Více času na podstatné
Rychlý souhrn z poslední schůze Poslanecké sněmovny
SCHŮZE UKONČENA Poslanecká sněmovna ukončila 39. schůzi, která byla zahájena již 19.1. Bodů nebylo málo. Poslancům se nakonec podařilo z pohledu životního prostředí schválit ve třetím čtení novelu horního zákona a novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Novela zákona o ochraně ovzduší se zatím nedočkala. Níže uvádíme rychlý souhrn, jednotlivé denní aktuality včetně zvukových záznamů z interpelací. Ty se tentokrát zaměřili zejména na aktuální problém zákona EIA a chodu ČIŽP.
Rychlý souhrn:
- Horní zákon - novela schválena ve třetím čtení
- Podporované zdroje energie - novela schválena ve třetím čtení
- Energetický zákon - vrácen do druhého čtení
- Ochrana půdního fondu - ukončené druhé čtení
- Veřejné zakázky - ukončené druhé čtení
- Ochrana přírody a krajiny - dokončené první čtení
- IRZ a ISPOP - ukončené první čtení
- Ukládání CO2 - ukončené první čtení
- Novela zákona o ochraně ovzduší - neprojednáno v prvním čtení
- GMO - neprojednáno v prvním čtení
- Biocidy - neprojednáno ve druhém čtení
- Interpelace - viz zvukové záznamy níže
Aktuality:
12.2.: 39. schůze Poslanecké sněmovny byla ukončena
11.2.: Ochrana zemědělského půdního fondu:
- ukončené druhé čtení (12.45 hod)
- pozměňující návrhy:
11.2.: Interpelace
-
Písemná interpelace J. Fischerové na R. Brabce ve věci mimosoudního řešení sporů zaměstnanců ČIŽP - Celý sněmovní tisk
- v rámci ústních interpelací od 14.30 hodin jsou v plánu dvě interpelace na ministra Brabce ve věci EIA
- poslanec Petr Bendl ve věci dopravní stavby a EIA aktuální situace - Zvukový záznam (10 minuta)
- poslanec Ladislav Okleštěk ve věci nová Zelená úsporám - Zvukový záznam (3:30 minuta)
- poslanec František Laudát ve věci platnosti EIA - Zvukový záznam Zvukový záznam (8 minuta) + Zvukový záznam (0 minuta)
10.2.: Podporované zdroje energie:
- Poslanci schválili novelu zákona ve třetím čtení ve znění schváleném poslaneckou sněmovnou. Novela zákona tak bude platná dnem jeho vyhlášení. Původně měla novela zákona platit již 1. ledna 2016. Novela zákona znamená, že zemědělské podniky ve formě akciových společností, jejichž vedlejší činností je výroba elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla budou mít nárok na podporu bez podmínky zaknihovaných akcií. Nyní se výjimka z podmínky mít zaknihované akcie vztahuje jen na výrobce s hlavní činností zemědělská výroba, kteří produkují elektřinu z bioplynu. Stejná pravidla budou platit i pro zemědělské podniky, které vyrábějí elektřinu obecně z obnovitelných zdrojů. Novelu dále projedná Senát a musí schválit prezident.
10.2.: Ochrana zemědělského půdního fondu:
- zatím neprojednáno, schůze byla v 19 hodin přeřušena
- plán: druhé čtení dnes jako 2. bod v 18 hodin
28.1.: Interpelace:
- Poslanec a předseda výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch interpeloval předsedu vlády ve věci problematiky novely EIA v kontextu s potencionálním zastavením výstavby několika významných dopravních staveb. Tedy ještě nezrealizovaných staveb, které mají posudky EIA podle starého zákona a paradoxně by mohly přispět ke zlepšení stavu ovzduší v Česku. Otázku a reakci premiéra si můžete poslechnout: EIA_Sobotka.MP3 (4,5MB).
- Ve věci EIA jsou v plánu ještě dvě interpelace na ministra životního prostředí:
- Záznam - interpelace poslankyně Pěnčíkové: Brabec_Pěnčíková.MP3 (3,6MB)
- Záznam - interpelace poslance Nekla: Brabec_Nekl.MP3 (3,6MB) - omlouváme se za výpadky zvuku.
- Poslanci mají dále připravení otázky na téma certifikace kotlů pro kotlíkové dotace nebo ve věci ochrany pitné vody či odpadních vod na území Frýdlantska.
