Více času na podstatné
Němci sázejí na elektřinu z větru
Německé větrné elektrárny v Severním moři za letošní první pololetí vyrobily meziročně o polovinu elektřiny více a staly se tak tamním nejrychleji rostoucím obnovitelným zdrojem energie.
„Elektřina ze Severního moře už tvoří 16,5 procenta veškeré produkce německých větrných elektráren. Náklady na budování elektráren a systémů pro vyvedení jejich výkonů do sítě budou klesat,“ shrnul data člen vedení společnosti TenneT Lex Hartman, do jejíž sítě je většina větrníků zapojená. Za skokem ve výrobě na letošních 7,77 terawatthodiny je zprovozňování nových parků. Od loňského léta běží nové elektrárny s celkovým výkonem 1100 megawattů.
Celkem už Němci na severu postavili 4800 megawattů větrných elektráren. Letos by mělo přibýt dalších 300 megawattů. Do konce roku 2020 se Německo chce dostat na metu 6500 megawattů.
TenneT loni do rozvoje přenosové sítě investoval necelé dvě miliardy eur. Značná část šla právě na budování sítí na severu, které pojmou výkon nových větrníků. Teď má dostatečnou rezervu, aby odtud vyvedl výkon dalších 130 obřích větrných elektráren. Pro srovnání v první polovině letošního roku se k síti připojilo 110 větrníků s výkonem 630 megawattů.
Zatímco na severu se sítě stavějí, ve středu Německa stále chybějí vysokokapacitní linky do jižních průmyslových zemí. Právě tam bude po vypnutí jaderných elektráren v roce 2023 elektřina scházet. „Výstavby přenosových sítí nedrží krok s rozvojem obnovitelných zdrojů. Měli bychom se začít připravovat na potenciální velký výpadek elektřiny,“ varuje Peter Schegner, profesor drážďanské
Technické univerzity. Hlavní plánované severojižní linky jsou podle německého síťového regulátora teprve ve stavu územního řízení. To platí také o dvou projektech, které bude realizovat právě TenneT.
Mohlo by Vás zajímat:
Celá Země může být poháněná jen elektřinou z obnovitelných zdrojů, tvrdí studie. Bude to drahé (28.8.2017, ČT24)
Zdroj: E15