Více času na podstatné

Nasměrování EU k větší udržitelné konkurenceschopnosti

29.01.2025 19:40

Evropská komise představila nový rámec pro oživení hospodářské produktivity a zajištění konkurenční výhody EU. Kompaskonkurenceschopnosti vychází z doporučení uvedených ve zprávě Maria Draghiho o budoucnosti evropské konkurenceschopnosti. Bude řídit práci EU v oblasti konkurenceschopnosti v příštích pěti letech a převede doporučení uvedená ve zprávě do konkrétních opatření pro budoucí prosperitu EU.

 

Kompas určuje tři hlavní oblasti činnosti:

  • Inovace – EU musí odstranit rozdíly v inovacích vytvořením prostředí, v němž se daří inovativním začínajícím podnikům, účinnému vedoucímu postavení v průmyslu a šíření technologií mezi podniky. Konkrétní iniciativy Komise zahrnují „použijte umělou inteligenci“ a „gigatovárny umělé inteligence“ s cílem podnítit průmyslové přijetí umělé inteligence; akční plány pro pokročilé materiály, kvantové, biotechnologické, robotické a kosmické technologie; a strategie EU pro začínající a rychle se rozvíjející podniky, která se bude zabývat překážkami, jež brání vzniku a rozšiřování nových společností.
  • Dekarbonizace a konkurenceschopnost  – EU pomůže snížit vysoké a kolísavé ceny energie prostřednictvím akčního plánu pro cenově dostupnou energii. Prostřednictvím připravované dohody o čistém průmyslu stanoví přístup k dekarbonizaci založený na konkurenceschopnosti a akt o urychlovači dekarbonizace průmyslu rozšíří urychlené povolování na odvětví procházející transformací. Zahájí rovněž akční plány pro energeticky náročná odvětví, jako je ocel, kovy a chemické látky.
  • Bezpečnost a odolnost – EU sníží závislost a zvýší svou odolnost a bezpečnost tím, že bude pokračovat v budování účinných obchodních partnerství s ekonomikami po celém světě. Prostřednictvím nové řady partnerství v oblasti čistého obchodu a investic pomůže zajistit dodávky surovin, čisté energie, udržitelných pohonných hmot a čistých technologií z celého světa. Rovněž přezkoumá pravidla pro zadávání veřejných zakázek s cílem zavést evropskou preferenci při zadávání veřejných zakázek pro kritická odvětví a technologie.