Více času na podstatné
REACH: Návrh aktualizace látek, jejichž hodnocení je plánováno na léta 2014 - 2016 a nové veřejné konzultace
ECHA připravila návrh na aktualizaci průběžného akčního plánu Společenství (CoRAP) na léta 2014 - 2016. V rámci procesu hodnocení látek podle nařízení REACH je navrženo k posouzení 125 látek. Dále ECHA vyzývá zainteresované strany k veřejné konzultaci k návrhu harmonizované klasifikace a označování do 23. prosince 2013 pro propylendichlorid a pro žádostí pro povolení ftalátů.
Návrh aktualizace látek, jejichž hodnocení je plánováno na léta 2014 - 2016 a nové konzultace
Nařízení REACH požaduje, aby ECHA předložila členským státům ke zvážení roční aktualizaci plánu CoRAP. Plán se zaměřuje na látky, které představují riziko pro lidské zdraví nebo životní prostředí. Nově je vybráno 56 látek a 69 látek je převedeno z aktualizace zveřejněné již v březnu 2013.
Návrh aktualizace zpracovala agentura ECHA v úzké spolupráci s členskými státy na základě odsouhlasených kritérií pro výběr látek. Členské státy navrhly k hodnocení látky na základě národních priorit. Prací na hodnocení látek se v průběhu tří let zúčastní 22 členských států.
ECHA již předložila návrh plánu CoRAP příslušným orgánům členských států a Výboru členských států. Ve Výboru členských států byla zahájena diskuze minulý týden a jeho stanovisko se připravuje na únor 2014. Následně ECHA přijme a zveřejní konečný aktualizovaný plán CoRAP na léta 2014 — 2016 (v březnu 2014). V konečné verzi akčního plánu Společenství bude pro každou látku určen hodnotící stát. Po zveřejnění seznamu budou mít hodnotící státy na hodnocení látky 12 měsíců. V rámci procesu hodnocení mohou být registranti látky požádáni o další informace, aby se podezření z předpokládaných rizik ověřilo. Cílem hodnocení látky je vyjasnit, zda její používání představuje předpokládaná rizika.
V roce 2014 bude 22 členskými státy, mezi nimiž je také Česká republika, hodnoceno 56 látek.
Další informace:
Celá zpráva v anglickém jazyce
Veřejná konzultace k návrhu harmonizované klasifikace a označování pro propylendichlorid
ECHA zveřejnila výzvu k veřejné konzultaci k návrhu harmonizované klasifikace a označování pro látku propylendichlorid (1,2—dichlorpropan) — CAS 78—87—5.
Propylendichlorid se používá především jako meziprodukt při syntézách chlorovaných látek, je používán jako rozpouštědlo do čistících prostředků a ředidlo do nátěrových hmot.
V příloze VI nařízení CLP již má harmonizovanou klasifikaci. Německá společnost Dow Deutschland předložila návrh na doplnění klasifikace látky jako karcinogenní (Carc. 2).
Komentáře k tomuto návrhu mohou zainteresované subjekty předkládat v anglickém jazyce do 23. prosince 2013 formou elektronického formuláře v tabulce na internetových stránkách ECHA, kde jsou k látce uvedeny další podrobné informace.
Zahájení veřejné konzultace, která se týká žádostí o povolení ftalátů
Agentura ECHA obdržela několik žádostí o povolení pro použití DEHP a DBF a vyzývá zainteresované strany, aby předložily relevantní informace o alternativách pro uvedená použití obou ftalátů.
Žádosti o povolení pro níže uvedená použití:
bis(2—ethylhexyl)—ftalátu (DEHP), CAS 117—81—7
- příprava a použití při výrobě předmětů z PVC;
- v keramických deskách a tiskových směsích pro výrobu kondenzátorů a prvků lambda sond;
- při výrobě tuhých paliv a paliv pro raketové motory;
- příprava a použití recyklovaného PVC obsahujícího DEHP při výrobě předmětů z PVC;
dibutyl—ftalátu (DBP), CAS 84—74—2
- při výrobě anhydridu kyseliny maleinové;
- v palivech při výrobě munice pro vojenské a civilní účely, v náložích pro katapulty v letadle;
- v keramických deskách a tiskových směsích pro výrobu kondenzátorů a prvků lambda sond;
- při výrobě tuhých paliv a paliv pro raketové motory;
- použití jako součást speciálního nátěru při výrobě raketových motorů.
Jedním z žadatelů o povolení je podnik DEZA a.s. z ČR.
Komentáře mohou zainteresované subjekty předkládat v anglickém jazyce formou elektronického formuláře v tabulce na internetových stránkách ECHA, kde jsou k jednotlivým látkám uvedeny další podrobné informace.
Veřejná konzultace potrvá do 8. ledna 2014, ale příspěvky jsou vítány již nyní.
Další informace:
Více informací o postupu při podání žádosti o povolení podle nařízení REACH
Zdroj: MPO