Více času na podstatné
Ombudsmanka: Vláda nesouhlasí s opatřením ke zlepšení kvality vody
Vláda včera schválila také nové nařízení vlády, které stanovuje limity pro přípustné znečištění povrchových vod a odpadních vod. Podle Veřejného ochránce práv Anny Šabatové vláda však odmítla opatření, které by umožnilo zlepšit kvalitu vody v řekách a vodních nádržích. Nové příloha s přísnějšími limity by podle vyjádření Šabatové mohla vzniknout už do čtyř měsíců.
Nové nařízení vlády o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod, náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a do kanalizací a o citlivých oblastech nahradí stávající nařízení č. 61/2003 Sb. Z pohledu přílohy č. 7 (Nejlepší dostupné technologie v oblasti zneškodňování městských odpadních vod a podmínky jejich použití) byl nový předpis pro vládu připraven variantně. Vláda nakonec schválila variantu č. II., tedy zachování číselných hodnot BAT v příloze č. 7.
Veřejná ochránkyně práv, která naopak podporovala variantu č. I - slovní popis nejlepší dostupné technologie, na jednání vládu osobně upozornila, že podle jejích zjištění nepracují čistírny odpadních na plný výkon. Do vodních toků a nádrží je tak vypouštěno víc znečišťujících látek a kvalita vody se zhoršuje. Ke zlepšení tohoto stavu by podle ochránkyně stačilo zrušit přílohu nařízení vlády o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění. Vodoprávní úřady by pak každé čistírně mohly stanovit emisní limity tak, aby byl maximálně využit potenciál a technologie čistírny. Tuto I. variantu podporovalo také Ministerstvo životního prostředí.
Vláda nicméně toto doporučení včera nepřijala a podpořila tím podle Veřejné ochránkyně práv stávající benevolentní limity pro znečišťující látky vypouštěné do vodních toků a nádrží. „Jednotliví ministři si uvědomují, že současná kvalita vody není ideální, to bylo z diskuze na jednání patrné, přesto vláda návrh na řešení odmítla,“ uvedla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
Určitou nadějí tak podle ní může být pouze návrh, který při jednání vlády zazněl, aby vznikla pracovní skupina, která by do čtyř měsíců vypracovala novou přílohu s přísnějšími limity znečišťujících látek.
Proti první variantě vládního nařízení, které by slovně definovalo, že by měly čističky využívat nejlepší dostupné technologie, se již dříve stavělo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR).
Původně mělo nové nařízení vlády platit od dnešního dne, nicméně účinnost bude posunuta. Nový předpis musí totiž ještě signovat premiér a musí být publikován ve Sbírce zákonů.
Podotýkáme, že Ministerstvo životního prostředí připravuje i nové nařízení, které řeší limity pro vypouštění odpadních vod do vod podzemních. To by mělo platit od 1. února 2016 a nahradit současné nařízení č. 416/2010 Sb. Pro kategorii výrobků CE má platit přechodné ustanovení a to na 18 měsíců od účinnosti nařízení. Návrh nařízení vlády mění oproti platné právní úpravě obsažené v nařízení vlády č. 416/2010 Sb. zejména náležitosti povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních (§ 2 návrhu), a maximální přípustné hodnoty znečištění odpadních vod vypouštěných do vod podzemních a způsob jejich stanovení (§ 3, příloha č. 1 a příloha č. 2 návrhu).
Související článek:
- Vláda schválila novelu zákona o ochraně ovzduší a nové nařízení stanovující limity pro vypouštění odpadních vod (14.12.2015)
- SOVAK ČR k návrhu Ministerstva životního prostředí na vypuštění přílohy č. 7 v rámci náhrady nařízení vlády č. 61/2003 Sb. (SOVAK ČR, 23.10.2015)
- Dlouhý: Věříme, že postoj Vlády ČR nebude totožný s pohledem odboru MŽP (Vodarenstvi.cz, 23.10.2015)
- Otevřený dopis Prof. Ing. Jiřího Wannera, DrSc. k procesu přípravy nového nařízení vlády o limitech znečištění povrchových a podzemních vod (SOVAK ČR, 23.10.2015)
- Připravované zákony mohou výrazně zdražit ceny vody (Naševoda.cz, 23.10.2015)