27.1.:
- Ukládání CO2:
- Plán: St 27. 1., 6. bod po bloku 3. čtení - první čtení (návrh na schválení již v prvním čtení)
- Výsledek: ukončené I. čtení a přikázán k projednání výboru pro životní prostředí. Lhůta pro projednání výboru byla zkrácena o 30 dnů. Poslanci nesouhlasili se schválením návrhu zákona již v prvním čtení, jak bylo navrhováno Ministerstvem životního prostředí.
- Veřejné zakázky:
- Pláná: St 27. 1., 1. bod ve 14.30 hodin - druhé čtení
- K návrhu MMR uvedlo: Návrhem zákona se zabývaly tři výbory poslanecké sněmovny, přičemž projednávání ve výborech vyústilo v doporučení výborů zákon schválit ve znění jimi doporučovaných pozměňovacích návrhů. Vyjma pozměňovacích návrhů, které vzešly z těchto tří výborů, byly předloženy další pozměňovací návrhy ze strany některých poslanců. V případě pozměňovacích návrhů, které jdou proti textu evropských zadávacích směrnic, nemůže Ministerstvo pro místní rozvoj s takovými změnami v návrhu zákona souhlasit. Naproti pozměňovacím návrhům majícím dopad pouze na obsah návrhu zákona, který není směrnicemi upraven, je ministerstvo připraveno vést se zpracovateli pozměňovacích návrhů diskusi. Lze tak počítat s tím, že předmětem diskuse ve druhém čtení bude zejména problematika změn smluv či ukončení smluv, rozšíření definice dotovaného zadavatele, nebo limit pro koncese malého rozsahu.
- Předpoklad MMR: Zákon výrazně sníží administrativní zátěž, protože již nebude třeba ke každé nabídce vyhotovovat protokol. Také zadavatel dostane k dispozici celou řadu kritérií, podle kterých se bude moci rozhodovat o kvalitě nabídek. Nebude tak muset pokaždé soutěžit výhradně na nejnižší nabídnutou cenu, jako tomu je nyní. Zákon také umožní vyloučit nespolehlivého dodavatele, který předchozí zakázku zkazil nebo nedokončil, a přitom se opět hlásí do dalšího výběrového řízení. Cílem není sepsat podrobný návod, ale jasně stanovit pravidla. Ministerstvo pro místní rozvoj již nyní pracuje na sadě návodných metodik pro zadavatele, které doplní schválený zákon. Zákon je stručnější a dochází ke změně systematiky tak, aby byl přehlednější. Směřuje od obecného ke konkrétnímu.
- výsledek: ukončené II. čtení
- Podporované zdroje energie (bod není pevně zařazen): Návrh poslanců Vojtěcha Filipa a Pavla Kováčika na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 585/ - třetí čtení - zatím neprojednán
20.1.:
- IRZ a ISPOP: Novela prošla prvním čtením. Dále novelu projedná výbor pro životní prostředí jako výbor garanční.
- Ochrana přírody a krajiny: Novela prošla po velmi dlouhé diskuzi prvním čtením. Návrh na zamítnutí ani návrh na vrácení předkladateli k přepracování nebyl poslanci přijat. Novelu dále projedná výbor pro životní prostředí (garanční výbor) a výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Lhůta pro projednání ve výborech byla prodložena o 20 dnů tedy celkem na 80 dnů.
- Podporované zdroje energie - zatím neprojednáno
- Energetický zákon:
- Podle ministra MPO Jana Mládka je novela zákona v současné době nehlasovatelná. Ministr tak navrhl vrátit novelu zákona do druhého čtení. Původně měla novela, která chtěla řešit vzniklou situaci na ERÚ tj. nesoulad mezi účinností energetického zákona a zákona o státní službě, platit od 1.1.2016. NÁVRH BYL PŘIJAT
- Horní zákon:
-
Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení novelu zákon ve znění přijatých pozměňovacích návrhů. Ty se týkají jednak účinnosti. Novela tak bude platná od 1. ledna 2017, původně návrh uváděl leden 2016. Dále výše sazeb úhrad bude moci být zvyšována na základě vývoje tržních cen, a to ve lhůtě nejméně pěti let. Sněmovna také schválila návrh, který požadoval, aby stát neplatil z peněz za těžbu důlní záchranáře, ale aby tyto peníze využil přednostně na rekultivace a sanaci škod po starých důlních dílech. Platit by se měli přímo ze státního rozpočtu. Návrhy na změnu z pohledu rozpočtového určení úhrady nebyly přijaty. Stát tak bude dostávat větší podíl z poplatků za povrchovou těžbu hnědého uhlí. Klesne naproti tomu podíl, který dostávají obce. Obce by ale měly dostat více peněz z úhrad z dobývacích prostor. Poplatek za vytěžené nerosty nebude nadále stanoven zákonem, ale vládním nařízením (více ZDE). Poslanci také nepřijali pozměňovací návrhy, které chtěly do zákona vložit zákaz těžby břidlicového plynu metodou hydraulického štěpení hornin a také těžby uhlí metodou podzemního zplynování. Novelu musí projednat ještě Senát a podepsat prezident.
