Více času na podstatné

Novinky ze světa bioplastů

08.03.2017 08:28

Egyptští vědci z Nilské univerzity přišli na způsob, jak ze skořápek krevet vyrobit rozložitelný bioplast. Zatím jsou stále ve fázi experimentů, ale v budoucnu plánují tento nový materiál vyrábět ve velkém. Doufají, že průmyslová výroba přispěje ke snížení množství potravinového odpadu v Egyptě a zároveň bude finančně výhodná.

Uběhly asi dva měsíce od zahájení dvouletého projektu a egyptským vědcům se podařilo vyrobit z chitostanu, který je obsažen ve vnějších kostrách korýšů, prototyp krevetového plastu.

"Pokud tento plast budeme průmyslově vyrábět, mohlo by nám to pomoci snížit množství odpadu... mohlo by nám to také pomoci exportovat více potravin. Tento materiál má totiž antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti," řekla vědkyně Irín Sámíová, která má projekt na starosti.

Vědci levně vykupují skořápky krevet od restaurací, supermarketů a místních rybářů. Z nich potom vyrábějí bioplast.

Egyptský projekt je podobný výzkumu, který prováděli vědci na jednom z institutů Harvardovy univerzity ve Spojených státech. Těm se také podařilo vyrobit zcela rozložitelný bioplast ze skořápek korýšů. Materiál se prý může v budoucnu využívat ve zdravotnictví, a to především v regenerativní medicíně, která je poměrně novým oborem biomedicíny zaměřeným na procesy tvorby, inženýrství a regenerace lidských tkání a orgánů.

Nestlé a Danone se spojí v úsilí za ekologický plast

Švýcarská potravinářská a nápojová skupina Nestlé a Danone spojí své úsilí a vyvinou ekologičtější plast pro obaly na své výrobky. Obě firmy ujišťují, že technologii dají k dispozici i ostatním výrobcům nápojů.

Firmy založily v Kalifornii biotechnologickou společnost Origin Materials. Investovaly blíže neznámou sumu, aby podpořily úsilí o výrobu plastu z odpadu, jako jsou piliny nebo stará lepenka namísto ropy. "Odhaduji, že v dlouhodobém výhledu bude 100 procent našich lahví vyráběno bez kapky ropy," říká Frédéric Jouin z Danone. "Naším cílem je zanechávat lehčí ekologickou stopu," uvedl Klaus Hartwig, vedoucí výzkumu a vývoje v Nestlé Waters.

Výroba plastů se podle odhadů za posledních padesát let zdvacetinásobila. Zvýšily se tak škodlivé emise, které způsobují globální oteplování, a zhoršilo se zamoření půdy a vod.

 

Zdroj: ČTK