Více času na podstatné
Připomínky: Aktualizace Státní politiky životního prostředí ČR 2012 – 2020
Ministerstvo životního prostředí poslalo do připomínkového řízení aktualizaci Státní politiky životního prostředí ČR na období 2012 – 2020 (SPŽP). V průběhu procesu přípravy a na základě informací z finální verze Střednědobého vyhodnocení SPŽP byla shledána ze strany MŽP potřeba SPŽP revidovat a dále zvýšit kvalitu a aktuálnost tohoto strategického dokumentu v souladu s vývojem mezi lety 2012–2015, uvádí MŽP v důvodové zprávě. Tato revize SPŽP má podle ministerstva podobu „malé“ implementační aktualizace, která v souladu s účelem nástroje střednědobého hodnocení SPŽP i obsahem vlastní SPŽP, schválené v roce 2013. Termín pro připomínky je stanoven na 17.6.2016.
V rámci předkládané aktualizace SPŽP bylo přistoupeno k několika typům úprav SPŽP:
- změna struktury cílů SPŽP:
- cíl 1.1.1 Zajištění realizace Programů monitoringu povrchových a podzemních vod pro vyhodnocení všech opatření prováděných podle Rámcové směrnice, jako základního nástroje pro vyhodnocení jejich efektivity byl v aktualizované SPŽP přesunut z úrovně cíle do úrovně nástroje;
- cíl 1.3.4 Sanovat kontaminovaná místa, včetně starých ekologických zátěží, napravovat ekologickou újmu byl nově přeřazen do tematické oblasti 4 – Bezpečné prostředí;
- cíl. 2.1.1 Zvýšení schopnosti přizpůsobení se změnám klimatu – byl nově reformulován a přesunut do tematické oblasti 4 – Bezpečné prostředí;
- tematická oblast 4 byla kompletně restrukturována. Byly do ní přeřazeny původní cíle 1.3.4 a 2.1.1 a je nově dělena následovně:
- priorita 4.1 Předcházení rizik
- cíl 4.1.1 Předcházení vzniku zdrojů antropogenních rizik
- priorita 4.2 Zmírňování dopadů nebezpečí, včetně mimořádných a krizových situací
- cíl 4.2.1 Zmírňování dopadů antropogenních rizik
- cíl 4.2.2 Zmírňování dopadů přírodních nebezpečí
- cíl 4.2.3 Zmírňování dopadů změny klimatu a adaptace
- cíl 4.2.4 Sanace kontaminovaných míst, včetně starých ekologických zátěží, a náprava ekologické újmy
- priorita 4.1 Předcházení rizik
V souvislosti s výše uvedenými změnami došlo k přečíslování cílů dle nové struktury.
- formální či věcná reformulace znění relevantních opatření a nástrojů, jak vyplynulo z podnětů gestorů. Podněty byly sbírány v rámci přípravy Střednědobého vyhodnocení SPŽP a návrh finální formulace byl s gestory konzultován v rámci přípravy této aktualizace. U některých opatření a nástrojů byla navržena též změna gesce či s ohledem na dosavadní stav plnění a výhled realizace změněn termín plnění.
- vypuštění duplicit, dále již splněných opatření a nástrojů a taktéž odstranění nyní již nepříliš relevantních opatření a nástrojů, které byly kupříkladu navázány na dříve předpokládaný vývoj legislativy EU k roku 2012.
- úprava sady indikátorů SPŽP. Byly vypuštěny indikátory, pro které nejsou, a v době platnosti SPŽP nebudou, dostupná podkladová data. Naopak u jiných indikátorů byl doplněn zdroj podkladových dat, vč. možnosti využití nově dostupného dálkového průzkumu Země. Byly doplněny indikátory sledující jevy, které indikátorová sada SPŽP dříve specificky neobsahovala.
- faktické údaje v obecné části dokumentu byly aktualizovány dle nejnovějších dostupných informací. Byl také zohledněn posun v legislativním vývoji a ve strategických dokumentech ČR. SPŽP byla revidována i za účelem souladu s mezinárodními závazky ČR.
- Analytický text a popis priorit a cílů SPŽP je nově doplněn o bezprostřední přehled opatření a nástrojů, příslušející indikátory pro danou oblast a vazbu na relevantní existující zdroje a financování.
- Dokument je nově doplněn o přehledy
- vazeb indikátorů a cílů SPŽP;
- vazeb cílů SPŽP na další strategické dokumenty ČR;
- souhrnný strukturovaný přehled všech opatření a nástrojů SPŽP;
Dokumenty ke stažení - ZDE