- Podané pozměňovací návrhy - ZDE (přijaté: A1, A2 a B)
-
19.1.: termíny projednávání:
- Horní zákon (třetí čtení) - St 20. 1.
- Energetický zákon (třetí čtení) - St 20. 1.
- Podporované zdroje energie (třetí čtení) - St 20. 1.
- Ochrana přírody a krajiny (první čtení) - St 20. 1., 3. bod po bloku 3. čtení
- IRZ a ISPOP (první čtení) - St 20. 1., 4. bod po bloku 3. čtení
- Ukládání CO2 (první čtení) - St 27. 1., 4. bod po bloku 3. čtení
- Schůze přerušena do středy 20. ledna do 9 hodin
Anotace předpisů
Novela zákona o ochraně ovzduší by měla být od platná 1. června 2016 s výjimkami. Výjimkou by měl být i ponížený imisní limit pro částice PM2,5 z 25 μg.m-3 na 20 μg.m-3 s účinností od 1. lednu 2020.
Novela určitě vzbudí velkou diskuzi, protože navrhuje také zavést možnost přímé kontroly provozu spalovacích stacionárních zdrojů v domácnostech. Navrhuje se zavést povinnost provozovatelů spalovacích stacionárních zdrojů umístěných v rodinných domech, bytech nebo ve stavbě pro rodinnou rekreaci umožnit osobám pověřeným obecním úřadem obce s rozšířenou působností přístup ke zdroji a jeho příslušenství a k používaným palivům za účelem kontroly dodržování povinností podle zákona o ochraně ovzduší. Podmínkou je, že v průběhu 1 roku vznikne příslušnému orgánu ochrany ovzduší (obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností) opakovaně podezření, že stacionární zdroj je provozován v rozporu s povinnostmi stanovenými zákonem o ochraně ovzduší. V případě prvního podezření orgán ochrany ovzduší provozovatele pouze písemně upozorní a poučí o povinnostech spojených s provozem spalovacího zdroje. V návaznosti na druhé podezření na porušování zákona bude obecní úřad obce s rozšířenou působností oprávněn provést kontrolu zdroje.
V průběhu vypořádání připomínek uplatnil Magistrát hlavního města Prahy připomínky, na jejichž základě byla do návrhu doplněna změna zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích. Do přílohy zákona o správních poplatcích se navrhuje doplnit novou položku, která stanoví poplatky za úkony spojené s vydávání výjimek pro vjezd do nízkoemisní zóny.
Nový návrh také upravuje podmínky pro vyhlašování a odhlašování smogové situace a regulace. Cílem je jejich včasné vyhlašování a ukončování tak, aby byly brány v potaz lokální a krátkodobé nárůsty koncentrací. Pro částice PM10 bude vyhlašování smogových situací a regulací posuzováno na základě 12hodinových klouzavých průměrů, které mají zajistit co nejmenší prodlevu mezi vyhlášenou situací a naměřenou koncentrací.
Návrh dále obsahuje blok věcných a legislativně technických úprav (úprava přílohy č. 2 vyjmenované stacionární zdroje a pravidel pro sčítání zdrojů...) zákona prováděných v návaznosti na zkušenosti s téměř tříletou aplikační praxí zákona o ochraně ovzduší. V návaznosti na vypořádání připomínkového řízení byly do návrhu doplněny změny přílohy č. 10 upravující požadavky na uvádění kotlů na trh. Na základě připomínky Ministerstva financí se návrhem vypouští možnost zohlednění čistých a vysokoprocentních biopaliv do minimálního podílu biopaliv podle § 19 odst. 2 zákona.
