Více času na podstatné
Ratifikace klimatické dohody Evropskou unií má zelenou
Rada pro životní prostředí dnes přijala rozhodnutí o uzavření Pařížské dohody jménem Evropské unie. Ministři rovněž schválili pozici EU na zasedání smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, které proběhne 7. – 18. listopadu 2016 v Maroku.
Tématem mimořádného zasedání Rady pro životní prostředí byl mezinárodní proces vyjednávání o ochraně klimatu. Pařížskou dohodu přijaly smluvní strany Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu v prosinci 2015 v Paříži. Dohoda by měla poté, co vstoupí v platnost, nahradit současný Kjótský protokol. Pro její platnost je však nezbytné, aby ji ratifikovalo nejméně 55 smluvních stran Rámcové úmluvy, jejichž souhrnný podíl na globálních emisích skleníkových plynů dosahuje nejméně 55 %. Rada pro životní prostředí dnes schválila ratifikaci Pařížské dohody jménem Evropské unie.
„Česká republika vítá dokončení ratifikačního procesu Pařížské dohody jménem EU. Díky intenzivnímu úsilí členských států EU a řady dalších zemí světa je pravděpodobné, že dohoda vstoupí v platnost ještě v letošním roce a první zasedání smluvních stran této dohody proběhne již na konferenci v Maroku. Je klíčové, aby byla Evropská unie od počátku zapojena do těchto důležitých jednání a podílela se na rozhodování o důležitých pravidlech pro implementaci Pařížské dohody. Dnešní rozhodnutí Rady pro životní prostředí umožní, že EU nezůstane pouze v roli pozorovatele,“ shrnuje přínos ratifikace náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž, který ČR na jednání reprezentoval.
Vzhledem k tomu že Pařížská dohoda zahrnuje otázky spadající do působnosti EU i jejích členských států, musí být ratifikována nejen na úrovni EU, ale i každým jednotlivým členským státem EU. „Česká republika předpokládá dokončení vnitrostátního ratifikačního procesu na jaře příštího roku. Souhlas minulý týden udělila česká vláda, nyní bude dohoda postoupena ke schválení Parlamentu a následně k podpisu prezidentovi,“ uzavírá náměstek Smrž.
Rada pro životní prostředí dnes rovněž schválila pozici, s níž EU a její členské státy pojedou na nadcházející klimatickou konferenci do Maroka. Závěry Rady vedle cílů Pařížské dohody upravují i otázky implementace na úrovni EU. Potvrzují redukční závazek EU vyplývající ze schváleného rámce v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030 a zabývají se především konkrétními výstupy konference v Maroku v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, adaptace na změnu klimatu, financování opatření na ochranu klimatu či mechanismem vyhodnocování jednotlivých závazků, které mají za úkol plnit smluvní strany.