Více času na podstatné
Program Modrá úsporám by měl nabídnout 300 milionů ročně
Ministr životního prostředí Richard Brabec včera v 90' ČT24 hovořil také na téma budoucího programu Modrá úsporám. Ministr uvedl, že by resort chtěl do konce srpna připravit jeho podmínky a také, že by rád do konce roku program spustil. Na projekty by měla jít částka kolem 300 milionů ročně, záležet bude na zájmu. Přepis rozhovoru ministra Brabce s moderátorem Jiřím Václavkem uvádíme níže.
Dokážete už, pane ministře, upřesnit start Modré úsporám?
Ještě úplně ne, ale platí to, co tam zaznělo i ve vaší reportáži, to znamená, my bychom chtěli do konce, řekněme, srpna připravit i podmínky, ono to není úplně jednoduché a samozřejmě se radíme s celou řadou expertů v této oblasti, abychom to připravili dobře a rádi bychom určitě ještě do konce roku, takže dříve, než jsme původně předpokládali, protože samozřejmě sucho nečeká a je potřeba dělat konkrétní věci a tohle to je jedna z nich, tak bychom rádi do konce roku ten program rozjeli a nabídli, řekněme, první, první konkrétní projekty a první peníze na to, aby během příštího roku nebo první poloviny roku příštího roku už lidé prostě na to mohli čerpat, takže ta výzva předpokládáme, že bychom určitě rozjeli ještě do konce tohoto roku a v zásadě úspěch podmínek, tak je zřejmé, že opravdu na tom začátku se určitě budeme držet spíše té retence vody, protože ta druhá možnost, tedy využití té takzvané šedé vody, té splaškové vody, tak ta je i technicky samozřejmě složitější, takže v první chvíli to budou určitě ty oblasti, kde dnes už reálně sucho hrozí, kde opravdu jsou desítky obcí, které skutečně se potýkají s akutním nedostatkem vody a tam bychom chtěli začít prostě ty pilotní projekty a postupně i podle samozřejmě dostupných peněz, protože to také nebo disponibilních peněz, to také nebude úplně jednoduché, bychom to rádi případně rozšiřovali a naším cílem je, abychom těch projektů mohli dělat tisíce a v tom, řekněme, nejoptimističtějším případě třeba desítky tisíc ročně, abychom ...
Rozumím tomu, tak tedy v letošním roce zpracování prvních projektů, proplácení prvních projektů až v příštím roce, pokud jsem to správně pochopil. Kolik peněz by na ty projekty mělo jít, řekněme, v těch prvních měsících, prvním půlroce?
My bychom rádi, řekněme, počítali s částkou, která by byla někde kolem 300 milionů ročně a samozřejmě prostě uvidíme, jak se ty projekty rozjedou, jak velký o ně bude zájem. Protože vlastně my jsme teď, byť to, byť to je trošku do jiné oblasti, ale se suchem to velmi úzce souvisí, vlastně shodou okolností včera jsme představili a rozjeli 300milionový projekt, výzvu, která právě slouží obcím, městům, případně nějakým spolkům, respektive sdružením obcí pro to, aby mohly čerpat dotace na prohlubování třeba studen nebo vrtů nebo vytváření nových vrtů, včetně průzkumných vrtů, prostě aby obce měly možnost zajistit tam, kde je to problém už dnes nebo se ten problém prostě rýsuje v nejbližším období, tak aby měli, aby měli možnost zajistit nové zdroje pitné vody ...
Tak tolik, pane ministře, doplnění informací k tomu, co jste říkal, mě zajímá, jaký efekt od toho všeho čekáte, jinými slovy, jak výrazně od hledání nových zdrojů pitné vody, od zadržování dešťové vody, zpracování kalové vody čekáte efekt pro boj se suchem, jaký dopad to má mít?
