
Více času na podstatné
Poslanci přijali plán na podporu energeticky náročných průmyslových odvětví
Parlament vyzývá k přijetí opatření na podporu konkurenceschopnosti energeticky náročných průmyslových odvětví a k jejich přechodu na čisté průmyslové procesy.
Energeticky náročná průmyslová odvětví, jako je chemický, ocelářský, papírenský, cementářský a sklářský průmysl, mají zásadní význam pro hospodářství EU a pro úsilí o dekarbonizaci, uvádějí poslanci v usnesení přijatém ve čtvrtek 3. dubna 2025. Dodávají, že tato průmyslová odvětví jsou životně důležitá pro zaměstnanost a strategickou autonomii Evropy, ale čelí výzvám při přechodu na čistší technologie.
Usnesení zdůrazňuje potřebu nákladově efektivní transformace s využitím různých technologií s cílem snížit náklady na energii a zabránit vázání se pouze na určité technologie. Jádrem dekarbonizace energeticky náročných průmyslových odvětví je podle poslanců jejich elektrifikace.
Parlament upozorňuje na řadu překážek konkurenceschopnosti průmyslu EU, včetně rozdílů v cenách energií oproti světovým konkurentům a nestálých cen fosilních paliv. Neúplná energetická unie, regulační zátěž a složité mechanismy financování dále brání pokroku, zejména pro malé a střední podniky. Systém obchodování s emisemi je podle poslanců rovněž pod tlakem změn. Příjmy ze systému obchodování s emisemi jsou v jednotlivých členských státech navíc využívány nerovnoměrně. To vše brání podle EP zavedení odpovídající podpory pro dekarbonizaci průmyslu.
Zjednodušení povolování a řešení nekalé soutěže
Poslanci proto vyzývají k zefektivnění postupů udělování povolení v oblasti čisté energie, k provádění právních předpisů týkajících se uspořádání trhu s elektřinou, k lepší integraci energetického systému a k větším investicím do síťové infrastruktury. Měly by být prozkoumány další způsoby, jak oddělit ceny fosilních paliv od cen elektřiny. Poslanci dodávají, že analýza krátkodobých trhů by měla být posunuta do roku 2025 s cílem analyzovat alternativní možnosti uspořádání trhu.
Pro přilákání soukromých investic a podporu dekarbonizace při současném snížení závislosti na jiných zemích jsou podle nich zásadní jednodušší pravidla a dostupnost kritických a druhotných surovin.
Usnesení zdůrazňuje potřebu řešit nekalou celosvětovou hospodářskou soutěž prostřednictvím účinného provádění mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích a vytvořit rozhodující trhy s čistými a oběhovými evropskými výrobky. Poslanci chtějí také podpořit dotčené pracovníky a regiony a zajistit, aby průmysl EU zůstal konkurenceschopný v celosvětovém měřítku a zároveň se dekarbonizoval.
Souvislosti
Usnesení vychází z předchozích zpráv a sdělení, včetně Draghiho zprávy, Lettovy zprávy, Dohody o čistém průmyslu a Akčního plánu pro cenově dostupnou energii, a poskytuje komplexní plán pro dekarbonizaci energeticky náročných odvětví v EU.