
Více času na podstatné
Největší vědecký festival v ČR už klepa na dveře!
Rok se s rokem sešel a Akademie věd ČR vám již po čtrnácté nabízí návštěvu největšího vědeckého festivalu v České republice. Přípravy Týdne vědy a techniky AV ČR jsou na samém vrcholu. Festival odstartuje 1. listopadu a potrvá celých 15 dní. V letošním programu naleznete nabídku velmi zajímavých přednášek, které se uskuteční v budově Akademie věd ČR na Národní 3 a na dalších místech. Každý den budete moci proniknout do aktuálních vědeckých témat, kterými vás budou provázet vědečtí pracovníci ústavů Akademie věd ČR. A nejen to, celá budova se promění v jedno velké Science centrum plné interaktivních expozic, které vás nenechají ani chvíli v klidu. Stejně tak dny otevřených dveří jednotlivých ústavů Akademie věd ČR pro vás mají přichystaný bohatý program plný nevšední podívané. Promítání filmů v kině Světozor byste rovněž neměli přehlédnout. Navštivte webové stránky www.tydenvedy.cz, kde naleznete kompletní program.
Vybraný program v oblasti životního prostředí:
Ekosystémy stojatých vod a jejich mikroskopičtí zelení obyvatelé
Asi každý, kdo se v létě chodí koupat do přírodních koupališť, rybníků nebo nádrží, narazil na fenomén nazývaný vodní květ.
Jak naše země dýchá – jak můžeme sledovat dýchání u bakterií, mravenců a dalších organismů žijících v půdě.
Jak média „hýbou“ lidskou myslí aneb co je nutné pro záchranu a přežití nejen lidstva?
Poručíme větru, dešti? Je nezbytné pro přežití lidstva, abychom byli správně již od útlého mládí informováni o přírodních katastrofách, které si sami způsobujeme?
Vodní živočichové v půdě – život v kobce nebo aquaparku?
Vodní živočichové nežijí jen v klasických vodních biotopech typu rybniku, řeky či kaluže.
Bakterie rezistení k antibiotikům (ATB) jsou stále častější příčinou infekcí.
Jak řešit následky hydrologických extrémů v České republice?
Ačkoli klimatická změna zatím nebyla jednoznačně vědeckými výzkumy potvrzena, její předpokládané projevy se již v Evropě a zejména na území České republiky objevují v průběhu posledních 20 let.
Je voda globálním problémem lidstva?
Je voda globálním problémem lidstva?
Těžké kovy a radioaktivní prvky v houbách
Velké houby hrají nezastupitelnou roli v životním prostředí, mají ale i jedinečnou schopnost akumulovat v plodnicích těžké kovy a radioaktivní prvky. Víte to, houbaři?
Historické a geografické perspektivy vnímání vody
Vznik trvalých sídel a posléze států, tedy vznik společnosti, byl determinován dostupností a nutností využívání vodních zdrojů.
Výskyt a hodnocení sucha na území České republiky
Podnebí České republiky je velmi proměnlivé nejen v čase, ale i v ploše. Naše nejteplejší oblasti jsou současně nejsušší, takže výskyt sucha je pro naše podnebí typický, ale nahodilý.
Malé rozměrem, velké významem – aerosoly letem světem
Co je aerosol a proč má smysl se aerosoly zabývat? Jak aerosolové částice vznikají, jak zanikají a co se s nimi mezitím děje?
Povodně a sucha – poučíme se z minulosti pro nejistou budoucnost?
Z rozboru historických případů velkých povodní i hydrologického sucha můžeme usuzovat, že v budoucnosti se obdobné události mohou opakovat.
Propojení uhlíkového cyklu a koloběhu vody – bez vody a při povodních to prostě nejde
Základem fungování biosféry planety Země je autotrofní asimilace uhlíku, při které je anorganický uhlík zabudován do organických sloučenin a vytváří se biomasa.
