Více času na podstatné
Nejlepší odpad je žádný odpad
Odpadové hospodářství v České republice se věnuje spíše spodním patrům hierarchie nakládání s odpady. Na první stupeň: předcházení vzniku odpadu se často zapomíná. Připomenout ho má konference Předcházení vzniku odpadu, která se koná v říjnu už potřetí v Praze. Koordinátorem a hlavou celé konference je zkušený Ondřej Procházka.
Předchází se už vzniku odpadu? Přece jenom je to první stupeň dokola omílané hierarchie odpadů. Přijde mi, že se v praxi české odpadové hospodářství pořád zaměřuje na konečná procenta recyklace, spalování nebo skládkování.
Hierarchie nakládání s odpady, kde na vrcholu pyramidy je samotné předcházení vzniku odpadu a na konci skládkování, je v platnosti od samého počátku. Nikdo ji nikdy v podstatě nezpochybnil, ale vždy se o předcházení vzniku odpadu v podstatě jen mluvilo.
Myslím, že i když Ministerstvo životního prostředí vydalo pod nátlakem Evropské unie program Předcházení vzniku odpadu, pořád se na tomto poli děje velmi málo. Nejaktivnější jsou podle mne nevládní a neziskové organizace, které zajišťují alespoň osvětu veřejnosti.
Jak si stojí soukromé společnosti a podniky v otázce předcházení vzniku odpadu, máme informace docela protichůdné. Na jedné straně ekonomové tvrdí, že podniky maximálně vyhodnocují své ekonomické ztráty a zbylý materiál a vedlejší produkty výroby se snaží využít. Druhá strana však upozorňuje, že pokud podniky nenajdou smysluplné a především ekonomicky výhodné využití vedlejších produktů, volí logicky nejlevnější cestu – odstranění odpadu, skládkování. Musím tady ale upozornit, že naše aktuální legislativa tomu nahrává a snaží se využívání vedlejších produktů maximálně ztížit. Proto zatím stále neexistuje definice druhotné suroviny.
Letos s Českým ekologickým manažerským centrem plánujete již 3. ročník konference Předcházení vzniku odpadu (PVO). Čím se liší tato konference od ostatních a co je jejím (letošním) cílem?
V podstatě zásadní rozdíl je v tom, že otázce předcházení vzniku odpadu, případně opětovné využití odpadu na jiných konferencích je věnována nepatrná pozornost.
Cílem konference je na prvém místě poskytnout prostor pracovníkům ministerstev životního prostředí a průmyslu a obchodu, aby seznámili odbornou veřejnost, co se v oblasti předcházení vzniku a opětovného využívání odpadů děje nového, kde jsou jaké priority a jaké jsou možnosti podpory zajímavých projektů. Dále chceme účastníky seznámit s metodami a metodikami, které mohou přispět k omezení množství vznikajících odpadů. Ať již je to LCA, ekodiesign nebo metodiky environmentálního účetnictví, projektů čistší produkce nebo udržitelné spotřeby a výroby. Významnou část programu konference pak budou tvořit příklady úspěšných projektů z komunální, ale hlavně z podnikové sféry z různých oblastí hospodářství.
Předcházení vzniku odpadu: Na pomoc oběhovému hospodářství, tak zní celý název letošního ročníku. Čím konference pomůže oběhovému hospodářství a jakou roli má podle Vás PVO v koncepci oběhového hospodářství?
Jakou roli hraje předcházení odpadu v oběhovém hospodářství? Podle mě naprosto zásadní a klíčovou. Koncept oběhového hospodářství se neobejde bez udržitelného hospodaření s materiálovými a energetickými surovinami. Čím méně odpadu naše společnost vyprodukuje, tím méně budeme muset řešit náročné nakládání s odpady a jejich recyklování. Prostě jednoduše řečeno, nejlepší odpad je žádný odpad. Konference chce ukázat reálné příklady a budoucnost předcházení vzniku odpadu.
Pokud vím, na prvním ročníku PVO bylo až 300 účastníků. To je napoprvé poměrně úspěch, kolik čekáte letos?
Když jsme přišli s myšlenkou této konference, neměli jsme vůbec představu, jaký bude o ni zájem a jakou kapacitu sálu budeme potřebovat. Proto jsme zavedli systém předběžných přihlášek. Těch se nám nakonec sešlo na 400. Skutečná účast byla nakonec vámi uvedených 300 účastníků. Letos jsme, stejně jako loni, připraveni na 200 účastníků a předpokládáme, že se nám tento počet podaří naplnit.
Skládání programu asi není snadná záležitost, které témata a praktické příklady vyhledáváte?
Při skládání programu je zásadní spolupráce s klíčovými ministerstvy a jimi řízenými organizacemi. Na prvním místě je odbor odpadů na Ministerstvu životního prostředí, dlouhodobě spolupracujeme s Ministerstvem průmyslu a obchodu a jeho odborem ekologie, pod který spadá i cirkulární ekonomika. Snažíme se navázat spolupráci také s odborem potravin Ministerstva zemědělství, protože v části předcházení vzniku podnikových odpadů chceme věnovat prostor tématu potravinových odpadů.
Podařilo se nám získat ke spolupráci společnost Ahold Czech Republic a.s., která je již druhým rokem generálním partnerem konference. Předcházení vzniku odpadu bere tato společnost jako součást své politiky a společenské odpovědnosti. Předpokládáme, že ve svém vystoupení ukážou, jak se snaží minimalizovat potravinový odpad. Dalším partnerem konference je Česká spořitelna, a.s., takže firma, která by ještě případně projevila o partnerství zájem, by byla nepochybně v dobré společnosti.
Ale pravděpodobně se už rýsuje program přednášek, jak vypadá předběžný program, co se můžou účastníci těšit?
Obecně program je rozdělen do dvou dnů. Dopoledne prvního dne konference bude věnováno obecným otázkám spojeným s předcházením a opětovným využitím odpadů a možnostem podpory souvisejících projektů. Zde budou mít slovo především pracovníci odboru odpadů MŽP a Státního fondu životního prostředí ČR. A stále jednáme (stav 9. 8. – pozn. redakce) s Ministerstvem zemědělství, které by zde mohlo představit také svůj program podpory projektů na využití neprodaných potravin pro charitativní účely a tedy předcházení vzniku potravinového odpadu.
Dopoledne druhého dne pak bude věnováno otázkám cirkulární ekonomiky a projektům čistší produkce a udržitelné spotřeby a výroby.
Zbylý prostor po oba dva dny bude věnován představování úspěšných projektů předcházení vzniku a opětovného využití odpadů jak v komunální, tak v podnikové sféře. Námětů, případně zájemců o vystoupení je dost, takže máme z čeho vybírat a jen nás mrzí, že se na všechny nedostane, případně že ne všichni případní přednášející jsou časově k dispozici.
Nenechte si ujít:
Zdroj: Odpadové fórum (9/2016)