Více času na podstatné
Podpora zaměstnávání místních a jednodušší pohyb v NP Šumava, to je představa Plzeňského kraje
Zastupitelé Plzeňského kraje chtějí mít v novém zákoně o Národním parku Šumava pravidla, která tam lze jen těžko dostat. Chtějí například garantovat obyvatelům šumavských obcí jednodušší pohyb po rezervaci, než mají jiní lidé, uvedl včera server iDNES. Žádají také, aby zákon podporoval zaměstnávání místních v parku. Vedení kraje se už vzdalo myšlenky na to, že by mohl projít návrh, který kraj v minulém volebním období prosazoval. Zastupitelé Plzeňského kraje už schválili deklaraci, ve které shrnuli své požadavky na to, jak by měl zákon vznikat a co by měl obsahovat. Dokument se sice jmenuje Deklarace Zastupitelstva Plzeňského kraje k Národnímu parku Šumava, ale je to v podstatě jen soupis požadavků, které má naplnit zákon o národním parku. Více ZDE
Deklarace Zastupitelstva Plzeňského kraje k Národnímu parku Šumava
Preambule
Zastupitelé Plzeňského kraje si jsou vědomi, jakým přírodním bohatstvím oplývá Šumava a jakým historickým vývojem si Šumava prošla. Berou za svoji povinnost chránit toto přírodní a kulturní bohatství pro současné i příští generace a zároveň chtějí, aby zde žili stálí obyvatelé, kteří mohou plnohodnotně naplňovat své životy. S ohledem na potřebu garance těchto požadavků je třeba přijmout právní normu ve formě zákona, která zajistí ochranu Šumavy včetně jejího rozvoje. Z těchto důvodů tedy zastupitelé Plzeňského kraje apelují na vládu České republiky, vědomi si toho, že zákonodárná iniciativa kraje by v tomto případě měla započít až v případě nečinnosti vlády, aby Ministerstvo životního prostředí připravilo kvalitní právní normu, která by měla naplnit následující články.
Článek 1
Právní norma by měla být připravována ve spolupráci s dotčenými kraji a Svazem obcí Národního parku Šumava.
Právní norma by měla garantovat využívání národního parku k veřejnému poznání, vzdělávání, rekreaci a turistice.
Legislativní proces by se neměl odkládat a měl by být započat v roce 2014.
Článek 2
Členění území národního parku do zón ochrany přírody musí být součástí zákona.
Je možné rozšířit území prvních zón, ale je třeba v těchto nových lokalitách garantovat průchodnost národního parku vyznačením přístupných stezek. Základní síť stezek musí být součástí zákona.
Vymezení zón ochrany přírody je možno měnit po vyhodnocení stavu území na základě plánu péče tak, aby první zóny korespondovaly se schopností trvale udržitelného přirozeného vývoje bez přímých zásahů člověka.
Nezasahování proti lesním škůdcům je možné pouze v celistvých územích v rámci prvních zón. Plošný rozsah a vymezení bezzásahových oblastí musí být provedeno způsobem, při kterém nedojde k následnému velkoplošnému rozpadu lesních porostů.
Článek 3
Obce, na jejichž území se národní park nachází, by měly mít prostor (své zóny) na svůj rozvoj, a to včetně stavební činnosti. Ta by měla probíhat v souladu s územně plánovací dokumentací. Případné omezení rozvoje obcí je třeba finančně kompenzovat.
Obyvatelé trvale bydlící na území Národního parku Šumava a ti, kteří zde vykonávají pracovní činnosti, by měli mít možnost jednoduššího pohybu na území národního parku.
Je třeba podporovat zaměstnanost v regionu, a to zaměstnáváním místních lidí v lesních a zemědělských oborech ve strukturách národního parku.
Personální obsazení vedení správy národního parku a jeho změny by mělo být předem konzultováno se zástupci regionu.
Mohlo by vás zajímat:
Dotace na Ekologické projekty 2014 v Plzeňském kraji, více na webu kraje ZDE
Zdroj: iDNES.cz, Plzeňský kraj