„Jsem rád, že většina poslanců se přiklonila k aktivnímu snižování množství skleníkových plynů v ovzduší, a proto schválila návrh zákona o spotřební dani z biopaliv. Bez tohoto zákona by Česká republika nejspíš nedokázala splnit požadavky Evropské unie na povinné podíly obnovitelných zdrojů energie v dopravě. Za to by nám mohly hrozit sankce v řádu miliard korun,“ uvedl dříve ministr zemědělství Marian Jurečka.
Česká republika se stejně jako všechny členské státy EU zavázala, že bude v roce 2020 využívat v dopravě 10 % energie z obnovitelných zdrojů. Další závazek EU ukládá České republice povinnost do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů z pohonných hmot o 6 %. Nejdosažitelnějším obnovitelným zdrojem energie v dopravě jsou právě biopaliva.
Novela zpřísňuje dozor nad trhem s biopalivy oproti dosavadnímu stavu. Navrhuje totiž zvýšit spotřební daň u vysokoprocentních biopaliv a nově zavést daňové sazby u čistých biopaliv tak, aby byly v souladu s rozhodnutím Evropské komise o státní podpoře v oblasti biopaliv. Současná podoba zákona o spotřební dani čisté biopalivo od daně osvobozuje.
Senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu doporučili novelu schválit a výbor pro územní rozvoj a životní prostředí nepřijal žádné usnesení.
Novela přináší také osvobození od daně pro elektřinu, kterou si malovýrobci vyrobí pro svoji potřebu z obnovitelných zdrojů, jejichž výkon nepřesáhne 30 kW. Osvobození zrušila letošní novela energetického zákona.
Navrhované změny v zákoně o spotřebních daních:
FAME B100 (čistá bionafta) – nyní je sazba spotřební daně 0 Kč/l, navrhuje se zvýšit na 4,59 Kč/l
SMN B30 – (směsná motorová nafta) nyní je sazba spotřební daně 7,665 Kč/l, navrhuje se 9,265 Kč/l
Etanol E85 (obsahuje 70 až 85 % bioetanolu) – vrácená daň za líh obsažený v palivu ve výši 12,84 Kč/l se nahradí částkou 10,23 Kč/l
Rostlinný olej – nyní je sazba 0 Kč/l, nově se zavádí 4,59 Kč/l
Nízkoprocentně přimíchaná biosložka ve fosilním palivu zůstává i nadále bez daňové i jiné státní podpory.