Navržená úprava má i umožnit, aby byly v nízkoemisních zónách v ČR uznávány i německé emisní plakety.
Novela o IRZ a ISPOP
Novela zákona č. 25/2008 Sb., o integrovaném registru znečišťování životního prostředí a integrovaném systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí se zejména zaměřuje na problematiku detailnějšího vymezení ohlašujících subjektů a určitých zjednodušení by se měl dočkat i ISPOP.
Díky novele se má především snížení počtu provozovatelů, kteří mají evidenční a případně též ohlašovací povinnosti ve vztahu k IRZ. Nově bude příloha zákona obsahovat taxativní výčet průmyslových činností včetně prahových hodnot. Výchozím podkladem pro stanovení činností byla klasifikace CZ-NACE. V seznamu nejsou uváděny činnosti, které jsou plně pokryty evropským nařízením. Redukce by se měla dotknout asi 1/3 současných ohlašovatelů, což představuje přibližně 1700 provozoven z celkových 5 tis. Jejich úspory ministerstvo odhaduje na částku 29 mil. Kč za rok.
Spolu s výše popsanou změnou je navrženo několik dalších změn zákona. Zejména se jedná o zrušení povinnosti autorizace hlášení podávaných prostřednictvím integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí (ISPOP). Druhou změnou v oblasti ISPOP je zrušení možnosti zasílání plné moci k zastupování povinného subjektu prostřednictvím datové schránky ministerstva. Nově doplňovaným ustanovením se upřesňuje formulace povinnosti vést evidenci údajů pro ohlašování do IRZ a rovněž dochází k upřesnění kompetencí MŽP.
Výsledný návrh noverly zákona představuje podle MŽP kompromisní řešení, které vychází z výsledků jednání pracovní skupiny složené ze zástupců MŽP, MPO, Ministerstva zemědělství (MZe), průmyslových svazů a nevládních ekologických organizací. Pracovní skupina tak nalezla shodu, která na jedné straně znamená snížení administrativní zátěže ohlašovatelů do IRZ, zejména malých a středních podnikatelských subjektů, a na straně druhé nesnižuje pozitivní přínos IRZ z pohledu ochrany životního prostředí.
Ukladání CO2
Předložený návrh novely zákona o ukládání oxidu uhličitého do přírodních horninových struktur a o geologických pracích má za cíl lepší provedení ustanovení čl. 3 bodů 2, 4, 15, 16, 20 a 21, čl. 11 odst. 2 a Přílohy I směrnice 2009/31/ES, o geologickém ukládání oxidu uhličitého (směrnice CCS) tak, aby jejich provedení do českého právního řádu bylo v souladu s evropským právem.
Jde o doplnění nových definic (vodní sloupec, geologická formace, oblak oxidu uhličitého, migrace, uzavřením úložiště, doba po uzavření), které jsou obsažené v článku 3 směrnice CCS, dále jde o nápravu chybné poznámky pod čarou (odkaz na zákona EIA), spojené s úpravou znění ustanovení § 7 odst. 2. Posledním bodem je nově zahrnuté provedení první věty přílohy I směrnice CCS do přílohy zákona o geologických pracích.
Tyto změny nemají mít podle navrhovatele (MŽP) žádný reálný dopad, neboť jde čistě o legislativně-technické úpravy, navíc zákon o ukládání CO2 v ust. § 24 stanoví, že ukládání oxidu uhličitého do přírodních horninových struktur na území České republiky nelze do 1. ledna 2020 povolit. Dále je navrhováno, aby Poslanecká sněmovně Parlamentu České republiky vyslovila s tímto vládním návrhem zákona souhlas již v prvém čtení. Novela má být platná patnáctým dnem po dni vyhlášení.
Ochrana přírody a krajiny:
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navrhuje jednotnou právní úpravu pravidel pro všechny národní parky, při zachování hierarchie a kontinuity právních předpisů v této oblasti. Podle MŽP jde o řešení systémové, které zároveň zohledňuje vazby na související právní předpisy (zejm. lesní zákon, zákon o myslivosti, stavební zákon). Cílem má být zajištění maximální účelnosti při procesu vyhlašování národních parků, tj. předejít administrativně náročnému procesu vyhlašování národních parků samostatnými zákony.
