Více času na podstatné
Nový POH ČR 2015–2024: Vyšší podíl recyklace – méně odpadu na skládkách
Ministerstvo životního prostředí předkládá do meziresortního připomínkového řízení návrh nařízení vlády o Plánu odpadového hospodářství České republiky pro období 2015 – 2024. Plán odpadového hospodářství České republiky (POH ČR) stanovuje konkrétní cíle, zásady a opatření pro nakládání s odpady na území České republiky. POH ČR je základní strategický dokument v oblasti odpadového hospodářství a představuje nástroj pro řízení odpadového hospodářství ČR a pro realizaci dlouhodobé strategie odpadového hospodářství. V současné době je platný Plán odpadového hospodářství České republiky z roku 2003 vyhlášený nařízením vlády č. 197/2003 Sb., o Plánu odpadového hospodářství České republiky. Nařízením vlády č. 181/2013 Sb. pak byla prodloužena platnost stávajícího Plánu odpadového hospodářství ČR do konce roku 2014. Poprvé je součástí dokumentu i Program předcházení vzniku odpadů. Ministerstvo tím jasně naznačuje cestu upřednostňovaných způsobů nakládání s odpady podle celoevropské odpadové hierarchie.
„Plán odpadového hospodářství jsme vytvořili v rekordně krátkém čase společně s členy Rady odpadového hospodářství, ve které mají zastoupení všechny zájmové skupiny, jichž se odpadová politika dotýká. Předcházení vzniku odpadu je základním cílem naší strategie. Ministerstvo chce spolupracovat s potravinovými bankami, znovu využívat výrobky jako suroviny a šetřit tak přírodní zdroje. Uvažujeme také o recyklační slevě, která může obce i jednotlivce motivovat k omezování odpadu, který končí na skládkách. Konkrétní motivační i finanční prvky budou předmětem zákona o odpadech, jehož teze představí ministerstvo v září letošního roku,“ komentuje nový plán náměstkyně ministra Berenika Peštová.
Plán odpadového hospodářství počítá s následujícími Strategickými cíli odpadového hospodářství ČR:
- Předcházení vzniku odpadů a snižování měrné produkce odpadů.
- Minimalizace nepříznivých účinků vzniku odpadů a nakládání s nimi na lidské zdraví a životní prostředí.
- Udržitelný rozvoj společnosti a přiblížení se k evropské „recyklační společnosti“.
- Maximální využívání odpadů jako náhrady primárních zdrojů.
Ke splnění strategických cílů odpadové politiky ČR je nutno přijmout následující zásady pro nakládání s odpady:
- Podpora způsobů nakládání s odpady využívajících odpady jako zdroje surovin s cílem náhrady primárních přírodních surovin.
- Nakládání s odpady vedoucí ke zvýšení hospodářské využitelnosti odpadu.
- Příprava na opětovné použití a recyklaci odpadů.
- Nepodporovat skládkování nebo spalování recyklovatelných materiálů.
- Uplatňováním hierarchie zajistit ochranu zdrojů surovin, životního prostředí, lidského zdraví s ohledem na hospodářské a sociální dopady ad.
Jedním z nejdůležitějších cílů resortu je v rámci komunálních odpadů zavedení tříděného sběru pro odpady nejenom u papíru, plastů a skla, ale i kovů, a to do roku 2015.
Do roku 2020 je pak cílem ministerstva zvýšit nejméně na 50 % hmotnosti celkovou úroveň přípravy odpadu k opětovnému použití a recyklaci u odpadů z papíru, plastu, skla i kovu.
Prioritou pro biologicky rozložitelné odpady je podle nového POH nejlépe okamžité povinné stanovení systému odděleného sběru biologicky rozložitelných odpadů v obcích, čímž by pokleslo maximální množství biologicky rozložitelných komunálních odpadů ukládaných na skládky max. na 35 % z celkové hmotnosti v roce 2020.
Z priorit Plánu odpadového hospodářství vyplývá i nezbytnost stanovit a koordinovat síť zařízení k nakládání s odpady v regionech. Na Plán odpadového hospodářství tak přímo navazuje nový programový dokument Operačního programu Životní prostředí 2014–2020, který definuje podporu evropských fondů v oblasti životního prostředí v ČR.
Zařízeními s možným nadregionálním významem z pohledu ministerstva jsou:
- Zařízení pro energetické využití.
- Zařízení pro využití nebo odstranění ostatních odpadů (např. skládky).
- Zařízení pro využití nebo odstranění nebezpečných odpadů.
- Zařízení pro využití vhodných biologicky rozložitelných odpadů z obcí (např. kompostárny, bioplynové stanice).
- Systémy svozu, přepravy, včetně překládacích stanic.
- Zařízení pro dotřídění a úpravu odpadů.
- Systémy sběru využitelných, objemných, nebezpečných, směsných a dalších odpadů, včetně zpětného odběru výrobků.
- Zařízení a technologie pro zpracování a materiálové využití vytříděných a upravených odpadů.
Prevence v odpadovém hospodářství bude v souladu s Programem předcházení vzniku odpadů spočívat jak ve snižování množství vznikajících odpadů, tak v minimalizaci jejich nebezpečných vlastností s nepříznivým dopadem na životní prostředí a zdraví obyvatel. Za prevenci zde ministerstvo považuje i opětovné využití výrobků, včetně přípravy. Cíle i opatření nového Plánu odpadového hospodářství se zaměřují na prevenci vzniku odpadů s důrazem na vybrané druhy odpadů, a to s hlavním cílem – koordinovaným a jednotným přístupem pro vytvoření podmínek ke snižování spotřeby primárních zdrojů a postupnému zmenšení produkce odpadů.
Podklady najdete - ZDE