Více času na podstatné
Šéf ČEZ jednal s rumunským premiérem o nastavení podpory obnovitelných zdrojů
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se dnes v Bukurešti setkal s rumunským premiérem Victorem Pontou a ministrem pro energetiku Răzvanem-Eugenem Nicolescu. Pozitivním směrem se vyvíjejí diskuze nad přidělováním zelených certifikátů pro větrnou farmu ČEZ Fantanele a Cogealac.
„Jsme i nadále připraveni podílet se na diskusi o vývoji rumunského energetického sektoru, a to v národním i evropském kontextu. Avšak za předpokladu dobrých podmínek v oblasti regulačního a legislativního prostředí,“ uvedl po jednání Daniel Beneš,předseda představenstva a generální ředitel ČEZ. Tato schůzka byla již několikátá v řadě, při nedávné návštěvě Rumunska se investic českých firem na tomto trhu zastal i prezident České republiky Miloš Zeman.
Vlivem změn v rumunské legislativě došlo ke zpoždění notifikace přídělu zeleného certifikátu pro část parku Fantanele Vest ze strany Evropské unie. Částečné řešení by mohla přinést vyhláška rumunské vlády, na základě které by byl certifikát společnosti ČEZ znovu přidělován do té doby, než bude podpora řádně přiznána EU.
Zelené certifikáty fungují v Rumunsku jako podpora výroby z obnovitelných zdrojů. Společnost ČEZ je získává za produkci elektřiny z větrné farmy Fantanele a Cogealac, která je se svými 600 MW největší pevninskou farmou v Evropě. V současné době probíhá testování možného zájmu investorů o prodej části parku.
Na zahraniční trhy ČEZ vstoupil před deseti lety, kdy k tomu vybízelo využití volných finančních prostředků v investorsky dobře hodnocených zemích z hlediska rozvojového potenciálu (růstu HDP a spotřeby energií). Situaci na Balkáně však výrazně ovlivnila hospodářská krize spolu s unijní politikou podpory obnovitelných zdrojů. V tuto chvíli je strategií Skupiny ČEZ v zahraničí snížit expozice na neperspektivních trzích a zaměřit zájem na země s vyšší politickou a ekonomickou stabilitou.