Více času na podstatné
Na Vysočině mohou místní organizace ušetřit přechodem na CNG.
Kraj Vysočina poskytuje svým městům a organizacím poradenství v oblasti snížení nákladů na energie a zvýšení ochrany životního prostředí. Po veřejném osvětlení se další etapa programu Vysočina šetří energie nově týká také dopravy. Vše přitom probíhá prostřednictvím internetového portálu.
Cílem programu Vysočina šetří energii je podporovat myšlenku úspory energií a ochrany životního prostředí v kraji, který je považován za nejčistší v České republice. Po veřejném osvětlení se nově věnuje také oblasti alternativní dopravy, která dává organizacím prostor k úspoře významných finančních prostředků prostřednictvím přechodu na palivo CNG. To podle dosavadních zkušeností přináší úsporu 30-50 % provozních nákladů oproti benzínu či naftě. Významný je také jeho vliv na kvalitu životního prostředí – vozy na CNG vypouštějí do ovzduší až o 90 % méně emisních plynů.
Společnost E.ON v projektu zajišťuje nezávislé poradenství. To se týká zejména kalkulace provozních nákladů v případě, kdy obec nebo jiný subjekt kraje uvažuje o nahrazení současných vozidel automobily na zemní plyn. Vše přitom probíhá prostřednictvím portálu www.vysocinasetrienergii.cz. „Organizace nebo město po přihlášení do portálu zadá údaje o svém vozovém parku. My je analyzujeme a organizaci dostává doporučení, jak se jí přechod na CNG vyplatí. E.ON zajišťuje analýzu, následně už organizace postupuje samostatně, nebo si dohodne další postup s Krajem Vysočina," vysvětluje Tomáš Kubín, vedoucí oblastního managementu společnosti E.ON Česká republika. Na stejném portálu organizace najdou také řadu informací o využití CNG v praxi včetně mapy čerpacích stanic nebo konkrétních příkladů, které popisují zkušenosti s přechodem na tento pohon.
Zájem o využití CNG v provozu ve veřejné dopravě je patrný po celé ČR – město Tábor provozuje 38 vozidel na zemní plyn včetně komunální techniky, v Brně od července přibylo 12 nových CNG autobusů, na něž město získalo státní dotace. Zájem o CNG je také u organizací kraje Vysočina. „Při představení projektu byl zřejmý velký zájem jednotlivých organizací. Aktuálně analyzujeme výhody přechodu na CNG pro první organizace státní správy a úspory se pohybují minimálně v desítkách tisíc korun ročně," dodává Tomáš Kubín.
Kraj Vysočina je prvním krajem v České republice, který umožní analýzu úspor při využití alternativních paliv všem svým příspěvkovým organizacím. „Vedení Kraje Vysočina spatřuje ve využití CNG ve vozovém parku subjektů zřizovaných Krajem především rychlou cestu, jak podstatně snížit provozní náklady a pochopitelně také přispět k tomu, aby Vysočina zůstala i nadále nejčistším krajem v republice. Věříme, že se k nám přidají i ostatní kraje, a pomohou tak naplnit to, co Vláda České republiky i Evropská unie prosazují,“ vysvětluje hejtman Kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek. V dalších etapách se projekt Vysočina šetří energii zaměří také na snížení energetické náročnosti veřejných budov a úsporné osvětlení interiérů.