Více času na podstatné
Národní dialog o vodě 2014
Ve dnech 10. až 11. června 2014 se uskutečnil další Národní dialog o vodě - tradiční setkání vodohospodářské veřejnosti, zástupců státní správy a samosprávy. Po tématu „Plánování v oblasti vod – druhý pokus nebo druhý cyklus?“, které bylo diskutováno na předešlém Národním dialogu, bylo cílem letošního ročníku nalézt odpověď na otázku „Co nám dělá větší starosti – sucho nebo povodně?“. Tato otázka je spojená s hydrologickými extrémy, které jsou v poslední době stále častějším jevem. Vedle povodní, které jsou významným a nezanedbatelným problémem, je sucho, které prozatím zasáhlo Českou republiku jen okrajově, víceméně opomíjeno. I když nebylo možno postihnout problematiku hospodářských, společenských i environmentálních aspektů výskytu významných suchých období a velkých povodní v plné šíři, celkový závěr letošního Národního dialogu o vodě byl v podstatě jednomyslný. Extrémní sucha mohou i v našich podmínkách znamenat větší ohrožení než povodně, zejména proto, že chybí zkušenosti, informace a prevence. Odborná veřejnost je připravena se výzvou „sucho“ zabývat.
Prezentace z Národního dialogu o vodě 2014
- GWP a IDMP – krátké představení (Eva Mlejnská, VÚV TGM, v.v.i.) (607.8 kB, Adobe Acrobat dokument)
- Hydrologické extrémy v České republice (Pavel Punčochář, Ministerstvo zemědělství) (1.8 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Změna klimatu a hydrologické extrémy v České republice (Pavel Punčochář, Ministerstvo zemědělství) (3.7 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Co nám dělá větší starosti – sucho nebo povodně? (Michaela Vojtěchovská Šrámková, Ministerstvo životního prostředí) (1.4 MB, Adobe Acrobat dokument)
- „Co nám dělá větší starosti – sucho nebo povodně?“ (Petr Kubala, Povodí Vltavy, státní podnik) (1.8 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Co nám dělá větší starosti – sucho nebo povodně? (Jan Daňhelka,Český hydrometeorologický ústav) (1.2 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Setrvalé hospodaření v pojmech toků sluneční energie, vody a látek (Jan Pokorný, ENKI, o.p.s. Třeboň) (17.2 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Co nám dělá větší starosti – sucho, nebo povodně? (Iva Čiháková, ČVUT Fakulta stavební) (843.2 kB, Adobe Acrobat dokument)
- Návrh koncepce řešení krizové situace vyvolané výskytem sucha a nedostatkem vody na území ČR (Radek Vlnas, VÚV TGM, v.v.i.) (6.3 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Vodní hospodářství a právní prostředí (Jaroslava Nietscheová, Povodí Vltavy, státní podnik) (228.8 kB, Adobe Acrobat dokument)
- Vliv změn využití pozemků na povodně a sucha (Ladislav Kašpárek, VÚV TGM, v.v.i.) (460.5 kB, Adobe Acrobat dokument)
- Územní plánování a starosti s povodněmi a suchem (Petr Lepeška, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR) (466.2 kB, Adobe Acrobat dokument)
- Poznámky k uplatnění rybníků v ochraně před suchem a povodněmi (Tomáš Just, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky) (6.1 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Odolnost (p)Povodí Labe vůči extrémním hydrologickým jevům (Petr Ferbar, Povodí Labe, státní podnik) (14 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Hodnocení roku 2013 a monitoring sucha na webových stránkách ČHMÚ - možnosti zpracování, praktické výstupy (Mojmír Kohut, Český hydrometeorologický ústav) (5.8 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Cíle zvládání povodňových rizik v ČR (Karel Drbal, VÚV TGM, v.v.i.) (6.1 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Retence vody na zemědělském a lesním fondu (Tomáš Kvítek, Jihočeská univerzita Zemědělská fakulta) (3.6 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Rizika vysychání toků - očekávané dopady klimatické změny na jejich oživení (Petr Pařil, VÚV TGM, v.v.i.) (2.5 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Řeky za sucha - jako recipient odpadních vod (Josef K. Fuksa, VÚV TGM, v.v.i.) (1.5 MB, Adobe Acrobat dokument)
- Všechny prezentace ke stažení zde (73 MB, ZIP).
Zdroj: VÚV TGM, v.v.i.