Více času na podstatné
Přehled novinek v oblasti chemických látek
V polovině loňského roku požádala EK o přezkoumání bezpečnosti umělých trávníků, tedy konkrétně recyklovaných gumových granulátorů používaných pro tyto účely. Žádost vycházela z obav z obsažených nebezpečných látek typu těžkých kovů (TK), polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) nebo těkavých organických látek (VOC) na zdraví dětí, profesionálních hráčů nebo pracovníků provádějících jejich instalaci. ECHA po prostudování dostupných informací dospěla k předběžným závěrům, že tyto obavy jsou liché a existují jen minimální rizika spojená s expozicí, přičemž je mj. doporučováno sportovcům po aktivitě dodržovat základní hygienická pravidla. Konkrétně u PAU bylo shledáno, že riziko rakoviny je s ohledem na velmi nízké koncentrace zanedbatelné. Obdobně byly vyhodnoceny TK, jejichž koncentrace jsou na úrovni limitů pro dětské hračky. Pouze v případě VOC bylo shledáno, že v případě uzavřených hal může dojít k podráždění očí a kůže. Celá problematika bude dále sledována. Více informací ZDE.
Schválení účinných biocidních látek
Výbor pro biocidní přípravky (BPC) schválil žádosti požadující schválení tří účinných látek pro použití v biocidních přípravcích používaných jako konzervační látky, repelenty a antikoagulační rodenticidy. Komise podporuje schválení MIT (pro přípravky typu 12), Fludioxonil (typ 7, 9 a 10) a Margosa, ext. (typ 19). Konečné rozhodnutí je na Evropské komisi, která by měla udělit povolení na následujících 10 let. Více informací ZDE.
Analogický přístup pro vícesložkové a UVCB látky
Na stránkách ECHA jsou k dispozici nové pokyny zaměřené na posuzování analogického přístupu pro vícesložkové a UVCB látky. Dokument „Read-across assessment framework (RAAF)“ popisuje na 40 stránkách klíčové otázky spojené se komplikovaným procesem posuzování a obsahuje také řadu modelových příkladů.
Odkazy: RAAF
Omezení ftalátů
Výbor pro posuzování rizik (RAC) a Výbor pro socioekonomickou analýzu (SEAC) se shodli na návrhu omezit čtyři ftaláty (DEHP, DBP, DIBP a BBP) ve výrobcích určených pro konečné spotřebitele. Toto omezení se týká potenciální inhalační expozice nebo expozice kůží ftalátů ve výrobcích jako jsou podlahy, matrace, obuv, kancelářské potřeby a vybavení, atd. Výbor dále podpořil návrh na omezení sprejů obsahující TDFAs, a také rozhodl že glyfosfát nebude klasifikován jako CMR látka. V případě glyfosfátu nebyly pro tuto klasifikaci předloženy potřebné důkazy, a tak dále zůstává klasifikován jako H318 (způsobující vážné poškození očí) a H411 (toxický pro vodní organismy). Více informací - ZDE
Evropa se chystá na přezkoumání 22 látek
Z aktualizovaného průběžného akčního plánu společenství (CoRAP) vyplývá, že ECHA plánuje pro letošní rok přezkoumat 22 látek. Dotčení registranté jsou vyzýváni ke kooperaci s národními regulačními orgány s tím, že mohou počítat s případnou výzvou na doplnění některých jimi předložených údajů důležitých pro posouzení případných rizik látek. Vybrány byly látky s podezřením na PBT, vPvB nebo CMR vlastnosti v kombinaci s jejich používání u spotřebitelů. Během tří let takto plánuje ECHA přezkoumat na 115 látek.
Odkazy: CoRAP 2017-2019
ECHA eviduje informace k 15 000 látkám
Evropská agentura pro chemické látky naplňuje své cíle a avizuje, že již nyní volně nabízí k využití informace o téměř 15 000 látkách. Ty jsou určené především podnikům, výzkumníkům nebo zástupcům státní správy a samosprávy pro jejich profesní použití. Informace pocházející z předložených registrací mají sloužit k vyšší míře bezpečného používání látek a k minimalizaci dopadů na lidské zdraví a životní prostředí.
Odkazy: Informace o látkách
IUCLID 5 – ukončení webových stránek
Po deseti letech ukončuje k 31. 3. 2017 ECHA provoz internetových stránek IUCLID 5. Ty nahrazují nové stránky IUCLID 6 existující paralelně druhým rokem, a které byly vytvořeny při příležitosti vydání nové verze softwaru. Je doporučováno si zálohovat potřebná data jako je např. LEO. Oblíbené nástroje budou i nadále k dispozici v nové verzi.
Odkazy: stránky IUCLID 6