Více času na podstatné

Rekapitulace EU: Emise v letectví a energetická účinnost

10.07.2017 08:45

Rada chce prodloužit platnost pravidel pro emise v letectví do roku 2021. Směrnice o energetické účinnosti by podle rady měla obsahovat cíl 30 % úspor v roce 2030, povinné roční úspory po roce 2026 by měly být ale jen 1 %. Rada schválila také postoj k směrnici o energetické náročnosti budov.

Rada 21. 6. 2017 schválila postoj k pravidlům pro leteckou dopravu v rámci evropského systému obchodování s emisemi EU ETS, které předložila Komise 6. 2. 2017. Rada se shodla na tom, že by mělo dojít k prodloužení platnosti současného systému (jehož platnost vypršela s koncem roku 2016) a od roku 2021 by mělo dojít k implementaci celosvětového tržního opatření přijatého organizací ICAO. Rada dále podpořila několik hlavních bodů návrhů Komise, mimo jiné zachování výjimky z pravidel pro lety mimo Evropský hospodářský prostor, zavedení lineárního faktoru pro snižování emisí po roce 2021 a implementaci všech ustanovení o přezkumu s ohledem na přípravu zmiňovaného tržního opatření do evropské legislativy.

 

Rada přijala postoj k energetické účinnosti

Rada 26. 6. 2017 přijala postoj k návrhu směrnice o energetické účinnosti zveřejněného Komisí v rámci zimního energetického balíku 30. 11. 2016. Rada nakonec souhlasí s cílem zvýšení energetických úspor v roce 2030 o 30 % oproti předpokládanému scénáři, i když se proti tomuto návrhu mezi členskými státy původně zdvihl poměrně silný odpor. Alternativní cíl 27 % prosazovala i ČR, která nicméně rovněž před nedávnem změnila postoj. Původní návrh Komise rovněž počítal s povinnými ročními úsporami 1,5 % mezi lety 2020–2030, Rada nicméně navrhuje tuto povinnost omezit jen do roku 2025. V letech 2026–2030 by byly povinné úspory jen 1 % a k opětovnému navýšení na 1,5 % by došlo pouze na základě přezkumu, který by zjistil, že EU nesměřuje ke splnění obecného závazku 30 % úspor. Podle postoje Rady by se měla do energetických úspor počítat také energie z obnovitelných zdrojů vyrobená na místě spotřeby, tedy například z malých zdrojů v domácnostech.

Rada 26. 6. 2017 přijala také postoj k návrhu revize směrnice o energetické účinnosti budov, která je rovněž součástí zmiňovaného zimního energetického balíku. Budovy se v EU podílí na konečné spotřebě energie až ze 40 %, jedná se tedy o klíčovou oblast, která má navíc velký potenciál k úsporám. Návrh především požaduje po členských státech vytvoření dlouhodobé strategie renovace budov, které budou brát v úvahu také riziko energetické chudoby. Dalšími body jsou například důraz na elektromobilitu, systémy inteligentního řízení a propojení s další legislativou a opatřeními v oblasti energetiky.

 

 

Zdroj: Odbor komunikace o evropských a institucionálních záležitostech Úřadu vlády ČR