Sopky a Mars aneb Jak sopečná činnost měnila tvář rudé planety
Sopky jsou jedním z nejvíce fascinujících projevů Země. S rozvojem vesmírných letů jsme zjistili, že sopečná činnost hrála významnou roli při formování dalších planet, měsíců a některých velkých asteroidů.
Ekohydrologický stav a revitalizace vodního toku
Cílem přednášky je seznámit posluchače se současným ekohydrologickým výzkumem vodních toků.
Neumíme věštit z křišťálové koule. Ale důvěřujeme vědě a technice, že objeví nové zdroje, nové způsoby přenosu, způsoby skladování energie, účinnější přeměny energií.
Geologický ústav AV ČR, v. v. i.
Rozvojová 269, Praha 6
Zážitkové aktivity s geovědní tematikou pro žáky ZŠ a studenty SŠ. Přiblížení světa nerostů a zkamenělin.
Globální změny klimatu vysoko v horní atmosféře
Venku je zima, ale my jsme ve sluncem vyhřáté místnosti, protože sklo propouští krátkovlnné záření Slunce dovnitř, ale málo zpětného dlouhovlnného záření ven.
Přednáška se bude zabývat problematikou povodní v ČR, vzdálenější a nedávnou historií, zkušenostmi s povodněmi. Dále pak suchem v ČR, historií, bilančně pasivními oblastmi u nás, řešením problematiky sucha v reálném čase.
Klárov 3, Praha 1; Geologická 6, Praha 5
Již jedna z nejstarších historických zpráv o Praze popisuje rozvodněnou Vltavu, která někdy po polovině 10. stol. poškodila dřevěný most či lávku přes řeku.
Voda ztracená a vrácená aneb Jak napravit škody v krajině
V současné době významně sílí snahy o obnovu mokřadů a přirozených vodních toků a jejich správného fungování v krajině.
Geotermální energie a vyvolaná zemětřesení
Přednáška se zaměří na možné získávání tepla a elektrické energie z geotermálních vrtů, které jsou plánovány v Litoměřicích a Tanvaldu. Veřejností často probíraná vyvolaná zemětřesení budou v podrobnosti diskutována; téma bude spojeno s praktickou ukázkou jejich sledování.
Magnetické pole Země a jeho význam pro život
V této přednášce bude přístupnou formou vysvětlen princip tvorby a fungování magnetického pole Země a jeho význam pro náš život.
Povodně 2013 – zkušenosti a snad i poučení
Povodně v krajině jsou fenoménem, který patří v ČR k nejčastěji se vyskytujícím přírodním katastrofám, způsobuje materiální škody a bohužel i ztráty na lidských životech.
Drobného 28, Brno
Africkou divočinou za zákonitostmi biologické rozmanitosti
Africký kontinent se nachází v bezprecedentní historické situaci. Drtivá část Afriky se nachází ve stavu před demografickým přechodem - moderní medicína dorazila, ale porodnost zůstává vysoká, takže lidská populace přirůstá tempem, které nemá ve zbytku světa obdobu.
Laserový paprsek si našel řadu uplatnění v běžném životě (laserové ukazovátko) i v rámci specifických činností (oční a kožní operace nebo řezání materiálů).
Radost, strach nebo obavy z vody ve volné přírodě?
Každoročně si klademe otázky týkající se kvality vody nejen ke koupání, ale i k jejímu dalšímu využití pro rekreaci jako je vodní lyžování, surfování, zalévání zahrádky apod.
Zemětřesení a sopečné erupce – kdy, jak a proč spolu souvisejí?
Každoročně na Zemi dochází přibližně ke 120 silným zemětřesením (M ≥ 6) a k 60 sopečným erupcím. Sdělovací prostředky a veřejnost často vznášejí otázku, zda příčinou některé z erupcí nebylo více či méně vzdálené silné zemětřesení, které erupci předcházelo.
Geofyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Boční II/1401, Praha 4
Zdroj: Newsletter AV ČR, www.tydenvedy.cz