Více času na podstatné
Nepřehlédněte: "hořící led" a břidlicový plyn jako energetické zdroje budoucnosti? Nebo to bude jaderný reaktor o výkonu 100 MW?
EKONOM: Energetický zdroj budoucnosti. Hořící led může nastartovat Evropu, Japonci už těží
BP: Přichází čas nekonvenční ropy a plynu, produkce raketově stoupne
Světová produkce energetických surovin z „nekonvenčních“ zdrojů v čele s břidlicovými ložisky plynu a ropy se do roku 2030 ztrojnásobí. Kupříkladu na růstu nabídky ropy se budou nové zdroje podílet více než 70 procenty, předpověděl to britský ropný koncern BP ve výhledu zveřejněném v Pekingu. Z „břidlicové revoluce“ bude sice nejvíce těžit Amerika, prospěje ale i Číně. Ceny plynu v Asii jsou nyní na světě nejvyšší a proti cenám v USA zhruba pětinásobné. Dosavadní vazba cen plynu na vysoké ceny ropy ale pod tlakem zvýšené nabídky plynu z USA bude ustupovat ve prospěch tržních cen. Rozvoj těžby plynu v USA již ovlivnil nedávná jednání Číny s ruskými dodavateli. Před týdnem obě země sjednaly memorandum, podle něhož ruský Gazprom a čínská CNPC do konce roku podepíšou třicetiletý kontrakt na dodávky v objemu 38 miliard krychlových metrů ročně s možností zvýšení až na 60 miliard krychlových metrů. Více ZDE.
V Praze přednášel jeden z otců jaderné energetiky – profesor Georgij Tošinskij
Studenti měli možnost v rámci přednášky a následné besedy seznámit s principy fungování jednoho z nejperspektivnějších zdrojů energie budoucnosti – malým, kovem chlazeným jaderným reaktorem o výkonu 100 MW (SVBR-100). Podle odhadů Mezinárodní agentury pro atomovou energii MAAE bude světová poptávka po reaktorech o malém a středním výkonu (100-400 MW) do roku 2040 představovat zhruba 500-1000 bloků. Celková hodnota tohoto segmentu trhu se pak odhaduje na 300 – 600 miliard dolarů, tj. zhruba 6-12 bilionů korun. Reaktory tohoto typu najdou uplatnění například v odlehlých oblastech nebo v zemích s nedostatkem pitné vody, protože v režimu výroby pitné vody z mořské jsou schopny vyprodukovat až 200 tisíc tun pitné vody za 24 hodin. Více ZDE.
Mohlo by Vás také zajímat:
Jak fungují atomové reaktory pro 21. století?
Poznejte nové způsoby využití atomové energie, vysokoteplotní reaktory pokročilých konstrukcí, které pracují při teplotách okolo 1000 °C. Zde už nemůžeme použít vodu, ale roztavenou sůl, tekuté olovo nebo hélium. Více ZDE.
Zdroje: E15.cz, atominfo.cz, iHNED.cz (EKONOM)
Více na: https://magazin.e15.cz/veda-a-technika/jak-funguji-atomove-reaktory-pro-21-stoleti-970635#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink
Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/bp-prichazi-cas-nekonvencni-ropy-a-plynu-produkce-raketove-stoupne-970595#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/bp-prichazi-cas-nekonvencni-ropy-a-plynu-produkce-raketove-stoupne-970595#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/bp-prichazi-cas-nekonvencni-ropy-a-plynu-produkce-raketove-stoupne-970595#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/bp-prichazi-cas-nekonvencni-ropy-a-plynu-produkce-raketove-stoupne-970595#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/bp-prichazi-cas-nekonvencni-ropy-a-plynu-produkce-raketove-stoupne-970595#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink