Více času na podstatné

Novele vodního zákona hrozí v Senátu zamítnutí

09.05.2018 16:36

Novele vodního zákona, která má mimo jiné zpřísnit požadavky na odvoz odpadní vody z bezodtokových jímek u rodinných domů, hrozí v Senátu zamítnutí. Doporučil to dnes poměrně těsnou většinou senátní ústavně-právní výbor na návrh svého předsedy Miroslava Antla (za ČSSD). Horní komora se bude novelou zabývat příští týden.

Antl zdůvodnil zamítnutí mimo jiné poukazem na to, že ministerstvo životního prostředí chystá další novelu, která by měla nedostatky zákona napravit. Senátorka KDU-ČSL Anna Hubáčková požadovala projednávanou novelu upravit sérií změn, z nichž některé se týkaly právě jímek.

Novela počítá s tím, že lidé by museli dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod. Tato povinnost by ale po zásahu Sněmovny měla platit až od roku 2021. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) to požadoval zavést už od začátku příštího roku.

Do budoucna by tak lidé měli doložit vodoprávnímu úřadu nebo České inspekci životního prostředí (ČIŽP) likvidaci odpadu z jímek za poslední dva kalendářní roky. Potvrzení by měli lidem vydávat provozovatelé fekálních vozů. Mělo by v něm být mimo jiné uvedeno, o jako jímku šlo, množství odpadních vod a do které čistírny je odvezl. Odvážet odpad z jímek budou smět jen čistírny odpadních vod nebo podnikatelé podle živnostenského zákona.

Novela má naopak umožnit zřizovat stanové tábory v záplavových územích. Zákon nyní zakazuje v těchto zónách zřizovat tábory, kempy a jiná dočasná ubytovací zařízení. Součástí novely se stalo také ustanovení, které umožní bezplatné čerpání povrchových vod také pro lesní školky, nejen pro zemědělce.

Novela nemění poplatky za odběr podzemní vody nebo za vypouštěné odpadní vody. Spravovat poplatky bude nově Státní fond životního prostředí místo ČIŽP.

Sněmovna odmítla návrhy, aby až desetinu výnosu z poplatků za odběr podzemní vody mohly získat obce. Nyní je výnos z poplatků rozdělen rovnoměrně mezi kraje a Státní fond životního prostředí. Piráti neuspěli se snahou odstranit ze zákona pasáž, která brání občanským sdružením připomínkovat vodní stavby.

 

Čtěte také:

Poslanci projednali ve třetím čtení novelu vodního zákona (11.4.2018)