Energetický zákon:
V Poslanecké sněmovně došlo u novely energetického zákona, k posunutí účinnosti ustanovení nového znění § 17b o změnách organizace Energetického regulačního úřadu. Vznik a působnost Rady Energetického regulačního úřadu byla odsunuta na 1. 8. 2017. Nedošlo k odsunutí účinnost novely zákona o státní službě, a souvisejících zákonů, které nabydou účinnosti již 1. 1. 2016.
Posunutím účinnosti vzniku Rady ERÚ vznikne od 1. ledna 2016 nesoulad mezi účinností energetického zákona, zákona o státní službě a doprovodných zákonů, které se týkají organizace a provádění sociálního zabezpečení, pojistného na sociální zabezpečení, důchodového zabezpečení, Sbírky zákonů a Sbírky mezinárodních smluv, zaměstnanosti, střetu zájmů a nemocenského pojištění.
Proto byla připravena novela energetického zákona, která tento problém řeší a posouvá účinnosti všech předpisů, které souvisejí s termínem ustavení Rady Energetického regulačního úřadu od 1. 8. 2017. Jelikož se jedná o novelizaci platné a doposud neúčinné novely energetického zákona, je nutné, aby tento návrh nabyl účinnosti před 1. lednem 2016. Třetí čtení zákona bylo na prosincové schůzi přerušeno.
Podporované zdroje energie
Zemědělské podniky ve formě akciových společností, jejichž vedlejší činností je výroba elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla, by měly mít i podle vlády nárok na podporu bez podmínky zaknihovaných akcií. Vláda proto ve Sněmovně podpoří novelu zákona o podporovaných zdrojích energie poslanců opoziční KSČM. Kladně se k návrhu vláda vyjádřila začátkem října. Stejná pravidla mají platit i pro zemědělské podniky, které vyrábějí elektřinu obecně z obnovitelných zdrojů.
Nyní se výjimka z podmínky mít zaknihované akcie vztahuje jen na výrobce s hlavní činností zemědělská výroba, kteří produkují elektřinu z bioplynu. Vzhledem k nutnosti zajistit, aby navrhovaný zákon nabyl účinnosti k témuž datu jako novela obsažená v zákoně č. 131/2015 Sb. tj. k 1. lednu 2016, bylo navrhováno Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s navrhovaným zákonem již v prvním čtení. To se však nestalo a nyní čeká novelu třetí čtení.
Ochrana půdního fondu
Předložený návrh podle navrhovatelů jednak usnadňuje výstavbu rodinných domů na zastavitelných plochách, když k nim nevyžaduje souhlas orgánu ochrany zemědělského půdního fondu, jednak odstraňuje diskriminační úpravu, podle níž za odnětí půdy, na níž bude vystavěna pozemní komunikace, jsou povinny platit obce a kraje, ne však stát, který jako jediný má zcela nepochopitelně stanovenou výjimku. Poslední novelizační bod říká, že v případě veřejně prospěšných staveb v zastavitelné ploše se odvody za trvale odňatou zemědělskou půdu ze zemědělského půdního fondu nestanoví. Jak výbor pro životní prostředí tak i výbor zemědělský přijal k novele komplexní pozměňující návrhy.
GMO
Pokud projde předpis legislativním procesem, tak stát dostane možnost zakázat pěstování geneticky modifikované plodiny, která je povolená v Evropské unii. Dnes změnu zákona, kterou navrhlo ministerstvo životního prostředí odsouhlasila vláda. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice schválená v březnu, Česká republika by ji ale zatím kvůli chybějící legislativě nemohla využít.
V Česku se pěstuje pouze GM kukuřice, její plochy se stále snižují. V letošním roce její výměra klesla skoro o polovinu na necelých 1000 hektarů. Sklizená GM kukuřice se používá do bioplynových stanic nebo jako krmivo přímo na farmách. V příštím roce se podle ní očekává další pokles plochy.
Novela také ruší povinnost oznamování každého nového geneticky modifikovaného organismu (GMO), který je hodnocený jako nejméně nebezpečný, na uzavřených pracovištích jako jsou například vysoké školy, nemocnice nebo biotechnologické firmy. Jde tedy o použití v laboratořích pro výzkumné účely.
Pokud bude zákon zákonodárci schválen, měl by začít platit od července příštího roku.