Víte, ono je to všechno velká skládačka. Prostě boj se suchem, tady se ztratilo bohužel možná až 20 let, kdy se velmi pozdě reagovalo na tu situaci, že vlastně sucho a povodně jsou jenom dvě strany jedné mince a ta mince se jmenuje klimatická změna a zatímco na ty povodně jsme lépe připraveni už dnes po těch katastrofických povodních, tak na ta sucha připraveni nejsme. Ona je to taková plíživá, nejsou možná tak výrazná ani pro média, řekněme, tak, tak atraktivní až, až v poslední době, proto my jsme vlastně rozjeli už od roku 2014 hned po nástupu nové vlády, jsme rozjeli celou řadu konkrétních programů a oni se navzájem doplňují a některé, některé ta, některá ta opatření budou mít efekt rychlejší, například ten program, který jsme rozjeli včera, protože využití, řekněme, nebo vyhloubení těch nových vrtů, studní, to, to je horizont měsíců, a pak jsou samozřejmě opatření, která mají ten, která mají setrvačnost daleko delší, v některých případech roky, v některých případech dokonce víc jak 10 let, to je třeba stavba nových přehrad když si vezmu takový příklad, takže ta skládačka musí být velmi široká, protože to je komplexní problém a začíná například za velmi složitou situací v oblasti udržitelnosti, řekněme, nebo retence nebo schopnosti udržení vody v zemědělské nebo lesní půdě, tam máme obrovské rezervy.
Já jsem k tomu směřoval, pane ministře, a zajímá mě, jestli to, o čem mluvíme, jsou jenom drobky, v podstatě jenom taková třešnička na dortu nebo jestli je to opravdu výrazný dílek té skládačky, když použiju vaše slova.
Víte, ono my také úplně nestartujeme z nuly, ono vlastně už v Operačním programu Životní prostředí v letech 7 až, 2007 - 2013 bylo investováno, řádově asi 8 miliard korun z tohoto operačního programu životní prostředí do konkrétních opatření. Byly to stovky projektů, obnovy nějakých menších vodních nádrží, takové ty, řekněme, přírodě blízká opatření. My jsme teď velmi zrychlili to čerpání Operačního programu Životního prostředí v tom novém období a vlastně těch 7 miliard, které jsme měli původně do roku 2020, tak hodláme uvolnit a vypsat ty výzvy už do konce tohoto roku, takže výrazně dříve 3,5 miliardy vlastně už bylo, ty výzvy už byly vypsány a tu druhou půlku budeme vypisovat ještě do konce tohoto roku, což je zásadní zrychlení právě proto, abychom tyhle ty peníze co nejrychleji dostali mezi obce, mezi města, mezi kraje i mezi občany a přinesly ten efekt. To je třeba, to jsou desítky opatření typu právě propojování vodárenských soustav, nové zdroje vody, přírodě blízká opatření, která se třeba týkají právě udržení vody v krajině nebo zpomalení odtoku. Druhou část, která se právě týká zemědělství nebo zásadního, zásadní změny, která musí nastat v oblasti hospodaření se zemědělskou půdou nebo lesní půdou, tak to je samozřejmě už kompetence ministerstva zemědělství, ale my jsme společně s kolegou Jurečkou připravili vlastně materiál, který vláda loňský rok schválila, je to koncepce boje se suchem v České republice, ten materiál má 50 úkolů, které momentálně prostě plníme, takže to, co já jsem vám říkal, je jeden z těch střípků, ale my pracujeme na celé řadě dalších ve všech těch oblastech.
Ano, čekáme na ně. Poslední věc, prosím jenom stručnou odpověď, už jste si s Marianem Jurečkou ujasnili, jak to je s těmi rezervními plochami pro potenciální vodní nádrže? Teď narážím na tu změnu názoru ministerstva zemědělství. Původně vytipujeme 16 oblastí, před několika dny či týdny změna, nic takového do konce mandátu této vlády nebude. Tak už víte, proč ta změna a jak to bude?
Ta změna, to je samozřejmě spíš otázka na Mariana Jurečku ...
Ano, ale vy jste na to reagoval v tom smyslu, že si to chcete s Marianem Juračkou vyjasnit. Ptám se na to, zda jste si to vyjasnil.
Určitě my jsme si to vyjasnili, vyjasnili prostě v tom, že teď je priorita 4 nádrží přehradních, které tady, které se začnou stavět nebo začínají se připravovat a ty ostatní záležitosti, to je skutečně už pro, pro další vládu, ale myslím, že i tak budeme mít práce dost.
.