Více času na podstatné
Reakce MŽP na tiskovou zprávu Zeleného kruhu k nové právní úpravě EIA
Ministerstvo životního prostředí v současné době připravuje novelu zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. proces EIA), kam musí zapracovat požadavky právní úpravy Evropské unie. Minulá vedení ministerstva v této oblasti neudělala žádné potřebné kroky ani pod hrozbami sankcí ze strany EU.
Dnes proto ČR reálně hrozí, že od 1. 1. 2015 zastaví Evropská unie přísun veškerých dotací právě z důvodu nesouladu naší legislativy s evropskou. Ministr Richard Brabec spolu s novým vedením ministerstva připravil na základě složitých jednání s ostatními resorty v rekordně krátké době základní teze nové úpravy. K tomuto materiálu včera proběhlo informativní setkání se zástupci Asociace ekologických organizací Zelený kruh.
Tisková zpráva Zeleného kruhu, vydaná po tomto setkání, veřejnost nepřesně a nepravdivě informuje o některých zásadních skutečnostech v oblasti návrhu nové právní úpravy EIA.
MŽP níže uvádí na pravou míru prohlášení ze zmíněné tiskové zprávy.
- MŽP prý navrhuje vyřadit všechny nevládní organizace ze všech správních řízení a krátit práva občanů ve všech správních řízeních o projektech s významnými dopady na životní prostředí.
Právě naopak. Nová právní úprava dává každému občanu větší možnosti, jak se do celého rozhodovacího procesu zapojit:
- Nevládní organizace nemají v současnosti k dispozici žádný opravný prostředek proti negativnímu závěru zjišťovacího řízení a nemohou jej napadnout ani žalobou. Nově bude nevládním organizacím splňujícím daná kritéria (včetně opatření si 250 podpisů) umožněno napadat negativní závěr zjišťovacího řízení, a to jak odvoláním, tak žalobou.
- Současně bude nevládním organizacím nově umožněno napadnout nejen procesní, ale i věcnou stránku daného rozhodnutí. Soudní ochrana tohoto procesu je včasná, soud bude nově povinen rozhodnout do 90 dní.
- Nově se nevládní organizace budou účastnit navazujících správních řízení tzv. konzultativní formou – jedná se formu, která je plně v souladu s evropskou směrnicí EIA. Bude odstraněna podmínka předchozí účasti, tedy jakékoliv občanské sdružení se bude moci stát kdykoliv účastníkem územního či stavebního řízení. Nově bude zaručeno právo podat odvolání i následnou žalobu bez jakékoli předchozí účasti v řízeních, opět za předpokladu splnění daných kritérií (včetně opatření si 250 podpisů). Bude umožněno napadnout i věcnou stránku daného rozhodnutí, lhůta pro soudní rozhodnutí bude i zde 90 dní.
- Tato práva budou platit i pro stavební řízení, v nichž byla dosud účast veřejnosti značně omezena. Dále podle návrhu MŽP budou nově zveřejňovány na úřední desce a webových stránkách daných úřadů veškeré dokumenty pořizované v rámci konkrétního řízení (pozn. kromě otevření dokumentů veřejnosti tím chceme odbourat nadbytečnou administrativu). Všechna obdržená vyjádření k těmto dokumentům budou muset být vypořádána v odůvodnění rozhodnutí.
Z uvedeného výčtu vyplývá, že tvrzení Zeleného kruhu je nepravdivé. Chápeme, že zástupcům nevládních ekologických organizací vadí podmínka získání 250 podpisů v případě, že budou chtít dát proti rozhodnutí správního úřadu odvolání. Tato podmínka nicméně platí právě pouze pro odvolání a jejím cílem je zabránit účelovému blokování staveb, které pouze procesně protahuje celý proces. Takový proces má značné ekonomické dopady a zabraňuje udržitelnému rozvoji společnosti. Oněch kritizovaných 250 podpisů je navrhováno především s ohledem na ochranu identity občanů. V minulosti docházelo k častým případům zneužití jejich jména a adresy bydliště, notářským ověření bude toto zneužívání eliminováno.
Při přípravě novely jsme mimo jiné hledali inspiraci i v právních řádech ostatních vyspělých evropských zemí. Např. v Rakousku musí občanské sdružení, které chce odvolání podat doložit, že měla po dobu 1 roku minimálně 200 registrovaných členů. V případě námi navrhované úpravy se jedná o doložení 250 podpisů občanů bez ohledu na jejich členství v příslušné nevládní organizaci.
- Dle Zeleného kruhu se bude rozhodovat pouze mezi úředníkem a investorem a vytvoří se prostor pro korupci.
Toto tvrzení se vzhledem k výše uvedenému také nezakládá na pravdě. Zapojení veřejnosti bude naopak větší. Veřejnost bude oprávněna do procesu EIA a následného územního či stavebního řízení nadále vstupovat a to v kterémkoli stadiu procesu.
- Uvedeným návrhem prý MŽP porušuje programové prohlášení i mezinárodní úmluvy.
Právě naopak. Uvedeným návrhem MŽP programové prohlášení vlády potvrzuje a ve velmi krátké době ho i naplňuje hned v několika oblastech:
- Plníme požadavky evropské směrnice.
- Do formulace základních tezí byly zapojeny všechny dotčené resorty. Jedná se tedy o společný dokument na úrovni všech dotčených ministerstev.
- Ještě před zahájením připomínkového řízení jsme s dokumentem na společných jednání seznámili jak zástupce svazu průmyslu, tak zástupce nevládních organizací.
- Možnosti zapojení veřejnosti do procesu se rozšiřují a lhůty zajistí občanům včasné řešení problému, který se jich dotýká.
Na rozdíl od minulého vedení jsme kolegy z nevládních organizací k jednání nad návrhem nové právní úpravy pozvali s cílem si osobně navrhované změny vysvětlit. Nová právní úprava EIA se dotýká mnoha oblastí lidské činnosti (ochrana životního prostředí, průmysl, doprava, zaměstnanost) a musí nutně vyvolat protichůdné reakce.
Nelze tedy očekávat, že se všichni při prvním setkání na všech bodech shodnou. Z pohledu ministerstva je důležité, že byl dialog nastartován a asociace nevládních organizací Zelený kruh, byla s novým návrhem seznámena ještě před započetím připomínkového řízení.
I přes názorové odlišnosti, je snahou ministerstva do připomínkového řízení odbornou veřejnost včetně nevládních organizací zapojovat.
Související článek:
Připomínky: Novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (31.3.2014)
Brabcovo ministerstvo plánuje omezení občanských práv, tvrdí nevládky (Ekolist.cz, 27.3.2014)