Biocidy
Biocidní přípravky jsou chemické směsi určené k hubení, omezení růstu nebo odpuzování škodlivých organismů za účelem ochrany zdraví člověka. Cílem návrhu zákona je provedení implementace nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 528/2012 z května 2012 o dodávání biocidních přípravků na trh a jejich používání do právního řádu ČR.
A to tak, aby pro výkon povinností vyplývající České republice z tohoto nařízení byly stanoveny příslušné orgány státní správy, sankce za porušení povinností vyplývajících z tohoto nařízení a v neposlední řadě i poplatková politika za hodnocení žádostí o povolení k dodávání biocidních přípravků na trh České republiky.
Předložený návrh zákona tak stanoví především postavení orgánů státní správy, působnost správních orgánů při výkonu státní správy podle nařízení a sankce za porušení povinností stanovených nařízením. Pro účely přechodného období (pro některé typy přípravků platné až do roku 2024) byly stanoveny některé povinnosti pro podnikající fyzické a právnické osoby při uvádění těchto přípravků na trh.
Horní zákon:
Cílů novelizace by mělo být dosaženo novým způsobem výpočtu úhrad z vydobytých nerostů, stanovením nové výše sazeb úhrad z vydobytých nerostů a nového poměru rozdělení výnosu z úhrad mezi obce a státní rozpočet. Dále se navrhuje zvýšit sazbu úhrady z dobývacího prostoru.
Doposud byl výpočet úhrad odvozován od tržeb za vydobyté nerosty. Úhrada se počítala na základě složitého vzorce uvedeného v prováděcím právním předpisu. Nyní bude výpočet zjednodušen, což má umožnit efektivnější kontrolu placení úhrad, a prováděn na základě součinu vytěženého množství nerostu a sazby. V případě hnědého uhlí, dobývaného povrchovým způsobem, se výše úhrady určí součinem množství tepla obsaženého ve vydobytém uhlí a sazby. Způsob výpočtu je stanoven přímo zákonem.
Sazby pro jednotlivé nerosty na výhradních ložiskách budou stanoveny nařízením vlády vydaným na základě zákonného zmocnění. Tento postup by měl umožnit pružně reagovat úpravou sazeb na změny ekonomické situace.
Výnos z úhrad za vydobyté nerosty se navrhuje obecně zvýšit 2x. V případě černého uhlí, hnědého uhlí dobývaného hlubinným způsobem, radioaktivních nerostů, ropy a hořlavého zemního plynu zůstává výnos na současné úrovni.
Dosavadní způsob rozdělení výnosu z úhrad z vydobytých nerostů, kdy 75 % připadalo rozpočtům obcí a 25 % státnímu rozpočtu, se mění. Základní, obecný, poměr rozdělení výnosu je nově navrhován takto – 38 % výnosu připadne obcím a 62 % státnímu rozpočtu, specifické poměry jsou stanoveny v případě nerostů, u kterých se úhrada nezvyšuje a u hnědého uhlí dobývaného povrchových způsobem. Konkrétní způsob rozdělení výnosu je vždy stanoven v zákoně.
Z části výnosu z úhrad z vydobytých nerostů, která připadne státnímu rozpočtu, bude 40 % účelově vázáno pro nápravu škod na životním prostředí způsobených těžbou a další zákonem specifikované činnosti. Tato účelové vázaná část bude rozdělena mezi Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo životního prostředí zákonem stanoveným způsobem. Dále se v této souvislosti navrhuje, aby kompetence Ministerstva životního prostředí týkající se starých důlních děl přešly na Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Související legislativa: Návrh nařízení vlády o stanovení sazeb úhrad z vydobytých nerostů - více ZDE
Přehled bodů programu 39. schůze PSP ČR:
Vládní návrh zákona o biocidních přípravcích a účinných látkách a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o biocidech) /sněmovní tisk 589/ - druhé čtení |
Návrh poslanců Věry Kovářové, Petra Gazdíka a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 543/ - druhé čtení |
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 501/ - prvé čtení |
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 25/2008 Sb., o integrovaném registru znečišťování životního prostředí a integrovaném systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 574/ - prvé čtení |
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 678/ - prvé čtení |
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 85/2012 Sb., o ukládání oxidu uhličitého do přírodních horninových struktur a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 685/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2 |
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 78/2004 Sb., o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 686/ - prvé čtení |
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 500/ - třetí čtení |
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 131/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 538/ - třetí čtení |
Návrh poslanců Vojtěcha Filipa a Pavla Kováčika na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 585/ - třetí čtení |