Více času na podstatné
Nové dotace na sanaci akutních ekologických havárií vyhlášeny
NOVÉ DOTACE Dnes bylo vyhlášeno nové letošní kolo programu, ve kterém je pro kraje, obce s rozšířenou působností a nově i pro obce, na jejichž území se vyskytují rizikové staré ekologické zátěže s neznámým původcem, 100 milionů korun. Prostředky z Národního programu Životní prostředí půjdou na odstranění a sanaci nebezpečných skladů odpadů a předcházení ekologickým haváriím. Projektové náměty mohou žadatelé o podporu podávat do vyčerpání alokace, nebo nejpozději do 16. prosince 2016. Nově bude Státní fond životního prostředí ČR nabízet na dofinancování celkových nákladů na sanace i bezúročné půjčky.
Náklady na nezbytná nápravná opatření se následně vymáhají po majiteli nebo původci. Podpořeny budou výhradně ta sanační opatření, která minimalizují rozsah nebo odvrátí akutně hrozící riziko vzniku ekologické havárie. Minimální výše dotace na jeden projekt činí sto tisíc korun, maximální výše 20 milionů korun. Konečnou výši podpory ovlivní, zda příjemce využije od Státního fondu životního prostředí ČR pro úhradu finanční spoluúčasti i bezúročné půjčky se splatností deseti let.
V této výzvě je upraven příjem projektových námětů tak, aby mohly být náměty podávány průběžně, průběžně budou také i vyhodnocovány. Žadatelé by se měli rychleji dostat k podání vlastní žádosti a nebudou muset čekat, až skončí první kolo.
Aktuální výzva Národního programu Životní prostředí je dvoukolová. V prvním kole žadatelé předloží vyplněné projektové náměty včetně požadovaných příloh. To udělají do vyčerpání alokace, nebo nejpozději do 16. prosince letošního roku. Úspěšní předkladatelé projektových námětů následně budou písemně vyzváni Státním fondem životního prostředí ČR k předložení žádosti o podporu, a to nejpozději do tří měsíců od doručení písemného vyzvání.
V celkovém pořadí jde již o třetí výzvu Národního programu Životní prostředí cílící na tento typ opatření. Podpořeny byly například již projekty úspěšných žadatelů z Libereckého, Ústeckého, Jihočeského a Pardubického kraje za více než 56 milionů korun. Právě areál VITKA v Brněnci se stal pilotním projektem sanačních zásahů, které jsou hrazeny z dotací Národního programu Životní prostředí.
Dokumenty k výzvě najdete na - ZDE.