny v důsledku masivní podpory obnovitelných zdrojů energie spolu se stagnací ekonomiky v Evropě a nejistotou ohledně regulatorních podmínek v energetice. Pro rok 2014 Skupina ČEZ očekává EBITDA ve výši 70,5 mld. Kč a čistý zisk přibližně na úrovni 27,5 mld. Kč.
Výsledky reflektují zhoršující se podmínky podnikání v energetice doprovázené tvorbou opravných položek k dlouhodobým aktivům u všech velkých energetických firem v Evropě. Od roku 2010 do konce září 2013 každá ze společností RWE, E.ON, Enel a Vattenfall vytvořila dočasné opravné položky, či odepsala goodwill ve výši 90 až 200 mld. Kč, resp. 3 až 16 % stálých aktiv těchto společností. V případě Skupiny ČEZ je to i včetně skutečnosti za IV. čtvrtletí pouze 2,7 % stálých aktiv. „Krizi evropské energetiky čelí Skupina ČEZ lépe než konkurence také v oblasti finanční stability. Jako jedna z mála evropských energetik jsme dokázali udržet přiměřenou míru zadlužení, o čemž svědčí udržení ratingu od agentury Standard & Poor’s na stávající historicky nejvyšší úrovni A-,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.
Výhled hospodaření Skupiny ČEZ odráží pokračující trend klesajících velkoobchodních cen elektřiny a nestabilní regulatorní rámec v Evropě. „Důležitým indikátorem dalšího vývoje energetického sektoru bude jednání na půdě Evropské unie o klimaticko-energetické politice Evropy do roku 2030. V rámci společné iniciativy nejvýznamnějších evropských energetik hájíme jednotné stanovisko v zájmu bezpečnosti dodávek elektřiny a konkurenceschopnosti evropského průmyslu,“ dodal Beneš.
Skupina ČEZ se v reakci na turbulentní vývoj na energetických trzích zaměřuje na optimalizaci v tradičních oblastech energetiky i na rozvoj nových příležitostí. V roce 2013 byl v Jaderné elektrárně Dukovany dokončen projekt navyšování výkonu a elektrárna vyrobila historicky nejvíce elektřiny (téměř 16 TWh). Po obdobném programu v Jaderné elektrárně Temelín je každý blok připraven dosáhnout výkonu 1 056 MWe. ČEZ také úspěšně prošel jadernou prověrkou OSART CORPORATE mezinárodní agentury pro atomovou energii. Pokračovala modernizace uhelných elektráren, která přináší významné snížení emisí i úsporu paliv – v případě elektrárny Tušimice se zvýšila účinnost až na 42,5 %.
V roce 2013 ČEZ vykročil za hranice svého dosavadního působení a vstoupil na trh mobilní telefonie, kde má aktuálně již přes 45 tisíc zákazníků. Mimo to konstantně nabízí bezkonkurenční servis, kontaktní centra ČEZ byla v loňském roce oceněna jako nejlepší v Evropě. V oblasti elektřiny nabídl ČEZ svým zákazníkům historicky nejvyšší pokles ceny, na poliprodeje plynu společnost ČEZ Prodej drží vedoucí postavení mezi alternativními dodavateli a v oblasti malých kogenerací si společnost ČEZ Energo upevnila pozici lídra na trhu.
Tabulka: Hospodářské výsledky Skupiny ČEZ za rok 2013
(mld. Kč) meziroční změna %
Provozní výnosy | 217,3 | + 1,0 % |
EBITDA (Provozní zisk před odpisy) | 82,1 | - 4,4 % |
Zisk po zdanění | 35,2 | -12,3 % |
Zdroj: ČEZ